Blog

Akwaria ozdobne stają się coraz popularniejszym elementem wystroju wnętrza. Obecnie akwarium to niekoniecznie tylko gotowy zestaw postawiony na biurku czy szafce - akwarystyka bardzo zmieniła swoje oblicze w przeciągu ostatniego dziesięciolecia. Często akwarium ma stanowić integralną część wystroju wnętrza i jest wykonywany na zamówienie pod wymiar wraz z całą zabudową. Pierwsze akwarium niekonieczne ma w dzisiejszych czasach postać 25l zbiornika na biurku, w którym pływają ryby z popularnych gatunków. Założenie akwarium staje się wieloetapowym procesem ale możliwości konfiguracji są niemal nieskończone. Dzięki personalizacji zamówienia możliwe, że będziemy mogli założyć większe akwarium niż pozwalałyby na to gotowe produkty. Zestaw akwariowy robiony na wymiar generuje oczywiście wielorakie koszty, którym przyjrzymy się w poniższym artykule.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 1606
Decydując się na założenie akwarium nie da się oczywiście pominąć tematu szkła z jakiego wykonany będzie nasz zbiornik. Odpowiednia decyzja na tym etapie jest bardzo ważna - akwarium nie jest elementem, który po założeniu zbiornika możemy łatwo zmienić czy zmodyfikować jak choćby filtr. Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo - akwarium musi być odporne na rozszczelnienie spoiny silikonowej czy pęknięcie szyby. Obecnie nie bez znaczenia jest również estetyka wykonania zbiornika - pojawiło się na rynku wiele możliwości jak choćby wykorzystanie szkła Opti White o zwiększonej przepuszczalności światła. Jakie więc czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę przy zamawianiu akwarium?
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 7278
Filtracja jest procesem, który najprościej ujmując ma za na celu utrzymanie czystości wody w akwarium. Chodzi zarówno o to co akwarysta widzi, czyli przejrzystość wody oraz biologiczną czystość co wiąże się z odpowiednimi dla życia ryb i roślin parametrami chemicznymi środowiska wodnego. Różnego rodzaju filtry do akwarium są więc praktycznie najważniejszymi urządzeniami w jakie musimy wyposażyć zbiornik.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 2896
Jednym z największych problemów z jakim może spotkać się akwarysta jest nadmierny rozwój niepożądanych glonów w akwarium. Dotyczy to wszystkich akwariów słodkowodnych a w szczególności tych, które zakładane są z myślą o hodowli roślin akwariowych. W naturze glony występują równolegle z roślinnością zwykle uzupełniając lukę w ekosystemie, której nie są w stanie wypełnić rośliny. W akwarium jednak nadmierna ilość glonów potrafi szybko spowodować zablokowanie zdrowego wzrostu roślin i oczywiście znacząco obniża walory wizualne naszego zbiornika. Przyczyny powstawania glonów są bardzo zróżnicowane i nie zawsze łatwo będzie je zidentyfikować. Bardzo często nawet po ustaleniu z jakiego powodu zaatakowały nasze akwarium może okazać się, że niezwykle pomocny w ich usunięciu będzie skuteczny preparat, który przyspieszy efekty naszych wysiłków.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 4250
Suplementacja dwutlenku węgla w akwarium stała się w ostatnich latach bardzo popularna w akwarystyce roślinnej. Temat przewija się wśród hobbystów nie bez przyczyny, korzyści z tego rozwiązania są bezdyskusyjne. Dodatek CO2 do wody wzmaga fotosyntezę roślin wodnych co przekłada się w oczywisty sposób na tempo ich wzrostu, kondycję oraz wybarwienie. Efektem intensywnej fotosyntezy jest dodatkowo wytwarzanie przez rośliny tlenu w czystej postaci, który nasycając wodę w akwarium poprawia również warunki bytowania ryb i bezkręgowców zamieszkujących zbiornik.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 2415
Żółwie to szalenie interesująca grupa zwierząt, wywodząca się jeszcze z czasów prehistorycznych. Pierwsi przedstawiciele tej grupy, która wciąż budzi liczne spory w obrębie taksonomii i pozostaje przedmiotem fundamentalnych rewizji w dziedzinie systematyki, pojawili się na Ziemi już ponad 250 milionów lat temu. Nic dziwnego, że – biorąc pod uwagę ich „filogenetyczną starość”, obecność w starodawnych baśniach i mitach wielu kultur, przyrodzoną długowieczność oraz dość prymitywną budowę ciała, które jest na dodatek okolone ochronnym pancerzem – o żółwiach mówi się często: żywe skamieniałości. To fascynujące zwierzęta, które z powodzeniem możesz hodować w domu, w odpowiedniej wielkości akwarium lub terrarium dostosowanym do ich potrzeb.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 17907
Trudno sobie wyobrazić, aby w XXI wieku efektownie urządzone i prawidłowo prowadzone akwarium obyło się bez akcesoriów technicznych. Zaawansowany osprzęt jest wręcz niezbędny do utrzymywania stabilnych warunków środowiskowych, a zwłaszcza wody o właściwych parametrach fizykochemicznych, a w konsekwencji – do umożliwienia prawidłowej wegetacji roślinom i zwierzętom. A dotyczy to akwarium zarówno słodkowodnego, jak i morskiego…
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 7160
Kalendarium obejmuje typowe działania akwarysty podejmowane w normalnym, prawidłowo funkcjonującym zbiorniku słodkowodnym, w którym nie dzieje się akurat nic nadzwyczajnego (np. nie odbywa się tarło czy składanie ikry) ani szczególnie niepokojącego (awaria filtra, plaga glonów, choroba i/lub śnięcie ryb), zapowiadającego totalny kataklizm.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 1370