Blog

Mieczyki zalicza się do najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych – mało wymagających, wyróżniających się intensywnością zabarwienia ciała i łatwo rozmnażających się w warunkach sztucznych. Mieczyki i akwarystyka są ściśle powiązane ze sobą od ponad wieku – ryby do hodowli wprowadzono w 1909 roku. Przez ten okres od podstawowego gatunku wyselekcjonowano wiele form i podgatunków. Niezależnie od tego mają podobne preferencje. Jakie warunki trzeba im zapewnić?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 54765
Złota rybka (Carassius auratus auratus) to podgatunek karasia chińskiego chętnie hodowany w hobbystycznych akwariach. W przeciwieństwie do swoich kuzynów z oczek wodnych czy stawów, ryba nie osiąga tak znacznych rozmiarów (zwykle jej długość ciała wynosi 10-20 cm). To gatunek nie tylko efektowny z wyglądu, ale i mało kłopotliwy w hodowli. Połączenie tych „atutów” sprawiło, że złota rybka akwariowa jest ceniona na całym świecie.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 21950
Ślimaki w porównaniu z większością akwariowej fauny nie są tak dobrze poznane i wciąż uchodzą za tajemnicze. Nawet wiele osób, które hoduje je w swoich akwariach, nie zna dokładnych odpowiedzi na pytania, co jedzą ślimaki, czym się żywi ślimak, który często porusza się po szybie, czy jak rozmnażają się ślimaki. W rzeczywistości jest to grupa mięczaków, która charakteryzuje się dużą różnorodnością dotyczącą nie tylko wyglądu, ale także trybu życia. Zdobywanie pokarmu czy doczekanie się potomstwa w warunkach sztucznych jest więc sprawą indywidualną.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 60216
Optymalna temperatura wody w akwarium to kluczowy element pozwalający na efektywną hodowlę ryb (i innych organizmów) czy uprawę roślin wodnych. To jeden z najważniejszych parametrów wody posiadający większe znaczenie od twardości czy odczynu. Jak ją ustawić pod potrzeby konkretnych organizmów i nie dopuszczać do dużych wahań niezależnie od pory dnia czy roku?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 54155
Brzanka rekinia pochodzi z południowo-wschodniej części Azji, należy do rodziny karpiowatych i jest gatunkiem ryby słodkowodnej. Charakteryzuje się srebrzystym ubarwieniem, płetwami zakończonymi czarnymi obramowaniami oraz wyraźnie odznaczającymi się łuskami. Posiada wydłużone ciało, małą głowę oraz duże oczy. Podobieństwo do rekina zawdzięcza natomiast wyposażeniu w dużą, trójkątną płetwę grzbietową oraz wyraźne wcięcie płetwy ogonowej. U młodych brzanek rekinich rozróżnienie płci nie jest możliwe, natomiast dorosłe samice charakteryzują się zaokrągleniem w okolicy brzucha. Zdarza się, że wieczorami dorosłe osobniki wydają słyszalne dźwięki.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 6416
Rozmnażanie krewetek słodkowodnych w akwarium w większości przypadków jest możliwe – kluczem jest zapewnienie odpowiednich warunków, dostatecznej ilości przestrzeni i pokarmu. W przeciwieństwie do wielu ryb akwariowych nie trzeba przy tym wykonywać specjalnych działań czy wprowadzać nowych elementów (np.: dla zbrojników często umieszcza się rurki PCV). Jednocześnie zaleca się wybierać takie rodzaje krewetek, które „w niewoli” łatwo się rozmnażają.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 67305
Glony, krasnorosty i brunatnice w akwarium mogą zniwelować trud, który włożyło się w założenie, a potem pielęgnację wodnego świata. Całkowicie psują kompozycje porastając szyby, sprzęt, kamienie i rośliny. W dodatku ograniczają u zieleni fotosyntezę, przez co jej wzrost jest zahamowany i pojawiają się choroby. W sytuacjach ekstremalnych glony i krasnorosty mogą ograniczyć ilość tlenu w wodzie, wtedy zwalczanie przypomina syzyfową pracę. Jak do tego nie dopuścić?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 73422
Większość akwarystów, zwłaszcza tych początkujących, na hasło „ślimaki” reaguje alergicznie. Tymczasem wiele gatunków pełni dobroczynną funkcję w akwarium: walczy z glonami, pomaga pozbyć się resztek pokarmów, a nawet likwiduje problem swoich szkodliwych kuzynków. Które ślimaki wodne wybrać do akwarium?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 11915