Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Biologiczne wkłady filtracyjne do akwarium

Filtry są najskuteczniejszym sposobem na usuwanie szkodliwych substancji z naszych zbiorników, niezależnie od wielkości akwarium. Filtry mają za zadanie pracować nieprzerwanie całą dobę. Dzięki temu w filtrze zachodzi szereg procesów, dzięki którym otrzymujemy przyjazne otoczenie dla ryb, odznaczające się wysoką klarownością wody. Poniżej prezentujemy biologiczne wkłady filtracyjne do akwariowych filtrów.

162 produktów

Wyświetlono 1-24 z 162 produktów

Aktywne filtry

Biologiczne wkłady filtracyjne do akwarium

Woda w akwarium z punktu widzenia akwarysty, natury, biologii, chemii.

Akwarium słodkowodne czy morskie, to złożony ekosystem. Można być powiedzieć, stworzony przez nas świat w naszym świecie. Całkowicie zależny od nas i naszych działań.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż wyobrażenie, gdzie: wlewamy wodę kranową do akwarium, sadzimy rośliny, wkładamy dekoracje, wpuszczamy zwierzęta - koniec, jest nie do końca poprawne, a nawet jest szkodliwe dla roślin i zwierząt w akwarium.

Wodę przeznaczoną do akwarium musimy specjalnie przygotować, tak aby ryby mogły w niej bez problemu żyć, zdrowo się rozwijać i rozmnażać.

Tzw. kranówka to woda surowa, która często zawiera w sobie szkodliwe chlor i chloraminę, które podrażniają błonę śluzową i skrzela ryby.

Przygotowanie wody

Proces przygotowania kranówki do celów akwarystyki zaczynamy od zastosowania uzdatniacza do wody, który ma za zadanie zneutralizować działanie takich substancji jak chlor i chloramina, oraz aktywnie ochronić delikatne ciało ryb w akwarium.

Tyle możemy zrobić zaraz na początku, reszta prac nad jakością wody w akwarium odbywać się będzie bezpośrednio w akwarium.

Starzenie się i zanieczyszczanie wody akwariowej.

Procesy starzenia się wody

W wodzie akwariowej zachodzi szereg procesów, podczas których ta starzeje się i ulega degradacji. Pojawia się gromadzenie związków przemiany materii, amoniaku, azotynów, azotanów, fosforanów oraz wielu innych niepożądanych związków, które należy usunąć z naszego akwarium.

Brak filtracji

Akwarium, które nie jest poddawane regularnemu i konsekwentnemu procesowi filtracji z czasem ulegnie degradacji przez glony, a następnie przez zdychające organizmy żywe, które zatrują wodę w zbiorniku jeszcze bardziej.

Proces biodegradacji wody.

Resztki pokarmów

Zatem, od początku, jak wygląda proces biodegradacji wody w akwarium?

Otóż pojawia się on i zachodzi na kilku poziomach.

Pierwszy powód to niezjedzone resztki pokarmu. Tego typu odpad będzie zalegał na dnie akwarium, a w konsekwencji rozkładał się i ulegał procesom gnilnym, wytwarzając przy tym znaczne ilości fosforanów (PO4) i azotynów (NO2), które później zaczną zamieniać się w azotyny (NO3).

Trawienie i wydalanie

Skoro w akwarium pojawiają się zanieczyszczenia w postaci niezjedzonych resztek pokarmów, to są również zwierzęta, które ten pokarm jedzą. Skoro go jedzą, to następuje proces jego trawienia i wydalania tego co zostało po przetrawieniu.

Związki przemiany materii to dodatkowa forma zanieczyszczeń, które zalegają w naszym akwarium.

Zwłoki

Obumarłe szczątki roślin, czy również martwe zwierzęta to kolejne z zanieczyszczeń, które należy uwzględnić w naszym akwarium.

Reasumując

Wyróżniliśmy trzy podstawowe i najbardziej obfite formy powstawania nieczystości w naszych akwariach, które należy regularnie z nich usuwać.

W przeciwnym razie nagromadzenie się azotanów i fosforanów osiągnie tak wysokie poziomy, iż nie będziemy w stanie okiełznać wysypu glonów.

Wyżej opisane procesy są wspólne dla akwariów słodkowodnych i morskich.

Oczko wodne także poddawane jest działaniu wszystkich wyżej opisanych procesów.

Jak skutecznie oczyścić akwarium i wodę w nim, aby stała się środowiskiem przyjaznym naszym podopiecznym.

Sposobów na to, aby przywrócić zbiornik do czystości, by zapanowały w nim biologicznie idealne warunki do życia jest kilka.

Pierwszym z nich, najprostszym jest mechaniczne usuwanie nieczystości.

Mechaniczne usuwanie zabrudzeń to odławianie ich za pomocą siatki lub wężyka, za pomocą którego ściągamy nieczystości wraz z wodą z akwarium do wiaderka. Pozwala to ograniczyć ilość rozkładającej się materii, która poddawana jest w akwarium procesom biologicznym prowadzącym do ich całkowitego rozkładu. Mówiąc najprościej, pozbywamy się z akwarium wszystkiego co może powodować zabrudzenie oraz ekspansję glonów.

Drugi sposób to częściowa podmiana wody. Czysta woda dolewana do zbiornika, po wcześniejszym odlaniu jej części z akwarium, pozwala rozrzedzić toksyny wewnątrz zbiornika.

W akwarystyce powszechne są również preparaty, których zadaniem jest niwelowanie lub absorbowanie szkodliwych związków, oraz sprawianie, iż pozostałe substancje odżywcze, nie skonsumowane przez mieszkańców akwariów, stają się niejako niedostępne chemicznie dla wody akwariowej.

Ostatni sposób, na równi ważny z mechanicznym usuwaniem nieczystości, jest użycie filtracji. Będą to filtracja mechaniczna, przy jednoczesnym udziale filtracji biologicznej, okazjonalnie wspieranej przez filtrację chemiczną.

Wykorzystanie filtrów akwariowych w celu oczyszczania wody w akwarium.

Jak już wspomnieliśmy filtry przeprowadzają trzy typu filtracji. Filtrację mechaniczną, filtrację biologiczną, a w niektórych przypadkach będzie to także filtracja chemiczna. Nie każdy z filtrów służy to przeprowadzania wszystkich rodzajów filtracji. Determinuje to konstrukcja jaką mają owe filtry. Niektóre dostępne warianty filtrów mają na tyle dużą pojemość własną, iż pozwalają na jednoczesne przeprowadzenie wszystkich trzech rodzajów filtracji. Jednak niektóre urządzenia są na tyle małe, iż nie jesteśmy w stanie pomieścić tylu wkładów, aby mówić o skutecznym oczyszczaniu w akwariach słodkowodnych.

Musimy pamiętać - aby dany proces oczyszczania zachodził skutecznie, musimy zapewnić mu odpowiednią ilość wkładów w filtrze, jeśli będzie go za mało, wtedy tracimy tylko cenne miejsce, które oferuje nam nasz filtr.

Metoda filtracji biologicznej jako przywrócenie wodzie swych pierwotnych właściwości.

W odróżnieniu od filtracji mechanicznej i chemicznej, biologiczne oczyszczanie akwarium polega na usunięciu z wody głównie tych związków, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć, ale są one w stanie pokazać nam skutki ich nadmiernego nagromadzenia.

Filtracja biologiczna opiera się o wkład biologiczny, często w postaci granulek o porowatej strukturze. Przy wybieraniu takiego wkładu kierujemy się tym jak duża i dostępna jest powierzchnia filtracyjna, którą posiada wkład.

Założenie jest jedno: czym większa powierzchnia wkładu w metrach kwadratowych na metr sześcienny jego objętości tym lepiej.

Dlaczego?

Odpowiedzią są bakterie, a dokładnie kultury pożytecznych bakterii filtracyjnych. Możemy również spotkać się z określeniem bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych.

Rodzajów bakterii, które wykorzystuje się w akwarystyce jest więcej, lecz nie każdych używa się regularnie. Inne wymagają konkretnych warunków do bytu. Nas najbardziej interesują te nitryfikacyjne.

Bakterie nitryfikacyjne to bakterie tlenowe, które zajmują się rozkładaniem toksycznego amoniaku do form gazowych, czyli azotynów (NO2) i azotanów (NO3). Azotany są jednym ze składników odżywczych dla roślin akwariowych, więc ostatnie słowo w kwestii oczyszczania akwarium należy właśnie do nich. Kiedy rośliny wykorzystają azotany do wzrostu, można uznać, iż nasza woda jest biologicznie czysta i przyjazna dla mieszkańców zbiornika.

Powyższy opis jest skrótem tego co naprawdę się dzieje. Aby obszernie i dokładnie opisać procesy zachodzące podczas cyklu azotowego i regularnej filtracji potrzebowalibyśmy znacznie więcej miejsca niż możemy tu poświęcić.

Wspomnieliśmy o obecności wkładu biologicznego w postaci porowatych granulek, które służą do osadzania się bakterii filtracyjnych na powierzchni i wewnątrz tychże wkładów. Jest to tak zwana ceramika. Jednak ceramiki to nie jedyne media filtracyjne, które służą nam jako wkłady biologiczne. Wkłady do filtrów takie jak gąbki o dużej porowatości i złożonej strukturze również są doskonałym siedliskiem dla bakterii. Wkłady filtracyjne takie jak gąbka filtracyjna znajdą szczególne zastosowanie tam, gdzie ważna jest duża efektywność filtra, przy relatywnie ograniczonym miejscu i możliwościach zaaranżowania filtra w akwarium.

Przykładem może być hamburska metoda filtracji, gdzie duża gąbka filtracyjna służy za siedlisko dla bakterii filtracyjnych. Jest to jedyny wkład, który posiada filtr zainstalowany w takim akwarium.

Wyobraźmy sobie akwarium o pojemności 30 litrów, a w nim wkład w postaci gąbki o wymiarach 30x30cm, za którą zainstalowana jest pompa filtra. W prosty sposób dostajemy urządzenie, którego skuteczność filtracji znacząco przewyższa inne rozwiązania dedykowane do małych akwariów. To świetna propozycja dla hodowców krewetek karłowatych. Potrzebna jest jedynie gąbka i prosta głowica filtra.

Prawda jest taka, iż osadzanie się bakterii filtracyjnych następuje na każdej powierzchni, która nie jest gładka. Rzecz w tym, aby tej powierzchni było możliwie jak najwięcej, co da nam gwarancję skuteczności naszego filtra.

Kiedy wybieramy wkłady filtracyjne, wybierajmy wkład do filtra o możliwie dużej powierzchni, która może być zasiedlona przez naturalnych filtratorów.

Producent, który oferuje nam swoje wkłady umieszcza taką informację na opakowaniu.

Jakie wkłady biologiczne wybrać do naszego filtra, aby ten działał efektywnie.

Ilu akwarystów, tyle odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każdy ma swoje wyobrażenie na temat skuteczności filtracji oraz tego które media filtracyjne pozwalają mu osiągnąć zamierzony efekt.

Wkłady filtracyjne dostępne w naszym sklepie pozwolą zaspokoić wymagania każdego akwarysty.

Kiedy pojemność naszych filtrów akwariowych nie jest zatrważająco wielka, należy dobrze przemyśleć, jakie wkłady i w jakiej ilości włożymy do naszego filtra. Jeśli tej przestrzeni jest mało, posiadamy dostępne warianty, które charakteryzują się powierzchnią filtracyjną kilkukrotnie większą niż wkłady konkurencyjnych filtrów. Jak łatwo zauważyć, stosując taki wkład do filtra możemy wsypać go do filtra w ilości nawet 3-4 razy mniejszej niż produkty niższej jakości.

Kiedy posiadany przez nas filtr pozwala nam na dużą swobodę podczas decydowania się na konkretny wkład do filtra, może warto zostawić sobie rezerwę miejsca na inne wkłady filtracyjne, może nie biologiczne, lecz wciąż naturalne.

Wkład do filtra jakim jest torf okaże się szczególnie pomocny dla hodowców ryb z kwaśnych wód.

Miłośnicy pielęgnic południowoamerykańskich powinni zawsze posiadać torf w rezerwie. Jest to wkład tym bardziej pożądany, gdyż powoduje on brunatne przebarwienia wody, które w przypadku ryb tzw. czarnych wód jest jak najbardziej mile widziane.

Osoby, które stoją po drugiej strony i oczekują krystalicznie czystej wody sięgają po wkład jakim jest węgiel aktywny.

Węgiel aktywny to naturalne złoże filtracyjne zdolne do absorbcji i adsorpcji. Węgiel aktywny odpowiada za pozbywanie się przebarwień wody, np. po kuracji leczniczej, usuwa również nieprzyjemne zapachy.

Węgiel aktywny wyciąga z wody resztki metali ciężkich, a także chlor i chloraminę.

Wykorzystanie węgla aktywnego przyczynia się także do wyłapania niechcianych związków organicznych.

Biologiczne wkłady filtracyjne do akwarium w sklepie plantica.pl

Na stronie sklepu znajdą Państwo niemal każdy możliwy wkład do filtra, którego możecie potrzebować.

Po osiągnieciu wymaganej kwoty wartości koszyka wysyłka w naszym sklepie jest darmowa!

Warto zatem przejrzeć ofertę sklepu plantica.pl oraz dział promocji, aby zaopatrzyć się w niezbędne wkłady w promocyjnych cenach.