Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 2 288,00 zł

Marka

Marka

Biologiczne wkłady filtracyjne do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Obecność akwarium morskiego w domu, mieszkaniu, biurze.

Zwierzęta morskie i rafy koralowe fascynują wielu ludzi od bardzo dawna. Podwodny świat mórz i oceanów jest obiektem badań, obserwacji i fascynacji wielu ludzi na całym świecie. Twierdzi się, iż duża część tej błękitnej głębiny w dalszym ciągu jest nie zbadana, i wciąż wiele ma do pokazania.

Podobne emocje występują w przypadku naszych domowych mini-raf. Akwarystyka morska to niewątpliwie fascynujące hobby. W jednym akwarium możemy obserwować i obcować z dziesiątkami, jeśli nie setkami różnych stworzeń, a wśród nich najrozmaitsze ryby, skorupiaki, ślimaki, bezkręgowce, koralowce, ukwiały, a także dziesiątki i setki innych organizmów, czasem najlepiej widocznych zaraz po tym jak światło nad akwarium zgaśnie.

Żywą skałę zamieszkują najróżniejsze żyjątka, które pieczołowicie dbają o to, aby zanieczyszczenia nie zdominowały naszych akwariów, jednocześnie sprawiając, iż jakość wody naszego zbiornika ulega degradacji, przez co nasi podopieczni mogą ucierpieć na kondycji, zdrowiu i wyglądzie.

Wraz z urodą idą obowiązki.

Aby w naszych akwariach panował porządek, a koralowce i inne zwierzęta mogły pokazać pełnię swojej urody, musimy im i akwarium poświęcić nieco uwagi. Akwarysta decydujący się na posiadanie akwarium rafowego musi być świadom ilości obowiązków, które na niego czekają, jeśli tylko 'solniczka' pojawi się w mieszkaniu lub biurze.

Akwarium morskie to potrzeba kontroli wielu kluczowych parametrów, które prezentuje woda w naszych akwariach. Niedopatrzenie jednego lub kilku może mieć opłakane konsekwencje dla naszych akwariów i ich mieszkańców.

Filtracja w akwarium morskim i rafowym.

Filtracja zbiornika morskiego odbywa się na kilka różnych sposobów.

Filtry na ogół przeprowadzają trzy typy filtracji, przez co również podział wkładów uwzględnia dla nich trzy osobne kategorie.

Filtrację mechaniczną, która opiera się o różnego rodzaju gąbki i włókniny, choć nie tylko, jednak te dwa media filtracyjne są najpowszechniejsze przy stosowaniu ich w filtrze na tym etapie.

Filtracja mechaniczna ma za zadanie zatrzymać wszelkie większe zanieczyszczenia. Kiedy gąbki zatrzymują je na swojej powierzchni, nie docierają one do mediów filtracyjnych odpowiedzialnych za filtrację biologiczną i chemiczną. Te dwa rodzaje oczyszczania wody mają za zadania oczyścić samą wodę, z tego czego nie widać gołym okiem, a jedna sprawia, iż woda ma złą jakość.

Filtracja biologiczna opiera się o filtr, który zawiera specjalne wkłady, które służą jako siedlisko dla bakterii filtracyjnych. Tego typu wkłady nazywa się potocznie ceramiką. Wkład biologiczny tego rodzaju posiada niejako wewnętrzną klasyfikację jakości i wydajności takiego medium. Odznacza się ona przeliczeniem powierzchni, którą mogą zasiedlić pożyteczne bakterie na m3 takiego wkładu. Do tematu filtracji biologicznej wrócimy jeszcze za chwilę.

Wkłady chemiczne dbają o finalną czystość wody. Media filtracyjne tego typu mają za zadanie zrobić to, czego nie są w stanie osiągnąć bardziej naturalne metody. Wykorzystanie węgla aktywnego pozwala nam na usunięcie przebarwień i zapachów, które mogą towarzyszyć wodzie w akwarium. Węgiel aktywny pozwala nam również pozbyć się z akwarium elementów śladowych, które nie powinny znajdować się wewnątrz akwarium. Są to między innymi metale ciężkie, związki organiczne, chlor, chloramina, i wiele innych.

Jak widać, w wodzie, która przechodzi przez filtry naszych akwariów zachodzi szereg procesów odbywających na powierzchni i wewnątrz wkładów. Planując wydajną filtrację naszych zbiorników, musimy pamiętać aby sięgać po urządzenia o dużej wydajności i pojemności. Te dwa parametry sprawią, iż nasze filtry będą działały skutecznie i efektywnie, a wnętrze naszych zbiorników będzie tym rodzajem środowiska wodnego, które jest przyjazne jego mieszkańcom.

Zjawisko cyklu azotowego w przypadku akwarium, wodnego ekosystemu zawartego w szkle.

Pisząc o filtracji biologicznej musimy napisać o zjawisku cyklu azotowego. Cykl azotowy dzieje się zarówno w zbiorniku, jak i wewnątrz filtra. Kiedy posiadane przez nas akwarium jest zbiornikiem nowym, młodym, nie posiada on jeszcze ustabilizowanego ekosystemu i dojrzałego filtra, który będzie odpowiadał za to, aby produkty przemiany materii zostały przetworzone do substancji mniej i całkowicie nieszkodliwych.

Za przebieg dojrzewania odpowiedzialne są bakterie, które kolonizują wodę, filtry, skałę, powierzchnie innych dekoracji, w akwarium słodkowodnym także powierzchnię roślin wodnych. Obecność roślin wodnych, lub makroglonów w akwarium morskim, znacząco wspomaga proces dojrzewania. Nadmiar azotanów i fosforanów jest przez nie konsumowany, odciążając tym samym procesy biologiczne, które zachodzą na powierzchni i wewnątrz wkładów filtra w naszym zbiorniku.

Niezależnie od tego, czy prowadzimy akwarium słodkowodne, morskie, czy oczko wodne, w każdym z tych zbiorników zachodzi zjawisko dojrzewania, i w mniejszym lub większym stopniu wyglądają one podobnie.

Wkłady biologiczne do filtracji w akwarium morskim i rafowym.

Akwarystyka jako branża wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. Sklepy akwarystyczne oferują ogromną ilość wszelkiego rodzaju wkładów przeznaczonych do biologicznego oczyszczania wody, które mogą być wykorzystywane z wszystkimi typami filtrów.

Fachowe doradztwo na pewno ułatwi wybór odpowiednich mediów, którymi wypełnimy nasze filtry.

Na początku musimy sobie odpowiedzieć, jakie filtry będą obsługiwać nasze zbiorniki. Czy będą to filtry kubełkowe, sumpy, filtry wewnętrzne. Jedne z nich będą w stanie funkcjonować lepiej w naszym zbiorniku niż inne.

Filtr kubełkowy i wewnętrzny lepiej sprawdzi się w niedużych akwariach, gdzie każdy centymetr sześcienny pojemności jest dla nas cenny. Czasem wkłady, w które wyposażymy nasz filtr zaczną żyć swoim życiem. Zasiedlone przez dodatkowe organizmy morskie, będą w ten sposób dużo bardzie efektywne. Te same organizmy pojawią się wśród koralowców i skał, pilnując aby nie dochodziło do zbytniego nagromadzenia się zanieczyszczeń w i pod skałą.

W przypadku dużych akwariów lepszym rozwiązaniem jest sump, który w żaden sposób nie będzie ograniczał nas w kwestii wyboru metody i tego jakie wkłady użyjemy by poprawić czystość wody w naszym akwarium.

Zdecydowanie warto sięgać po wkłady filtracyjne renomowanych producentów. Marki te przeznaczają dużą ilość środków na badania, których celem jest opracowanie medium filtracyjnego, które pozwoli na skolonizowanie się większej ilości bakterii filtracyjnych na mniejszej ilości wkłady. Produkty takie jak Sera Siporax, Seachem Matrix, Maxspect Bio Block i tym podobne produkty charakteryzują się największymi, aktywnymi powierzchniami, które bakterie mogą zająć i rozmnażać się na nich. Ponadto, niektóre wkłady są w stanie wzbogacać wodę minerałami w procesie ich powolnego i długotrwałego rozpuszczania się w wodzie, z pomocą dedykowanych reaktorów.

Dodatkowo sump pozwala na umieszczenie większości urządzeń technicznych poza akwarium, właśnie w sumie. Grzałka, odpieniacz, czy reaktory,