Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 241,00 zł - 6 400,00 zł

Marka

Marka

Odpieniacze do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Odpieniacze do akwarium morskiego

Rafa w domu - czyli jak rozpocząć przygodę z akwarium morskim.

Akwarystyka jest wspaniałym hobby, lecz akwarystyka morska to jak wejście w zupełnie inny świat. Akwarium morskie w wielu aspektach w ogóle nie przypomina akwariów słodkowodnych.

Wpływ na to ma wiele czynników. Najbardziej zauważalnym jest mnogość kolorów i form. Akwaria morskie znane są z tego, iż zapierają dech w piersiach swoim zaskakującym wyglądem. Głównie dzieje się tak za sprawą koralowców, które pokazują najbardziej nieprawdopodobne formy i kolory jakie moglibyśmy sobie wyobrazić.

Fluorescencja koralowców to następny aspekt, który sprawia, że kolejne osoby zakochują się w akwarystyce morskiej niemal natychmiast, już po pierwszych kontaktach. Zjawisko fluorescencji objawia nam barwy, które znamy głównie z jaskrawych flamastrów czy znaków odblaskowych. Zazwyczaj nie przypuszczamy, że spotkać je można w naturze, aż na naszej drodze staje akwarium rafowe, w całej swej okazałości, prawidłowo prowadzone, oświetlone i wyeksponowane.

Zanim zaczniemy swą podróż z akwarium morskim, warto nabyć doświadczenia poprzez opiekowanie się akwarium słodkowodnym. Taki ruch pozwoli nam nabrać więcej wiedzy i swobody w opiekowaniu się akwariami rafowymi w przyszłości.

Oczywiście, element akwarium słodkowodnego można pominąć i swą przygodę z akwarystyką rozpocząć od razu z akwariami morskimi. Musimy jednak być wtedy dużo bardziej uważni na każde podjęte i zaplanowane działania, aby nasz wcześniejszy brak doświadczenia nie odbił się na naszym zbiorniku i jego mieszkańcach.

Równowaga biologiczna i czystość akwarium rafowego.

Pojęcie równowagi biologicznej w akwarystyce jest szalenie istotne. Kiedy mówimy, że w akwarium utrzymana jest równowaga biologiczna, mamy na myśli proces, w którym ilość zanieczyszczeń, które generuje akwarium i jego mieszkańcy jest w równowadze do środowiska wewnątrz akwarium, które w naturalny sposób jest w stanie rozkładać te zanieczyszczenia. Rozkładać je do takiego stopnia, że utrzymywane przez nas środowisko jest przyjazne dla jego mieszkańców.

Zanieczyszczenia powstają wskutek karmienia zwierząt, wydalania przez nie produktów przemiany materii. Będą to też martwe szczątki roślin (w przypadku akwariów słodkowodnych), korali, zwierząt, etc. Rozkładające się elementy tego typu powodują przedostawanie się do wody substancji takich jak fosforany, tłuszcze, białka, lipidy, aminy, amoniak, azotyny, kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne i wiele innych.

Kumulując się w wodzie sprawiają, iż ta staje się nieprzyjaznym środowiskiem do bytowania zwierząt i innych żywych organizmów. Parametry takie jak fosforany (PO4), amoniak (NH3), azotyny (NO2) i azotany (NO3) idą w górę. W tym momencie woda zaczyna być trucizną, a nie środowiskiem do życia. Jeśli odpowiednio nie zareagujemy, zmieniając ten stan nasi podopieczni ucierpią.

Pierwszym sposobem jest nowa woda, a właściwie podmiana wody w akwarium. Zlewamy wodę z akwarium, a brak uzupełniamy wodą świeżą, która nie posiada w swoim składzie wyżej wymienionych związków.

Innym sposobem jest zastosowanie w zbiorniku filtra lub sumpa. Oba sposoby znajdą zastosowanie zarówno w akwarium słodkowodnym jak i morskim. Jednak w akwarium morskim mamy jeszcze jednego asa w rękawie - odpieniacz białek.

Odpieniacz białek - czym jest, oraz jak działa.

Gdyby ująć sprawę możliwie ogólnikowo, to odpieniacz białek jest czymś w rodzaju filtra do akwarium morskiego.

Odpieniacz białek to sprzęt, na którego budowę składa się pompa. To ona jest sercem tego sprzętu. Sprawia, że cała konstrukcja nabiera swojej wydajności, jednak to nie za sprawą pompy odpieniacz białek staje się efektywny. Odpieniacz dostaje miano efektywnego poprzez swój wirnik.

Wirnik odpieniacza znacząco różni się od tego spotykanego w filtrach i innych pompach. Pompy, które spotykamy w filtrach i pompach obiegowych (choć też nie wszystkich), posiada łopatki, których zadaniem jest napędzenie wody. Odpieniacz posiada tak zwany wirnik igiełkowy. Jego zadaniem jest jak najskuteczniejsze rozbicie powietrza na jak najdrobniejsze pęcherzyki powietrza. Woda napędzona taką pompą, zaopatrzoną w wirnik igiełkowy, zamienia się w pianę. Stąd nazwa - odpieniacz białek. Odpieniacz tworzy pianę, która ma za zadanie oczyścić wodę - maksymalnie skracając teorię pracy tego urządzenia.

Mamy zatem pompę, następnie jest korpus odpieniacza. To w nim tłoczy się piana, którą wypycha tam pompa.

Na szczycie korpusu odpieniacza jest kubek, w którym zbierają się zanieczyszczenia z akwarium.

Odpieniacze wyposażone są również w systemy regulacji ilości powietrza, które urządzenie zasysa, tłumiki hałasu, czy też systemy samoczynnego czyszczenia.

Jak to się wszystko dzieje?

Woda, która przechodzi przez pompę, zostaje wymieszana z dużą ilością powietrza. Wtedy taka mieszanka zostaje rozbita na miliony malutkich pęcherzyków powietrza. W ten sposób w korpusie odpieniacza gromadzi się piana. Kiedy następuje mieszanie się piany w wodzie akwarium, do drobnych pęcherzyków powietrza przyczepiają się nieczystości z akwarium. Piana gromadzi się i tłoczy w komorze urządzenia. Kiedy piany z nieczystościami jest dużo, ta jest wypychana przez dolną warstwę piany. Górna piana, wraz z zebranymi białkami wylatuje w końcu do kubka odpieniacza.

Proces ten można porównać do prania odzieży przy użyciu detergentów. Detergenty, kiedy się pienią, powodują, iż powstaje aktywna piana, a ta wyłapuje zabrudzenia z odzieży. Brudna woda z pianą zostaje wylana, a nam zostaje czysta odzież.

Co ważne, aby proces odpieniania zachodził prawidłowo, woda musi posiadać pewne właściwości fizyko-chemiczne, w tym odpowiednie napięcie powierzchniowe. Dlatego proces odpieniania ma miejsce wyłącznie w wodzie morskiej.

Białka to bardzo ogólna nazwa tego co idzie do kubka odpieniacza. Na pianę odpieniacza składają się tłuszcze, kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne, fosforany, aminy, lipidy, ale także i nieczystości stałe w postacie produktów przemiany materii.

Prawidłowy dobór odpieniacza białek w kontekstach objętości wody i obciążenia biologicznego akwarium.

Odpieniacz należy odpowiednio dobrać do wielkości i objętości akwariów.

Tak samo jak nie zalecany jest zbyt mały odpieniacz, którego wydajność nie pozwoli nam na pozbycie się produktów przemiany materii, tak samo przewymiarowany odpieniacz może spowodować, że wyczyścimy naszą solankę aż za bardzo, co również nie jest zjawiskiem pożądanym.

Naszym celem jest doprowadzenie wody do odpowiedniego składu chemicznego, który pozwoli nam na bezpieczne i zdrowe hodowanie zwierząt na naszej rafie. Chcemy, aby z naszego zbiornika zniknęły aminy, fosforany i azotany (w większości, lecz nie do zera). Kwasy tłuszczowe i kwasy organiczne to kolejne, których nie chcemy w naszych zbiornikach. Lipidy, aminokwasy i tłuszcze to kolejne związki powiązane z białkami. Jak można się domyślić, podając do zbiornika preparaty witaminowe i aminokwasowe, stosując odpieniacz, sprawiamy, że zaczniemy pozbywać się ze zbiornika tego, co próbujemy tam zachować.

Jeśli posiadamy niewielki zbiornik, jedyną opcją sprzętu, z którego możemy skorzystać są te rodzaje odpieniaczy, które montuje się na krawędzi akwarium. W przypadku niektórych konstrukcji tego typu jesteśmy zależni od poziomu zanurzenia urządzenia względem powierzchni wody, gdyż niemal cały odpieniacz jest wtedy zanurzony w wodzie. Przy odpieniaczach tego typu poziom wody determinuje pracę i skuteczność całego urządzenia.

Drugi rodzaj, wieszany na krawędzi zbiornika działa na nieco innej zasadzie, podobnej do filtrów kaskadowych. Tam rodzaj pienienia reguluje się poprzez podniesienie kolumny zintegrowanej z kubkiem na nieczystości. Poziom powierzchni wody i odpieniacz nie są od siebie całkowicie zależne.

Do dużych zbiorników zaleca się urządzenia stawiane w sumpach. Ich konstrukcje wykorzystujące dużą moc pomp są w stanie skutecznie oczyścić wody w dużych i bardzo dużych akwariach, efektywnie rozprawiając się z białkami.

Odpieniacz suchy i mokry - czyli o formie odpieniania słów kilka.

Potocznie mówi się, że znaleźć możemy dwa rodzaje odpieniaczy. Mokry i suchy. Nie tyle chodzi tu o samo urządzenie, co o jego ustawienie w akwariach.

Piana sucha ma dłuższą drogę do kubka od powierzchni wody. Piana mokra nieco szybciej trafia z komory odpieniacza do jego pojemnika na odpady.

Piana wytwarzana przez odpieniacz może być pianą suchą (mniejsza zawartość wody, a większe zawartości odpadów), lub pianą mokrą. Mokra piana powstaje szybciej, gdyż posiada w sobie więcej wody, a nieco mniej nieczystości.

Zależnie od tego jaki rodzaj wytwarzania piany wybierzemy dla naszego zbiornika, efekt oczyszczania naszej solanki będzie nieco inny.

Zakup odpieniacza w sklepie plantica.pl

Nasz sklep posiada w swojej ofercie bogatą listę odpieniaczy dostępnych od ręki. Jeśli któreś urządzenie nie jest dostępne na stronie naszego sklepu, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z obsługą sklepu, która pomoże zrealizować każdy zakup.