Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 13,00 zł - 2 065,00 zł

Marka

Marka

Chemiczne wkłady filtracyjne do akwarium

Aktywne filtry

Akwarium morskie i rafowe.

Na wstępie chcemy zaznaczyć, iż bez różnicy, czy w poniższym tekście użyjemy zwrotu akwarium morskie, lub akwarium rafowe, oba typy są delikatnymi ekosystemami, i używając jednego z tych zwrotów, mamy na myśli oba typy akwarium.

Akwarium rafowe, jak już napisaliśmy, to zbiornik, który wymaga od nas najwyższej staranności i zaangażowania, z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że w jego wnętrzu trzymamy zwierzęta, ryby, korale, skorupiaki, mięczaki, które są wrażliwe na wahania fizyko-chemicznych parametrów wody. Naszym obowiązkiem jest przygotować i zadbać o wodę tak, aby obecność ryb i roślin (makroglonów), koralowców była dla nich czymś przyjemnym, a nie jedynym wyjściem.

Stabilność akwarium rafowego i morskiego kluczem do sukcesu.

Używając określenia stabilność akwarium morskiego mamy tu na myśli kilka parametrów, które muszą być utrzymane na stałym poziomie. Poziomy fosforanów PO4, azotynów NO2, azotanów NO3, odczyn pH, twardość węglanowa KH, wapń Ca oraz magnez Mg - te parametry interesują nas najbardziej. Równie istotny bywa chlor. Jednak prowadząc akwarium morskie, najczęściej wykorzystujemy filtr odwróconej osmozy, aby uzyskać wodę do przygotowania tak zwanej solanki. Filtr tego rodzaju to tak zwany 'must have', kiedy chcemy posiadać akwarium rfowe.

Nie możemy stwierdzić na oko, że w akwarium jest czysta woda, tylko dlatego, że jest przejrzysta. Decydują o tym wyniki testów wymienionych wyżej. Szkodliwe związki nie mogą przekraczać pewnych poziomów, powyżej których środowisko wodne staje się nieprzyjazne.

Chemia wody w akwarium morskim.

Chemią wody będziemy określać jej stan, na podstawie wyżej wspomnianych testów. Aby trzymać zanieczyszczenia i parametry wody w ryzach, na żądanych poziomach, posiłkujemy się specjalnymi dodatkami do wody, a także stosując specjalne media filtracyjne.

Normalnym zjawiskiem, że raz na jakiś czas parametry wody nam się lekko rozjadą. Najważniejsze jest to, co z tym dalej zrobimy. Jeśli nie zadbamy o szybką reakcję w tych chwilach, niezjedzone substancje odżywcze, ilość produktów przemiany materii oraz ilość pozostałych szkodliwych substancji będą na tyle duże, że wysyp glonów, czy wykwity bakteryjne to tylko kwestia czasu. Pamiętajmy, że mądre powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zgadzamy się z nim w 100%.

Skuteczność filtrów akwariowych w filtracji biologicznej, mechanicznej i chemicznej.

Aby akwarium morskie funkcjonowało prawidłowo, wymaga od nas sporo pracy, doglądania, wiedzy i doświadczenia.

Wielu z nas w miarę dobrze kojarzy wkłady mechaniczne, to jak wyglądają, i jaka jest ich funkcja w akwarium. Zarówno w akwariach słodkowodnych jak i morskich ich cel jest ten sam. Załóżmy na to - gąbka ma odsiać największe nieczystości, jak resztki pokarmów, martwe części roślin, etc., pozwalając przy tym również na osiedlanie się bakterii nitryfikacyjnych na powierzchni wkładów takich jak gąbka filtracyjna, czy włóknina. Jednak środowisko dla obecności bakterii nie jest ich główną funkcją.

Dodatkowo woda przedzierająca się przez jakiekolwiek media zostaje uzupełniona o zapasu tlenu, który również zużywany jest w procesie filtracji.

Efektywność pożytecznych bakterii filtracyjnych w oczyszczaniu akwarium.

Większość z nas również doskonale zna zjawisko filtracji biologicznej. Polega ona na tym, iż korzystamy z wkładu, który wspiera filtrację biologiczną. Materiały te to ceramika wszelkiego rodzaju, mnogość produktów na bazie pumeksu. Dzięki swoim właściwościom to jest ogromnej porowatości w przeliczeniu na metr sześcienny, ceramika jest idealnym wypełnieniem filtra, na którym swobodnie mogą osiedlać się bakterie nitryfikacyjne. Większa porowatość wkładu równa się większa skuteczność, którą będą się charakteryzować nasze filtry. Kiedy użyjemy również wkłady w dużej ilości, również będzie to miało znaczący wpływ na skuteczność filtracji. Bakterie te odpowiedzialne są za rozkład zanieczyszczeń, które powodują wzrost PO4, NO3, NO2 w wodzie naszego akwarium rafowego. O ile w akwariach słodkowodnych rośliny są w stanie poradzić sobie całkiem nieźle z tymi substancjami, o tyle w akwarium morskich jest to proces nieco bardziej mozolny. Owszem, korale korzystają z tych składników, jednak tempo ich konsumpcji jest nieco dłuższe, przez co konieczna może okazać się nasza interwencja w przypadku, gdy ich poziom przekroczy dopuszczalne normy.

Zatem, co zrobić w sytuacji, kiedy woda w naszym zbiorniku niedomaga, kiedy zastosowane biologiczne wkłady filtracyjne okazują się niewystarczające, aby zapewnić czystość w naszym akwarium? Wtedy z pomocą przychodzą nam chemiczne media filtracyjne do filtra akwariowego.

Filtracja chemiczna jako doraźne przeciwdziałanie degradacji wody akwariowej.

O ile w pewnym stopniu wszystkie wkłady filtracyjne wykonują filtrację mechaniczną i biologiczną, o tyle filtracja mechaniczna i biologiczna nie ma takich właściwości jak wkłady chemiczne.

Najbardziej znanym wkładem, który realizuje filtrację chemiczną, jest węgiel aktywny.

Węgiel aktywny to wkład, który spełnia w akwarium morskim szereg bardzo ważnych funkcji. Wkłady do filtracji na bazie węgla aktywnego mają w akwarystyce bardzo silne właściwości do walki z problemami związanymi z zapachem i klarownością wody. Kiedy dodamy wkład tego typu do filtra, już po kilku godzinach z akwarium znika nieprzyjemny zapach, który towarzyszył wodzie. Zwiększona klarowność to kwestia kilku następnych godzin. Lecz to nie jedyne cechy, jakie posiada węgiel w filtracji. Jest to wkład, który doskonale usuwa pozostałości leków i chemii innego typu z naszego akwarium w procesie filtracji przez to medium.

Korale znane są z wojny chemicznej między sobą. Węgiel wrzucony w naszym filtrze, bardzo dobrze pomaga nam neutralizować efekt i skutki tej walki, usuwając toksyny w wody.

W ofercie znajdziemy również wkłady do filtrów, których zadaniem jest usunąć konkretne związku. Wśród nich znajdziemy wkłady filtracyjne do usuwania NO2, wkład do usuwania NO3, oraz wkład do neutralizacji PO4 oraz SiO2, czyli krzemianów.

Niestety, ani gąbka, ani jakiekolwiek inne wkłady mechaniczne nie są w stanie sprawić, że nasze filtry usunąć te związki bez udziału specjalnych mediów do filtrów akwarystycznych.

Akwarystyka oferuje nam wkład do filtra dedykowany niemal na każdą przypadłość naszego zbiornika.

Jeśli uważamy, że nasz filtr może poradzić sobie lepiej z jakimś zadaniem, najpewniej jest to kwestia, byśmy znaleźli odpowiedni, dedykowany wkład do filtra, który pomoże w rozwiązaniu naszego problemu.