Blog

Zacznijmy od tego, że w akwarystyce, tak jak w wielu innych dziedzinach życia, pośpiech jest złym doradcą. Każda przygoda z tym pięknym hobby powinna rozpocząć się zatem od wejścia na pierwszy poziom edukacyjnego wtajemniczenia, czyli od zaaplikowania sobie minimum wiedzy, która umożliwi swobodę poruszania się po świecie roślin i zwierząt hodowanych w akwariach
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 5170
Akwarystyka to piękne hobby. To jedna z pasji, która pozwala na swobodne łączenie ze sobą kilku różnych dziedzin nauki. Dzięki akwarystyce z pewnością będziemy korzystać z wielu zagadnień związanych z biologią, geografią, chemią, a także techniką. Hodowla organizmów wodnych to również sposobność do wykształcenia wewnętrznej wrażliwości na losy drugiej istoty żywej. Dla młodych akwarystów to okazja do nauczenia się odpowiedzialności za wszystko co robimy. Dowiadują się oni, iż każde podjęte działanie niesie ze sobą jakiś efekt/skutek. Akwarystyka to także wrażliwość estetyczna. Wszyscy chcemy aby nasze akwarium było najpiękniejsze. Nie dzieje się tak z dnia na dzień. Wyrobiony gust i zmysł estetyczny wytwarza się w nas dniami, miesiącami, latami. Efektem jest zbiornik, który wprawia w zachwyt każdego kolejnego obserwatora. 
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 976
Możesz zyskać nawet 5 tys. złotych dotacji na przydomowe obiekty małej retencji, np. oczko wodne w swoim ogrodzie. Wystarczy złożyć wniosek. Właśnie ruszył nowy rządowy program "Moja Woda", który jest niepowtarzalną okazją, aby zdobyć dofinansowanie na zakup urządzenia do retencjonowania wody. Jeśli planowałeś stworzyć np. oczko wodne w swoim ogrodzie, teraz jest najlepszy moment, aby zrealizować tego typu inwestycję.
Komentarz: 0 Hit: 8835
Uprawa roślin akwariowych wydaje się trudniejsza niż sama hodowla ryb. Aby z akwarium stworzyć podwodny ogród botaniczny, potrzeba trochę doświadczenia, a przy tym eksperymentów z zielenią. Uzyskanie bujnej roślinności jest jednak możliwe. Kluczem jest stworzenie odpowiedniego środowiska i spełnienie głównych potrzeb roślin. Zdarza się jednak, że problemy pojawiają się nawet u osób zaznajomionych z tematem. Jednym z nich są zmiany na liściach (przebarwienia). Skąd się biorą i jak im zapobiegać?
Komentarz: 0 Hit: 22207
Dlaczego woda w akwarium jest mętna, także po wyczyszczeniu akwarium? Takie pytanie często zadają sobie akwaryści, nie tylko ci początkujący. Mętna woda w akwarium zazwyczaj świadczy o wystąpieniu problemu, chociaż przyczyny mogą być różne. Bardzo często jest związana z przekarmianiem ryb, znacznym pogorszeniem jakości wody, a nawet wystąpieniem pierwotniaków. Jak nie dopuszczać do takich sytuacji, a w razie potrzeby skutecznie poradzić sobie z nimi?
Komentarz: 0 Hit: 141507
Barwniak czerwonobrzuchy, pielęgnica czerwonobrzucha (Pelvicachromis pulcher) to pięknie wybarwiona ryba z pielęgnicowatych, która będzie żywą ozdobą każdego akwarium. Osiąga względnie małe rozmiary jak na pielęgnice, ale zdecydowanie wyróżnia się w zbiorniku. W praktyce barwniak czerwonobrzuchy poradzi sobie w średnim akwarium, a hodowla może być prowadzona nawet przez początkujących akwarystów. Co trzeba wiedzieć o tym gatunku?
Komentarz: 0 Hit: 30348
Sinice (cyjanobakterie) mogą być prawdziwą plagą, którą dość trudno usunąć, zarówno w akwarium słodkowodnym, jak i morskim. Ich występowanie wiąże się nie tylko z obniżeniem estetyki, ale także z zagrożeniem dla ryb m.in. przez obniżenie zawartości tlenu. Sinice w akwarium nie pojawiają się bez powodu, chociaż przyczyny mogą być różne. Często wynika to z zaniedbania, przy niedoborze składników pokarmowych w wodzie (z glonami jest odwrotnie). Pozostaje więc likwidacja źródeł problemu i walka bezpośrednia. Jak skutecznie zwalczyć sinice w akwarium?
Komentarz: 0 Hit: 30140
Pielęgniczka kakadu (Apistogramma cacatuoides) to jedna z najatrakcyjniej wybarwionych ryb należących do pielęgnicowatych. Jest gatunkiem polecanym raczej osobom doświadczonym. Ma precyzyjne wymagania, które należy spełnić, aby ryba cieszyła się dobrym zdrowiem i dużą żywotnością. Wymaga sporo przestrzeni, a z wieloma gatunkami nie powinno się jej łączyć. Co jest kluczowe w hodowli pielęgnicy kakadu?
Komentarz: 0 Hit: 31371
Brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona) to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Ten kuzyn karpia efektownie prezentuje się w akwarium, jest względnie łatwy w hodowli, a przy tym należy do ryb stadnych. Powinno się go trzymać w ławicy, należy natomiast unikać łączenia z wieloma innymi gatunkami. Z jakimi rybami można więc hodować brzanki sumatrzańskie? Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?
Komentarz: 0 Hit: 21827
Niska trawa do akwarium pozwoli zagospodarować frontową część, wysoka – tło. Dzięki nim można założyć wodny trawnik. W ten sposób tworzy się atrakcyjną piętrowość zieleni, a cała aranżacja jest zróżnicowana i jednocześnie dobrze widoczna. Rośliny trawiaste w akwarium to oddzielna, specyficzna grupa składająca się z różnych gatunków. Jakie rośliny wykorzystać na trawnik do akwarium? Jak je uprawiać, by wyglądem i gęstością nawiązywały do trawnika w ogrodzie?
Komentarz: 0 Hit: 31511
Zwinniki to popularne ryby akwariowe różniące się głównie zabarwieniem. Osiągają niewielkie rozmiary i są dość łatwe w hodowli. Jedno je łączy – to gatunki ławicowe, dobrze czujące się jedynie w większych grupach. Jakie warunki należy zapewnić im w akwarium?
Komentarz: 0 Hit: 11441
Akwarium zakładane na bazie ziemi ogrodowej ma swoje zalety i wady, zyskuje uznanie zarówno u miłośników zbiorników zakładanych w technologii HT (high), jak i LT (low). O tym jaka ziemia, np. kwiatowa, powinna być wprowadzona, decyduje rodzaj akwarium, roślinność, a czasem nawet obsada ryb. Istotne jest także właściwe przygotowanie ziemi do akwarium. Co trzeba wiedzieć w powyższych tematach?
Komentarz: 0 Hit: 38133