Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 229,00 zł - 13 471,00 zł

Marka

Marka

Filtry przepływowe do oczka wodnego

Aktywne filtry

Filtry przepływowe do oczka wodnego

Filtry przepływowe do oczka - zastosowanie

Filtr przepływowy jak sama nazwa wskazuję działa na zasadzie wolnego przepływu wody , przez filtr o wielkości uzależnionej do wielkości oczka. W dużej mierze filtry te znajdują swoje zastosowanie w stawie lub dużych oczkach, często o pojemności większej niż 30 tysięcy litrów (30m3) Rekordowe filtry o tej specyfikacji nadają się do stawów o wielkości ponad 100 tysięcy litrów. Filtry te charakteryzują się dużą powierzchnią filtracyjną. W każdej z komór właściciel filtrów ma wybór jakie media zastosować. I tak najczęściej stosowane są filtry biologiczne takie jak

  • Keramzyt - tak zwany bio wkład jest to porowate, biologiczne złoże filtracyjne. Jest bardzo porowaty, dzięki czemu bakterie mają doskonałe warunki do rozmnażania się. Pozostaje aktywny przez długi okres a dodatkowo nie łączy się z substancjami z oczka wodnego. Dzięki keramzytowi filtracja biologiczna jest bardzo skuteczna. Jak wiadomo im więcej pożytecznych bakterii , tym lepiej . Dzięki takim złożom filtracyjnym jesteśmy w stanie uzyskać wystarczająca ilość bakterii , aby zachować równowagę w poziomie trujących form azotu. (Amoniak , Azotyny )
  • Biobale - Inaczej zwane biokulkami. To nic innego jak plastikowe kulki z odpowiednimi kanalikami, które cechują się dużą porowatością. Bardzo dużym atutem tego złoża jest duży rozmiar. Kulki są spore a dzięki swoim rozmiarom nie tłumią przepływu wody przez filtr.

W kolejnych komorach filtra zamontowane są takie media filtracyjne jak gąbki , fitolina (wata) , mata Japońska , czy mata kokosowa. Budowa filtra jest bardzo prosta co umożliwia nam w bardzo prosty sposób jego konserwację. Wystarczy zatrzymać wodę , wyłączając pompę , w banalny sposób zdjąć górne przykrycia, które są w większości modeli filtrów. W wodzie z oczek czy stawów wypłukać wkłady biologiczne oraz gąbki.

Lampa UV a filtry przepływowe

Filtr przepływowy bardzo często sprzedawany jest z lampą UV. Lampa UV jak powszechnie wiadomo to najlepsza metoda utrzymania czystości wody. Szczególnie staw , a w zasadzie jego czystość jest mocno uzależniona od lampy UV. Każdemu właścicielowi oczka zależy , szczególnie w ogrodzie posiadać oczka czy kaskady pozbawione glonów. Lampa skutecznie eliminuje zarodniki glonów , które na pewno czają się w oczku i czekają na destabilizację warunków , podwyższony azot czy fosfor. Im większa pojemność stawów, tym ciężej zachować odpowiednie stężenia niektórych pierwiastków w rydzach. Z tego powodu dla stawów , dużych oczek w walce z glonami lampa UV jest bardzo ważna. Im wydajniejsze sterylizatory , tym woda z oczka wodnego jest lepiej naświetlona. Duże oczka często funkcjonują dzięki zdublowaniu sprzętów. Właściciele dużego oczka wodnego , wybierając filtr powinni kierować się zatem wyborem filtrów z lampą UV , lub chociaż jednego filtra wyposażonego w lampę. Wracając jednak do dublowania sprzętów. Filtr + pompa + lampa UVC + wąż karbowany , wszystkie te elementy stanowią standardowe zestawy filtracyjne , które filtrują oraz czyszczą oczka wodne. W przypadku znikomej liczby ryb , nawet w dużym stawie być może jeden filtr przelewowy o dużych gabarytach da sobie radę. Jednakże w przypadku większej ilości ryb , w tym Karpi Koi filtr przepływowy , czy filtry ciśnieniowe są koniecznością.

Dwa zestawy filtracyjne stawu wodnego

W poprzednim akapicie przybliżałem możliwość zastosowania takiej opcji. Dwa filtry do stawu , lub oczka wodnego to bardzo dobre zastosowanie. Woda jest dobrze napowietrzona , bakterie mają wiele przestrzeni do rozmnażania się w filtrze a woda przepływa przez podwójną ilość wkładów dzięki czemu jest podwójnie oczyszczona. Filtr ciśnieniowy jako drugi filtr , drugi element zestawu napowietrzającego może być wykorzystany jako mechaniczny podnośnik czystej wody do kaskady. Pompa kompatybilna z filtrami ciśnieniowymi jest o wiele mocniejsza , dlatego podnoszenie wody poprzez filtr nie stanowi żadnego problemu , a woda spływająca z kaskad dodatkowo napowietrza oczko wodne , czy staw. Kolejną opcją napowietrzania stawu o wielkich powierzchniach są dwa duże zestawy przelewowe. Pompa kompatybilna z filtrami o dużych gabarytach jest dużo słabsza ,dlatego tafla wody nie rusza się tak intensywnie. Niemniej jednak zakupiony towar w zupełności dotleni oczko wodne a w porównaniu z filtrami ciśnieniowymi ma o wiele większy rozmiar , co jest bardzo ważne w przypadku użycia go do pracy stawu. Wkłady mechaniczne czy biologiczne użyte w tego typu filtrach wyłapią znacznie więcej zabrudzeń niż pierwsza przedstawiana przeze mnie opcja. Pompa o średniej mocy z uwagi na określony dość niski przepływ strumienia wody przez duży gabarytowo filtr , może być podłączona do drugiego urządzenia. Idealnym przykładem wykorzystania takiej pompy jest podłączenie do niej skimmera. Filtr powierzchniowy idealnie nada się do każdego akwenu wodnego. Jest to dodatkowe urządzenie dotleniające stawik lub oczko. Głównym zadaniem skimmera jest jednak oczyszczenie tafli wody ze spadających liści lub innych pływających zanieczyszczeń. Trzeba pamiętać ,że pompa może być podłączona jedynie do skimmera stojącego , który nie jest wyposażony w pompę. Skimmery pływające mają wbudowane pompy , dlatego nie mogą być brane pod uwagę jako dodatkowe urządzenie wykorzystajace większą moc pompy.