Zestawy filtracyjne

40 produktów

Wyświetlono 1-24 z 40 produktów
Aktywne filtry

Systemy filtracyjne do oczek wodnych mają kilka zasadniczych zalet: oczyszczają wodę, nie dopuszczając do pogorszenia jej parametrów, mętnienia oraz masowego występowania glonów, a w połączeniu z pompą napowietrzającą niwelują ryzyko niedotlenienia ryb. Jak wybrać sprzęt dopasowany do konkretnego zbiornika?

Filtr wody – czym kierować się przy wyborze?

Główne parametry zestawów filtracyjnych zależą od jego elementów. W przypadku pompy najistotniejsza jest moc (W), wydajność (najczęściej mierzona w l/h) oraz wysokość podnoszenia słupa wody (w metrach). Producent informuje, do jakich zbiorników (z zależności od pojemności i zarybienia) przeznaczone są jego produkty. Filtry dobiera się natomiast pod względem technologii i rodzajów filtracji. Warto sprawdzić, w jaki wkład do filtra wody wyposażony jest konkretny model. Dobry filtr powinien posiadać opcje filtracji mechanicznej, biologicznej i niszczenia glonów, pasożytów czy bakterii za pomocą promieniowania UV.

Filtracja a technologia

Najpowszechniej stosuje się filtr do wody przepływowy. To urządzenie proste w obsłudze, konserwacji i montażu. Jest wystarczająco skuteczne a przy tym mało awaryjne. Z reguły jest montowane ponad lustrem wody przy brzegu. Bardziej zaawansowany technologicznie jest filtr ciśnieniowy do oczka wodnego. W przeciwieństwie do filtru przepływowego tutaj zbiornik filtra jest szczelny. Dzięki temu woda przepływa pod większym ciśnieniem, co zwiększa ogólną wydajność urządzenia. Dodatkowym atutem jest możliwość zakopania sprzętu (niemal w całości), przez co zamaskowanie nie sprawia najmniejszego problemu.

Aby filtracja była skuteczna, zestaw filtracyjny powinien pracować nieustannie od wiosny aż do pierwszych jesiennych chłodów.