Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 1,00 zł - 27 139,00 zł

Marka

Marka

Akwarystyka morska

3506 produktów

Wyświetlono 1-24 z 3506 produktów

Aktywne filtry

Akwarystyka - pierwsze kroki w nowej pasji.

Akwarystyka to piękna pasja, która uczy jej praktyków w wielu różnych dziedzinach. Będą to choćby biologia, geografia, chemia, by wymienić tylko te główne dziedziny. Posiadanie akwarium rozwija także wrażliwość na inne istoty żywe, i to co się z nimi dzieje. Wyrabia także wrażliwość, smak i zmysł estetyczny. Szczególnie, kiedy mówimy o akwarystyce japońskiej, czy holenderskiej. Akwarium tych dwóch odmian to istny kunszt estetyki. Każdy ruch, każdy element akwarium ma swoje miejsce nie przez przypadek. Często jest tak, iż akwaryści specjalizujący się w akwarystyce japońskiej, inaczej zwaną naturalną, mają również spore sukcesy w fotografii. Wynika to z rozwijanej umiejętności kompozycji. Nie ważne jaką dziedzinę akwarium uprawiamy teraz, prawie każdy z nas zaczynał tak samo.

Wiele z przygód z akwarium rozpoczyna się od pierwszego wejścia do sklepu akwarystycznego. Mnogość akwariów i ryb w nim przebywających jest niemal jak eteryczne doznanie dla małego dziecka. Ilość kształtów, kolorów, form... Taka ilość bodźców musi zrobić wrażenie na małym, przyszłym adepcie akwarystyki.

W innych przypadkach jest to akwarium dziadka, wujka, lub rodzic, który opowiada, jak to kiedyś sam hodował ryby. Tak, czy inaczej, wtedy właśnie w naszych głowach zakiełkowała miłość do akwarium i jego mieszkańców

Akwarystyka słodkowodna - przedsionek wejścia do akwarium morskiego.

Kiedy akwarystyka dopiero zawitała do naszego życia, i pojawia się w nim pierwsze akwarium, w 99,9% przypadków jest to akwarium słodkowodne. Niezmiernie rzadko zdarza się, iż nasze pierwsze akwarium to akwarium morskie. Akwarystyka morska przychodzi z czasem, ale do tego wrócimy w dalszej części tekstu. Sklep akwarystyczny staje się naszym drugim domem. Centrum informacji, źródłem pierwszych inspiracji. Zaprzyjaźniamy się z sprzedawcą, który służy nam fachową pomocą. To właśnie tu nabywamy kolejne zwierzęta, które uzupełnią obsadę naszego akwarium.

Po kilku latach przygody z naszym pierwszym akwarium zaczynamy wiedzieć, w jakim kierunku akwarystyki chcemy iść dalej. W czym chcemy się rozwijać, i być specjalistami. Często dzieje się tak, iż wybieramy jedną gałąź akwarystyki, i to właśnie na jej temat zgłębiamy wiedzę, i nabieramy doświadczenia. Często jest to alko akwarystyka roślinna, lub hodowla konkretnej rodziny ryb. Mogą to być ryby labiryntowe, pielęgnice, zbrojniki, etc. Całą uwagę poświęcamy hodowli tych właśnie zwierząt, bądź roślin.

Dzieje się tak, iż najczęściej to właśnie ryby są centrum skupiającym uwagę w akwarium. Akwarystyka w największej mierze kręci się wokół ryby właśnie. Oczywiście, nic w tym dziwnego. Lecz to nie jedyny podmiot, który będzie odgrywał najważniejszą rolę w akwarium...

Pierwsze podejścia do akwarystyki morskiej.

Z biegiem lat, kiedy nabieramy doświadczenia i wprawy w opiece nad akwarium, zaczynamy szukać nowych wyzwań. Czegoś, co pozwoli nam się rozwijać, czerpać nową wiedzę, wrażenia. Poszerzać doświadczenie i rzucać wyzwania. Najczęściej wtedy pojawia się kolejny pomysł - akwarystyka morska. Kiedy nie czujemy się jeszcze zaawansowani w temacie akwariów, akwarystyka morska wydaje nam się nieosiągalna. Wizja akwarium morskiego wygląda bardziej jak połączenie laboratorium, pola bitwy z nieprzychylnościami, rozbicia świnki skarbonki, itd., itd. Jest tak do chwili kiedy faktycznie zdecydujemy się na posiadanie pierwszego akwarium morskiego, mimo wyżej wymienionych argumentów, które mogłyby nas odwieść od tej idei.

Owszem, jeszcze kilka lat temu, akwarystyka morska była zarezerwowana dla akwarystów z bardziej zasobnym portfelem. Ceny zwierząt, koralowców, odpieniacze, preparaty, sprawiały, iż nie każdy mógł sobie pozwolić na trzymanie zwierząt morskich w zaciszu domowym. Każdy błąd w opiece nad akwarium słono kosztował, i trudno było przejść nad tym obojętnie. Również samego wierząta, koralowce i ryby były dużo mniej dostępne niż ma to miejsce obecnie. Teraz jest znacznie inaczej, a posiadanie akwarium morskiego nie wiąże się z niewyobrażalnymi wydatkami.

Rzesza pasjonatów akwarystyki morskiej także poszerza swe szeregi każdego dnia. Dzięki temu rynek akwarystyczny zmuszony jest nadążyć za rosnącymi trendami i zapotrzebowaniem na wyposażenie akwarystyki morskiej.

Jak zbudować swoją pierwszą 'solniczkę'?

Niemal każdy producent akwarystyczny ma w swojej ofercie akcesoria do utrzymania akwarium morskiego. Owszem, producent producentowi nierówny, ale to wywiera na branży zoologicznej presję, aby produkty w ofercie sklepu zapewniały akcesoria w najszerszym spektrum cenowym. Zaczynając na produktach tanich, a na super premium kończąc.

Czasem zdarza się tak, iż jeden producent posiada w swojej ofercie zarówno pompy, odpieniacze, preparaty, czy filtry zarówno z linii podstawowej, ale także i tej przeznaczonej dla bardziej wprawnych i zamożnych akwarystów.

Często nasza morska przygoda zaczyna się od częściowego zaadaptowania tego co już posiadamy na cele akwarystyki morskiej. Większość akwariów, niektóre filtry, pompy, i inne akcesoria nadają się do użytku zarówno w akwarium słodkowodnym jak i akwariach morskich. Sprzęty morskie nie zawsze znacząco różnią się od tych słodkowodnych. Na ogół jest to kwestia wyeliminowania elementów metalowych, które mogłyby zbyt szybko skorodować. Filtry, pompy, odpieniacze - te sprzęty najbardziej narażone są na działanie wody morskiej.

Na pewno musimy zaopatrzyć się w specjalne lampy do akwarystyki morskiej. Pod tym względem akwarystyka morska znacząco różni się od słodkowodnej. Koralowce, aby się rozwijać, potrzebują światła o specjalnym spektrum. Nie bez znaczenia w dla akwarystyki morskiej, jak i samych koralowców jest moc takiego oświetlenia. Tutaj nie ma zbyt wiele miejsca na kompromisy. Światło musi być dobrze skomponowanie i intensywne. Tylko wtedy koralowce odwdzięczą nam się zdrowym wzrostem i piękną urodą.

Woda morska również wymaga odpowiedniego przygotowania. Do tego celu służy specjalna sól morska, przeznaczona do celów akwarystyki morskiej. Taką sól mieszamy z wodą osmotyczną. Mieszankę tworzymy w oparciu o sztywne proporcje. Woda morska musi posiadać konkretne właściwości chemiczne, aby ryby, koralowce i inne zwierzęta mogły w niej komfortowo żyć. Nie przestrzegając zadanych parametrów, narażamy nasze ryby, koralowce i pozostałe zwierzęta na duży stres, a także konsekwencje zdrowotne, które mogą doprowadzić do ich śmierci.

Branża akwarystyczna posiada w swojej ofercie szereg preparatów przeznaczonych do akwarystyki morskiej. Zadaniem tych preparatów jest między innymi utrzymanie naszej rafy w nienagannej kondycji. Pozwolenie jej, aby koralowce mogły prawidłowo się wybarwić i rozmnażać, aby zapełnić każdy kawałek naszej rady w mały, ale złożony ekosystem. Każdy producent ma na to swoją receptę.

Filtry to temat złożony. Rolę filtrów do akwarystyki morskiej pełnią zasadniczo dwa urządzenia. Odpieniacze i tzw. sumpy.

Odpieniacze to urządzenia, których zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest odpienić zanieczyszczenia z wody naszego akwarium. Pełna nazwa takich urządzeń to odpieniacze białek. I tym właśnie zajmują się odpieniacze. Woda która do nich zasysana jest intensywnie spieniona, przez specjalnie zaprojektowany wirnik, w który producent wyposażył dane urządzenie. W ten sposób odpieniacze pomagają nam pozbyć się najbardziej niebezpiecznych związków z naszych akwariów morskich.

Sump to duży filtr w formie specjalnie zaprojektowanego akwarium. Posiada on kilka przegródek, tak zaprojektowanych aby wymusić pożądany ruch wody. Poszczególne przegrody wypełnione są różnego rodzaju medium filtracyjnym. Producent sumpa często projektuje go tak, aby można było do niego również wstawić odpieniacze, pompy, grzałki, reaktory różnego rodzaju, a także specjalne glony, które także służą jako naturalne filtry. Filtracja rozwiązana w ten sposób sprawia, iż akwarium jest dużo bardziej przyjazne dla naszych ryb morskich i koralowców. Jednocześnie z samego akwarium znikają wszystkie sprzęty, które nie muszą znajdować się w nim bezpośrednio, czyli odpieniacze, grzałki, pompy, etc. Należy jednak przyłożyć szczególną uwagę na to, aby serca naszych sumpów były odpowiednio wydajne i niezawodne. Awaria pompy sumpa spowoduje załamanie całego ekosystemu.

Ogrzewanie akwariów morskich wygląda niemal identycznie jak w przypadku akwarystyki słodkowodnej. Precyzyjne grzałki z termostatem załatwiają sprawę bardzo sprawnie. Warto zadbać aby producent takiej grzałki był firmą sprawdzoną, rzetelną, co do której nie mamy żadnych obiekcji. Jedyną różnicą która dzieli nasze rafy od akwarium z wodą słodką to fakt, iż koralowce bardzo nie lubią wahań temperatury, a już zdecydowanie nie tolerują wysokich temperatur. Jest to rzecz, na którą musimy być szczególnie wyczuleni. Może być tak, iż kilka godzin, lub dni, kiedy temperatura będzie za wysoka, sprawi, iż nasze zwierzęta, w tym obsada naszych koralowców, mogą doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu, którego nie będziemy w stanie odwrócić.

Temat zwierząt morskich, koralowców, wysokich temperatur i efektu cieplarnianego to temat bardzo gorący i na czasie. Zmiany, które zachodzą w środowisku naturalnym widoczne są gołym okiem. Internet posiada wiele dokumentów traktujących o tym właśnie problemie. Warto o tym pamiętać, szczególnie, jeśli posiadamy akwarium dużej pojemności, z liczną i kosztowną obsadą. Tutaj pojawia się kolejny punkt wyposażenia.

Chłodziarka do akwarystyki morskiej. Jeśli oświetlenie, odpieniacze i pompy są w czołówce najważniejszego sprzętu akwarystyki morskiej, tak chłodziarka w lato wysuwa się na prowadzenie. Woda przepływająca przez nią ma obniżaną temperaturę do poziomu komfortowego dla mieszkańców naszego zbiornika. W okresie letnim taka chłodziarka jest w stanie uchronić nas przed czarnym, i kosztownym scenariuszem. Warto sobie przekalkulować, na czym bardziej skorzysta nasza domowa akwarystyka morska.

Akwarystyka morska to również preparaty do jej prowadzenia. Producent preparatów do naszego kawałka rafy oferuje nam szereg specyfików, a każdy o odmiennym zastosowaniu. Znajdziemy tu preparaty do odrobaczania naszych koralowców, preparaty do efektywniejszego wybarwienia korali i ryb, aminokwasy i witaminy dla lepszego zdrowia i samopoczucia naszych zwierząt. Znajdziemy także specjalne preparaty do karmienia naszych zwierząt. Najczęściej są to karmy, które ciężko abyśmy sami wytworzyli, a mogą okazać się niezbędne w naszej hodowli. Dlatego właśnie ich producent wychodzi nam naprzeciw, ułatwiając nam tym samym prowadzenie naszej hodowli.

Rzecz jasna, koralowce muszą na czymś rosnąć. Większość akwarystów decyduje się na wykorzystanie tzw. żywej skały. Jest to skała, którą pozyskano z naturalnego środowiska, i służy do budowania konstrukcji, na których posadzimy nasze wspaniałe koralowce.

Rynek akwarystyczny ma jednak do zaoferowania także inne produkty przeznaczone do tego celu. Akwarystyka morska ma w swojej ofercie również skały syntetyczne. Producent takiej skały nie ingeruje tym samym w środowisko naturalne. Zaletą żywej skały jest jej życie, które dostajemy niejako w pakiecie. Nigdy jednak nie wiadomo, co z niej wyjdzie. Obecność zwierząt w postaci pasażerów na gapę nie jest czymś wyjątkowym. Czasem mogą to być szkodniki. Należy się z tym liczyć. Skała syntetyczna nie będzie tak efektywnym i skutecznym medium jak ta żywa, ale nie bezie też w znaczący sposób od niej odstawać. Jednakże, producent takiej skały nie jest w stanie zagwarantować nam właściwości żywej skały w swoim produkcie.

Tak naprawdę dotknęliśmy tylko wierzchołka góry lodowej jaką jest akwarystyka morska i to co potrzebne do jej prowadzenia. Najważniejsze jest to, iż większość spośród tego sprzętu możemy kupić już za zaledwie kilkadziesiąt złotych. Kiedyś byłyby to kwoty rzędy kilku tysięcy złotych. Oczywiście, najczęściej producent takiego sprzętu pochodzi z Chin. Pamiętajmy jednakże, iż obecnie to, skąd pochodzi dany producent nie ma już tak wielkiego znaczenia jak kiedyś. Wiele spośród czołowych marek dawno przeniosło swoją produkcję do Chin, i nie wpłynęło to znacząco na jakoś oferowanych produktów. Taki producent wciąż oferuje najwyższą jakość, jedynie cena jest bardziej przystępna. Rynek akwarystyczny jest wymagający, producent natomiast musi sprostać tym wymaganiom. W przeciwnym przypadku przestaje się liczyć jako producent akwarystyczny w branży zoologicznej, a klienci coraz rzadziej sięgają po jego produkty takie jak pompy, filtry, czy odpieniacze.

Czy akwarystyka morska jest bardziej wymagająca od akwarystyki słodkowodnej?

Tak. I nawet nie ma 'ale'. Akwarystyka morska, morskie zwierzęta, morskie ryby, korale morskie, one wszystkie są dużo bardziej wymagające niż trzymanie zwierząt słodkowodnych. Aby móc poprawnie opiekować się akwarium morskim, musimy posiąść fachową wiedzę. Doświadczenie nabierzemy z czasem. Aby pozyskać niezbędną fachową wiedzę najlepiej zostać członkiem internetowego forum poświęconego wszystkiemu co morskie. Serwis tego typu to skarbnica wiedzy. Zawsze znajdziemy tam kilka osób, które uznawane są za autorytety w w tej dziedzinie, i warto czytać to co piszą na temat tego jak trzymamy morskie ryby i koralowce w zbiorniku słonowodnym. Serwis internetowy YouTube to również bardzo dobre miejsce pozyskiwania wiedzy na marskie tematy.

Plagi akwarystyki morskiej - zmora morskich akwarystów.

Zbiorniki morskie, podobnie jak ich słodkowodni bracia, mają swoje plagi, które zakłócają spokój akwarium morskiego i jego zwierząt. Plagi morskie to między innymi glony, które skutecznie uprzykrzają nam posiadanie akwariów morskich. Plagi morskie to także korale, których nie chcemy w naszym zbiorniku. To również morskie stworzenia, które są pasożytami na naszych koralowcach. Takie morskie pasożyty mogą spowodować, iż nasze koralowce przestaną się otwierać i pompować. W dalszej konsekwencji może dojść do śmieci takich koralowców. Rynek akwarystyczny posiada w swej ofercie preparaty na większość z tych plag. Są to specyfiki, które nie wpływają na ryby morskie oraz koralowce. Producent takiego preparatu dokładnie opisuje sposób używania i dozowanie takiego preparatu. Co ważne, pamiętajmy aby przestrzegać dawek, które podaje producent, a je same dobierać na pojemność netto akwarium, po odjęciu wszelkich dekoracji. Właśnie takie podejście zagwarantuje nam, iż ryby i koralowce morskie będą bezpieczne.

Zakupy przez akwarystyczny serwis internetowy plantica.pl

W ofercie sklepu posiadamy pełną gamę produktów, które pozwolą nam zakładać zbiorniki morskie. Znajdziecie Państwo u nas sole morskie, morskie lampy akwarystyczne, czy też morskie odpieniacze białek. Jedyne czego nasze sklep nie sprzedaje to morskie ryby i koralowce. Jako profesjonalny sklep akwarystyczny, o bardzo szerokiej ofercie produktów, możemy zaproponować konkurencyjne ceny na cały sprzęt akwarystyczny, niezależnie od tego, jaki jest jego producent. Jeśli w naszej ofercie nie znajduje się producent, którego Państwo szukacie, prosimy o telefon do naszego sklepu. Dołożymy wszelkich starań aby w niedługim czasie ten właśnie producent znalazł się w naszej ofercie.