Skimmery

13 produktów

Wyświetlono 1-13 z 13 produktów
Aktywne filtry

Skimmer zalicza się do podstawowego wyposażenia oczka wodnego, które pozwala na utrzymanie czystości. Odpowiada głównie za zbieranie większych odpadów gromadzących się na powierzchni lustra. Instaluje się go niezależnie od filtra z pompą używanego do kompleksowego oczyszczania wody. W okresie zimowym może ponadto służyć jako pływak – przeciwdziała zamarzaniu powierzchniowemu.

Jak wybrać skimmer dostosowany do naszego oczka wodnego lub stawu?

Wybierając skimmery, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na ich przeznaczenie, tzn. do jakiej pojemności oczka wodnego (lub zbiornika innego typu) są przeznaczone. To główne kryterium, z którym ściśle związana jest moc urządzenia i przepływ wody (mierzony w litrach na godzinę). Głównym zadaniem skimmera jest zbieranie odpadów z powierzchni, najczęściej pyłków i innych fragmentów roślin, zanim te wpłyną na pogorszenie parametrów wody. Dlatego jeśli oczko wodne otoczone jest drzewami i krzewami zrzucającymi liście, można postawić na trochę mocniejszy sprzęt. W takim wypadku warto także sprawdzić pojemność zbiornika na odpady. Dobre jakościowo skimmery są często zintegrowane z pompą. Kształt i wygląd urządzenia to sprawa indywidualna. Producenci oferują modele, które są możliwie najmniej widoczne i wtapiają się w otoczenie.

Rodzaje skimmerów

Skimmery dzieli się na brzegowe, zanurzalne i powierzchniowe. Pierwsze z nich (jak wskazuje sama nazwa) instaluje się na brzegu. Są nieruchome – mają oczyszczać powierzchnię, ale nie przeszkadzać w użytkowaniu zbiornika wodnego. Szeroko wykorzystuje się je w basenach i stawach kąpielowych. Skimmery zanurzalne sprawdzają się tylko w płytkich oczkach wodnych. Najpowszechniej wykorzystuje się uniwersalny skimer powierzchniowy. Urządzenie swobodnie porusza się po powierzchni oczka wodnego, zbierając na bieżąco odpady organiczne i nieorganiczne. Zimą może pełnić funkcje pływaka.