Wkłady filtracyjne

55 produktów

Wyświetlono 1-24 z 55 produktów
Aktywne filtry

O skuteczności oczyszczania w oczku wodnym decyduje nie tylko moc i wydajność pompy połączonej z filtrem, ale przede wszystkim rodzaje materiałów filtracyjnych. Na rynku dostępne są różnorodne wkłady do filtrów. Które z nich warto wybrać i dlaczego?

Wkład do filtra – gąbka filtracyjna, mata kokosowa

Wysokiej jakości filtr do oczka wodnego posiada kilka wkładów filtracyjnych. Poszczególne materiały odpowiadają za zbieranie konkretnych zanieczyszczeń. Najpopularniejsze są wkłady gąbkowe – to podstawa. Gąbka filtracyjna ma największe znaczenie przy wychwytywaniu odpadów mechanicznych, np. resztek roślin. Z czasem staje się platformą, na której rozwijają się pożyteczne bakterie. Wtedy służy także jako ochrona biologiczna. Dobrą jakością charakteryzują się maty kokosowe, podobnie jak powyżej, służące do filtracji mechanicznej i biologicznej. Odpowiednia struktura materiału sprzyja rozwojowi bakterii nitryfikacyjnych. Barwa (w tym i powyższym przypadku) nie ma większego znaczenia. Materiały można przyciąć tak, aby pasowały do konkretnego modelu filtra.

Inne materiały filtracyjne

Skutecznym wkładem oczyszczającym zbiornik wodny z nadmiaru związków azotowych jest ceramika. Dzięki bakteriom nitryfikacyjnym amoniak i azotyny są przetwarzane w azotany, te z kolei są pobierane przez rośliny wodne. Materiał często ma postać drobnych kulek lub pierścieni. Poza rozkładem produktów przemiany materii ryb (i innych organizmów) niweluje nieprzyjemny zapach. Podobną rolę pełni biot-substrat filtracyjny. W filtrze nie powinno zabraknąć zeolitu, który usuwa nadmiar azotu i fosforu. Klaruje wodę, stabilizuje odczyn i wiąże metale ciężkie. To biologiczno-chemiczna metoda oczyszczania. Aby go rozłożyć, potrzebna jest siatka filtracyjna o gęstych oczkach (zapobiegająca wypłukiwaniu). Jako dodatkowy wkład – do usuwania nadmiaru odpadów mechanicznych – sprawdza się włóknina (wata polipropylenowa). Do ograniczenia mętnienia i żółknięcia wody warto natomiast wykorzystać węgiel aktywowany.