Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 49,00 zł - 532,00 zł

Marka

Marka

większe niż 450l

Aktywne filtry

Zestaw filtrujaco-napowietrzający to podstawowe wyposażenie każdego akwarium, zarówno słodkowodnego, jak i morskiego. Bez niego w szybkim czasie doszłoby do znacznego pogorszenia parametrów wody, zmętnienia i zakwitów glonów. Konsekwencje byłyby opłakane – to choroby prowadzące do śmierci żyjących w akwarium organizmów. Dlatego trzeba postawić na optymalny, wydajny zestaw dopasowany do pojemności i rzeczywistych potrzeb.

Oczyszczanie wody w dużych zbiornikach

W dużych zbiornikach o pojemności 450 l nieco łatwiej osiągnąć stan zbliżony do równowagi biologicznej. Przy dużej obsadzie roślin w pewnym stopniu dochodzi do samooczyszczania. Nie bez znaczenia jest fakt, że na duże akwaria często decydują się bardziej doświadczeni akwaryści. Co za tym idzie, nie przesadzają z nadmiernym zarybieniem zbiornika (to częsty problem w małych akwariach i u osób początkujących). Pomimo tego, trzeba postawić na wydajny sprzęt. Przy takiej pojemności niezbędna jest efektywna, mocna pompa obiegowa, która zapewni odpowiednio silny przepływ wody.

Główne parametry wyboru

Przy zakupie zestawu filtrująco-napowietrzającego głównymi parametrami jest moc pompy oraz wydajność przepływu wody (mierzona w l/h). Dobry sprzęt posiada opcję regulacji, dzięki czemu siłę strumienia można dostosować do rzeczywistych potrzeb i warunków. Przy częstym, nawet stałym uruchomieniu urządzenia, warto stawiać na urządzenia o niskim poborze energii. Bardzo często pompy zawierają w zestawie deszczownię – to popularny sposób na „rozbijanie” wody i tworzenie charakterystycznych bąbelków. Skuteczność i kompleksowość oczyszczania wody zależy od rodzajów wkładów filtracyjnych. Standardowo są to gąbki, wartościowymi materiałami są także ceramika, wata filtrująca i węgiel aktywowany.

W dużych zbiornikach poza tradycyjnymi pompami i filtrami warto także korzystać z skimmerów. To filtr powierzchniowy zbierający zanieczyszczenia z lustra wodnego. Ciekawą modyfikacją jest także filtr podżwirowy napędzany pompą turbinową.