Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 1 779,00 zł - 43 000,00 zł

Filtry przelewowe do oczka wodnego

Aktywne filtry

Filtry przelewowe do oczka wodnego

Przelewowy filtr do oczka wodnego to pojemnik z komorami na wkłady filtracyjne. Filtr przelewowy zalecany jest do średnich i dużych oczek wodnych. Przelewowe filtry do oczka wodnego mają bardzo dużą pojemność na media filtracyjne, dzięki temu świetnie sprawdzają się jako filtry biologiczne, jednak wymogiem jest umieszczenie go powyżej tafli wody, aby doszło do efektywnego wykorzystania przyciągania ziemskiego, dzięki któremu w prosty sposób woda przepływa przez wkłady. Przelewowy filtr do oczka wodnego zazwyczaj rozbudowany jest w kilka komór na media filtracyjne. Wkłady do filtracji mechanicznej odpowiadają za wyłapanie resztek pokarmu, wydalin ryb, szczątki roślin, muł czy inne osady. Ważne jest regularne czyszczenie mediów mechanicznych, ponieważ ich zapchanie znacznie zmniejszy przepływ wody i osłabi filtrację. Wkłady biologiczne to miejsce, w którym osiedlają się pożyteczne bakterie nitryfikacyjne przemieniające substancje organiczne w azot wykorzystywany przez rośliny w oczku jako nawóz. Wkłady do filtracji chemicznej, która najczęściej za zadanie poprawę jakości wody - pochłanianie amoniaku, metali ciężkich, fosforu lub pozostałości leków po kuracji leczniczej. Za pomocą pompy ciecz z oczka wodnego wprowadzana jest do pierwszej komory, a następnie grawitacyjnie przepływa przez media filtracyjne i na samym końcu czysta woda wpada do akwenu. Pompa zasilająca filtr musi posiadać odpowiedni przepływ, ponieważ gdy będzie za słaba to wtedy filtracja będzie niewystarczająca i zwiększa to ryzyko wytworzenia się glonów, amoniaku oraz zbyt małej ilości tlenu. Tlen jest kluczowy, gdy w oczku są ryby, ich brak może je szybko uśmiercić. Należy pamiętać że oczka wodne z rybami, które tworzą bardzo dużo zanieczyszczeń wymagają wydajnej filtracji, aby w oczku wodnym nie wystąpiły glony, ryby były zdrowe i co ważne woda pozostała krystalicznie czysta.

Filtr ciśnieniowy to pojemnik na media filtracyjne, do którego zewnętrzna pompa tłoczy wodę. Filtr przelewowy zalecany jest do większości typów oczka wodnego. Wewnątrz kubła znajdują się wsady filtracji mechanicznej, biologicznej i chemicznej. Brudna woda wpada przez króćce, pierwsze czyszczenie następuje przy użyciu mediów mechanicznych ułożonych od najrzadszych do najgęstszych np. gąbek, włókniny lub maty japońskiej, następnie jest sekcja filtracji biologicznej, odpowiadającej za przekształcanie trującego amoniaku w azot pobierany jako nawóz dla roślin . Kolejnym medium mogą być produkty do filtracji chemicznej, która za zadanie ma usuwanie danych związków oraz poprawę jakości wody. Filtr ciśnieniowy zasilany jest za pomocą pompy, która podaje wodę do kubła. Należy dopasować pompę do rodzaju filtra - najczęściej producent podaje wymagany przepływ wody (l/h). Zbyt mały przepływ przez filtr ciśnieniowy będzie powodował zbyt słaby efekt czyszczenia - filtrowania wody, należy pamiętać że po jakimś czasie zanieczyszczenia na wkładach filtracyjnych również spowodują spadek przepływu. Najlepiej jest wybrać urządzenie o większej mocy pompy z regulacją wydajności. Jednak trzeba szczególnie uważać, gdyż pompa o zbyt dużej mocy do wielkości filtra, powoduje za szybki przepływ i woda nie jest w pełni oczyszczona. Filtry ciśnieniowe to bardzo wydajny rodzaj filtracji do akwenów w ogrodzie, dodatkowo można łatwo go zamaskować, aby pozostał niewidoczny. Zasilany jest pompą, a więc kubeł można wkopać w grunt niedaleko oczka wodnego, a na wierzchu pozostawić jedynie króćce. Podstawowa różnica w budowie względem filtra przelewowego polega na tym, że zbiornik filtra jest całkowicie szczelny, dzięki czemu woda przepływa pod ciśnieniem. Jest to bardzo korzystne, pozwala na możliwość zamaskowania filtra. Tradycyjny filtr przelewowy ma z reguły wlot u góry i wylew przefiltrowanej wody u dołu - z tego powodu taki filtr musi się znajdować ponad oczkiem dla grawitacyjnego przepływu wody.

Media filtracyjne

Filtracja mechaniczna – przykładowe wkłady mechaniczne: gąbki, maty japońskie, włókniny, szczotki. Wkłady za zadanie mają wyłapanie zanieczyszczenia mechaniczne tj. odchody zwierząt, resztki pokarmu, szczątki roślinek oraz nieczystości, które wpadną do wody. Dodatkowo umieszczenie najpierw w linii mechanicznych mediów filtracyjnych pozwala na uchwycenie znacznej części zanieczyszczeń przed dotarciem do innych wkładów filtracyjnych, pozwoli to uniknąć zatkanie w innych obszarach filtra. Gąbki i włóknina mogą służyć zarówno jako nośniki oczyszczania mechanicznego, jak i biologicznego. Najlepiej zastosować kilka warstw o różnych stopniach porowatości. Te wkłady należy okresowo czyścić, gdy się zapchają mogą w drastyczny sposób zmniejszyć filtrowanie wody.

Filtracja biologiczna to najważniejszy typ filtracji. Kolejnym typem wkładów są media biologiczne np. ceramika, biobale, lawa. Umieszcza się je po mediach mechanicznych. Ważne jest, aby nie uległy zatkaniu, ponieważ służą one jako miejsce do osadzania dla korzystnych kolonii bakterii nitryfikacyjnych. Wkład biologiczny odpowiada m.in. za rozkładanie materii organicznej oraz przemianę toksycznych związków amonowych. Bakterie żyją na porowatych przedmiotach - gąbkach, ceramice, ozdobach i podłożu, bakterie nie występują w samym w nurcie wody w akwarium. Porowatość ma szczególne znaczenie, jej większa wartość proporcjonalnie zwiększa ilość bakterii znajdujących się na danym przedmiocie, a to wpływa na poprawę równowagi biologicznej. Ten aspekt przekłada się przy wyborze mediów biologicznych. Bakterie przemieniają amoniak NH3 w azotyny NO2, a następnie w azotany NO3, które w niewielkim skupieniu są bezpieczne dla zwierząt oraz są pochłaniane przez rośliny jako nawóz.

Filtracja chemiczna – wkłady chemiczne to m.in.: zeolit- skutecznie wiąże amoniak, silicate - trwale eliminuje krzemiany, węgiel aktywny - stosowany do usuwania z wody metal ciężkich oraz w celu oczyszczenia wody z pozostałości leków dodatkowo krystalizuje wodę, torf - zawiera cenne substancje humusowe i pierwiastki śladowe. Wkłady chemiczne używane są do usunięcia określonych związków i poprawy jakości wody.

Lampa UV

Lampą UV-C w oczku sterylizuje się wodę. Niszczy wszelkie drobnoustroje, pierwotniaki, glony pływające, grzyby i bakterie chorobotwórcze. Lampą UV świetnie zwalcza się dokuczliwe zakwity wody (efekt zielonej wody). Lampą UV nie powodujemy zmian parametrów wody w akwenie. Pompa zazwyczaj nie występuje z wbudowaną lampą UV. Do działania konieczna jest pompa wody, urządzenie UV zazwyczaj montuje się na wylocie z filtra.

Popularni producenci filtrów, czyli jakiej firmy wybrać filtr do oczka wodnego.

Oase - to niekwestionowany światowy lider w technologii w oczkach wodnych , stawach kąpielowych i fontannach. Producent zapewnia najwyższa jakość oferowanych produktów, nowe technologie i ręczy za swoje filtry o czym utwierdza gwarancja czystej wody na terenie oczka i akwarium. Jest to zdecydowanie czołowa firma pod względem ilości sprzedanych produktów do oczka wodnego, wybierając Oase otrzymujecie Państwo bezdyskusyjną jakość towaru.

Aquael - Polska firma produkuje filtry ciśnieniowe, filtry przepływowe i filtry przelewowe oraz wszystko co jest potrzebne do założenia i pielęgnacji akwarium słodkowodnego oraz oczka wodnego. Charakteryzuje ją bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Produkty rodzimego producenta są bezawaryjne, innowacyjne i sprawdzone.

Hydroidea - to pierwszy polski producent unikalnych na skalę światową, naturalnych preparatów biologicznych oraz mieszanek minerałów i złóż przeznaczonych do różnego rodzaju zbiorników wodnych. Jest firmą słynącą z niezwykle skutecznych i wydajnych preparatów w oczkach wodnych. Są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla mieszkańców zbiornika. Potrafią zdziałać cuda w akwenie.

Aqua Nova - Markę charakteryzuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości oferowanych produktów. Globalne doświadczenie przełożyło się na produkty tworząc bogatą ofertę, nowoczesne oraz ekologiczne rozwiązania. Szeroka gama produktów (m.in. filtrów) tego producenta w kategorii "Oczko wodne" pozwala na wybór odpowiedniego produktu dla konsumenta np. filtr ciśnieniowy, filtr przelewowy, filtr przepływowy, lampa uv.

Eheim – Niemiecki producent słynie z świetnej jakości produktów. Oferuje bardzo dobrze wykonane, sprawdzone rozwiązania zarówno dla akwarystyki jak i oczek wodnych.

Happet - to wiodący producent na polskim rynku artykułów zoologicznych. Przez wiele lat działalności zdobyli cenne doświadczenie i wiedzę, pozwalającą na uzyskanie pozycji jednej z największych polskich firm zoologicznych.

Zakupy w sklepie Plantica

Akwarystyka to nasza pasja, oferujemy Państwu fachowe doradztwo w każdej sprawie. Kategoria "Oczko wodne" nie jest dla nas obce i zawsze chętnie służymy pomocą przy doborze odpowiedniego asortymentu. Ponadto, posiadamy ogromny wybór produktów do oczka wodnego i akwarium, dzięki czemu zrobią Państwo zakupy w jednym miejscu. Dostępne produkty do oczka wodnego to m.in. wiele filtrów do akwarium, filtr ciśnieniowy do oczka, filtr przelewowy, wkłady wymagane w filtrach.