Blog

Anubias jest chętnie uprawiany w akwarium, gdyż uchodzi za żelazną roślinę i sprawdza się nawet w gorszych warunkach. Znosi błędy osób początkujących. Wystarczy go doświetlać, a odwdzięczy się prawidłowym wzrostem. Ma grube liście, ogonki i korzenie, dlatego nie jest zjadany i niszczony przez ryby. Jego liście służą im do wypoczynku, składania jaj, a gęste korzenie mogą być schronieniem dla narybku. Jak go uprawiać i które odmiany wybierać?
Komentarz: 0 Hit: 68872
Wykonanie oczka wodnego jest możliwe na dwa sposoby – z gotowej formy lub z użyciem folii uszczelniającej. Drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze, gdyż pozwala na wybór dowolnego kształtu i wielkości zbiornika. Na rynku można dostać kilka rodzajów produktów, różniących się parametrami i tym samym jakością. Jaka jest najlepsza folia do oczka wodnego? Jak i czym w razie potrzeby skleić folię w oczku wodnym? Poniżej przedstawiamy zalety i wady poszczególnych rozwiązań.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 5988
Podświetlenie oczka wodnego to jeden z najefektywniejszych sposobów na wyeksponowanie obiektu w godzinach wieczornych i nocnych. Odpowiednio dobrane światło skupione na kaskadzie, brzegach oczka czy atrakcyjnych roślinach nadaje zbiornikowi większej tajemniczości i romantyczności. Przy okazji takie rozwiązanie wprowadza punkt orientacyjny na „mapie” ogrodu. Jakie oświetlenie warto dobierać do oczka wodnego?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 976
Oczka wodne mogą przybierać najróżniejsze formy – różnią się sposobem budowy, pojemnością, kształtem, wyposażeniem i obsadą rośliną. Bardzo często hoduje się w nich ryby – zarówno te egzotyczne, jak i krajowe. To piękne stworzenia, które nadają zbiornikowi większego „życia”. Poza zwierzętami hodowlanymi oczko wodne to miejsce do życia oraz żerowania bardzo dużej liczby przedstawicieli dzikiej fauny. Jak stworzyć dobre warunki obu powyższym grupom?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 6860
Oczko wodne może być rzeczywistą wizytówką ogrodu oraz miejscem tętniącym życiem. Z założenia to obiekt, który jest mało pracochłonny. Aby zbiornik spełnił wszystkie powyższe warunki, powinien być nie tylko właściwie zbudowany, gęsto obsadzony zielenią, ale także dobrze wyposażony. Na co trzeba postawić w pierwszej kolejności?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 6885
Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon Amandae), znany także jako bystrzyk karlik lub bystrzyk poziomkowy, to jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny kąsaczowatych. Jego popularność w akwariach słodkowodnych dopiero rośnie i na razie nie stawia się go jeszcze w jednym rzędzie z neonkami, kosiarkami, platkami, a tym bardziej mieczykami czy gupikami. Ryby bystrzyki warto jednak wprowadzić do zbiornika ze względu na ich aktywność, a także ciekawe, rzucające się w oczy zabarwienie ciała. Co więcej warto wiedzieć o tym gatunku?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 26856
Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus), znany także jako platka i platynka, to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Ma wiele zalet, które doceniają nie tylko początkujący akwaryści: jest łatwa w hodowli, nadaje zbiornikowi kolorytu, jest ruchliwa i towarzyska, a przy tym łatwo rozmnaża się nawet w małych akwariach. Jakie warunki powinna mieć zapewnione platynka, aby czuła się jak... ryba w wodzie?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 47809
Zdarza się, że oświetlenie w akwarium jest zbyt silne i trzeba je zacienić. To może być korzystne dla ryb – gatunków, które lubią mniejszą ekspozycję świetlną. W takim wypadku (i nie tylko) dobrze sprawdzają się rośliny akwariowe pływające. Które gatunki warto wybrać?
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 19108
Zieleń w akwarium już z samego założenia ma zwiększać walory dekoracyjne zbiornika, pomagać w utrzymaniu dobrej jakości wody i stanowić schronienie dla ryb (zwłaszcza tych mniejszych). Jeśli sprawia problemy, prawdopodobnie winny jest niewłaściwy dobór gatunków lub błędy pielęgnacyjne. Dlatego dla początkujących akwarystów najlepsze są rośliny akwariowe łatwe w utrzymaniu i niewymagające w uprawie. Poniżej przedstawiamy TOP 5 gatunków „na początek”.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 28090