Kaskady

23 produktów

Wyświetlono 1-23 z 23 produktów
Aktywne filtry

Oczko wodne to obiekt, który zwiększa walory estetyczne ogrodu, wprowadza większą naturalność i nadaje mu „życia”. Szum wody działa kojąco na zmysły a obserwacja stworzeń odwiedzających lub zasiedlających akwen sprawia dużo przyjemności. Aby zbiornik prezentował się jeszcze okazalej, a przy tym był bardziej funkcjonalny, warto zainstalować w nim kaskadę ogrodową. Działanie na zmysły będzie jeszcze intensywniejsze, ruch wody spowoduje lepsze napowietrzenie, a w oczku wodnym nie będzie warunków do rozwoju larw komarów. Kaskada do oczka wodnego daje więc same korzyści!

Kaskady ogrodowe a styl urządzania ogrodu

Kaskady ogrodowe można dobrać pod kątem stylu urządzania zielonego zakątka. To detal, który podkreśli konkretną stylistykę i tym harmonijniej wpasuje się w ogrodową architekturę. Najczęściej wykorzystuje się kaskady, które odzwierciedlają miejsca naturalne: np.: wodospady czy górskie, częściowo pionowe strumyki. To rozwiązanie pasujące do różnych stylów. Od ogrodów wiejskich po orientalne. Można je stosować w zasadzie bez ograniczeń. W ogrodach angielskich i formalnych dobrze prezentują się bardziej klasyczne fontanny-kaskady w formie rzeźb (np.: granitowych). W ogrodach nowoczesnych wykorzystuje się bardziej oszczędne w formie, minimalistyczne kaskady, np.: proste ściany z ujściem na wodę i geometryczne (często jednocześnie niesymetryczne) formy. Wybór na rynku jest duży i łatwo dopasować produkt do własnych potrzeb.

Kaskady ogrodowe – kwestie techniczne

Kaskadę dobiera się pod kątem pojemności i rozmiarów oczka wodnego. W tych mniejszych sprawdzą się nawet małe, polietylenowe formy, np.: o okrągłym kształcie. W sprzedaży dostępne są nawet gotowe zestawy kaskada + minioczko wodne. W przypadku większych zbiorników kaskada powinna mieć co najmniej kilka metrów długości. Dopiero wtedy będzie wyglądać naturalnie. Należy także zadbać o odpowiedni spadek. Na początku największy, z biegiem strumienia coraz mniejszy. Dla zwiększenia efektu kaskadę i strumień warto obsadzić roślinami i udekorować kamieniem naturalnym.