Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Wkłady filtracyjne do akwarium morskiego

172 produktów

Wyświetlono 1-24 z 172 produktów

Aktywne filtry

Wkłady filtracyjne do akwarium morskiego

Wkłady w przypadku akwarium wodnego są niezbędne do utrzymania prawidłowej filtracji zarówno w akwariach słodkowodnych jak i morskich. Żadne akwarium nie będzie funkcjonowało prawidłowo bez odpowiedniej filtracji. W akwarystyce morskiej zwierzęta morskie są bardziej delikatne i czułe na zmianę parametrów wody. Organizmy morskie takie jak gąbki, korale czy ukwiały nie tolerują wysokiej zawartości azotu oraz fosforu. Właśnie z tego powodu media filtracyjne w zbiornikach morskich muszą być w odpowiedniej ilości. Dojrzewanie takiego zbiornika trwa zdecydowanie dłużej niż akwarium słodkowodnego. Najczęściej stabilizację zbiornika uzyskuje się dopiero po 6 miesiącach od założenia akwarium. W słonych akwariach media filtracyjne są potrzebne w większej ilości. Najczęściej do filtracji używa się sumpów, które mają większą pojemność mediów filtracyjnych niż filtry kubełkowe. Co to jest sump? Sump to akwarium, które zamontowane jest jako pojemnik na wkłady, pompę, w akwariach morskich także odpieniacz. Pompy obiegowe, które używane są do tłoczenia wody z sumpa do akwarium morskiego często wyposażone są w regulator, który pozwala na dostosowanie odpowiedniej ilości pompowanej wody. Sump jest najlepszym z filtrów, ponieważ nie zabiera miejsca wewnątrz akwarium, można w szybki sposób wyczyścić lub wymienić wkłady. Jest także zdecydowanie więcej miejsca na media filtracyjne. Dużo wkładów jest w stanie szybko rozłożyć produkty przemiany materii, które są szkodliwe dla zwierząt w akwarium. Sump daje także możliwość na podział wkładów, jest zbudowany w ten sposób, że w jednym akwarium znajduje się kilka przegród przez, które po kolei przepływa woda. Do wstępnej filtracji używa się gąbek o rzadkiej gradacji, następnie układa się gęste gąbki, a także watę. Następnie woda przepływa przez wkłady biologiczne. W kolejnych komorach znajdują się odpowiednio odpieniacz, grzałka oraz pompa, która z powrotem tłoczy wodę do akwarium. Oferta sklepu akwarystycznego zawiera wszystkie niezbędne elementy do budowy instalacji z rur pcv. Znajdą Państwo takie elementy jak złączki, kolanka, redukcje, kleje do łączenia elementów.

Za co odpowiadają wkłady w filtrze?

Media pełnią w akwarium bardzo istotną rolę. Filtrację dzieli się na mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną. Filtry mechaniczna to przede wszystkim gąbki, flizelina oraz włóknina. Ten rodzaj filtra odpowiada za czystość wody w zbiornikach. Na wkładach zatrzymują się wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne, resztki pokarmów, szczątki roślin, ukwiałów. Do filtrów mechanicznych zalicza się także szczotki filtracyjne oraz matę japońską i kokosową. Gwarancją pomyślnego działania filtrów mechanicznych jest ułożenie ich w odpowiedniej kolejności. Zawsze należy najpierw ułożyć wkłady o rzadkich oczkach, a następnie stopniowo układać je w ten sposób, by najgęstsze wkłady stanowiły ostatni element filtra. Dzięki temu zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie nie zablokują nam filtra. Następny etap to występowanie modelu biologicznego filtra. Jego głównym zadaniem jest kolonizacja bakterii nitryfikacyjnych, które odpowiadają za cykl azotowy. Bez odpowiedniego filtra biologicznego wpuszczenie ryb do akwarium nie będzie możliwe. Bakterie, które osiedlają się na porowatych wkładach przetwarzają szkodliwe azotyny w azotany, które w niewielkiej ilości są tolerowane przez zwierzęta. Im mniejsza jednak ich ilość w wodzie tym są w stanie funkcjonować lepiej wszystkie zwierzęta w akwariach morskich. Do akwariów morskich bardzo często używa się żywą skałę. Ostatnim elementem jest filtr chemiczny. Najbardziej popularny z nich to węgiel aktywny. Pochłania on wszelkiego rodzaju zabarwienia z wody, wyciąga z niej leki po skończonej kuracji. Każdy akwarysta powinien używać tego rodzaju filtra chemicznego. Nie zaleca się jednak jego ciągłego używania. Węgiel aktywny wyjaławia stopniowo i usuwa z wody wszystkie minerały. Oprócz węgla aktywnego do chemicznego oczyszczania wody używa się także wkładów żywicznych pochłaniających nadmiar azotu z wody, krzemu, fosforanów oraz innych pierwiastków. Jeśli nie jesteś pewny jakie wkłady będą odpowiednie do twojego akwarium, możesz liczyć na fachowe doradztwo sklepu akwarystycznego Plantica. Każdego dnia doradzamy klientom nad jakimi typami filtrów powinni się zastanowić do swojego akwa. Filtracja to szereg procesów odbywających się jednocześnie w zbiorniku. Zaczynając od cyklu azotowego, kończąc na fotosyntezie. Każdy z nich zachodzi w zbiornikach mimowolnie i tylko dobre ich zrozumienie pozwala na zapanowanie nad plagami w akwarium. W akwariach słonowodnych bardzo istotne jest także wybranie odpowiedniego odpieniacza. Odpieniacz to urządzenie, które usuwa z wody między innymi tłuszcze, kwasy tłuszczowe, węglowodany i jodki. Jest niezbędny do funkcjonowania każdego morszczaka. Na starcie oraz przy podmianach wody do zbiornika należy dodawać bakterie.

Najlepsze wkłady filtracyjne do zbiorników morskich.

Najlepsze wkłady do zbiorników morskich, to takie, które mają bardzo porowatą powierzchnię. W tych właśnie porach tworzą się kolonie bakterii. Te mikroorganizmy osiedlają się na żywej skale, ceramice oraz na gąbkach. Ze względu na dużą porowatość ceniony w filtrowaniu zbiorników morskich jest wkład matrix firmy seachem oraz produkty firmy maxspect. Często używane są także siporax firmy sera, a także media filtracyjne firmy aquaforest. Bakterie współpracują ze wszystkimi typami filtrów. Najlepiej jednak osiedlają się na wkładach biologicznych. Źle reagują na skoki ph i zmiany parametrów wody w akwa. Fale świetlne lampy UV także wpływają niekorzystnie na bakterie. Na starcie nie należy więc podłączać lampy UV. Wkład filtracyjny w zbiorniku morskim umożliwia ustabilizowanie środowiska wodnego i cyklu azotowego. Ponadto ubogacają wodę minerałami za pomocą dedykowanych reaktorów. Wszystkie wkłady mają swoją wewnętrzną klasyfikację. Wkład biologiczny należy klasyfikować według powierzchni filtracyjnej jaką jest w stanie zagwarantować. Wkład mechaniczny najczęściej dzieli się ze względu na gęstość, wyrażana jest ona w ilości PPM. Wkłady chemiczne zaś mierzy się w ilości pochłanianego pierwiastka na 100g wkładu. Dzięki temu w prosty sposób możemy porównać wkłady różnych firm.

Start morszczaka.

Do startu zbiornika morskiego konieczny jest filtr ro. Montuje się go w łazience przy spłuczce lub pod prysznicem. Filtr ten usuwa z wody wszystkie minerały oraz zanieczyszczenia. Woda z kranu nie nadaje się jednak do zbiorników morskich, dlatego tak ważne jest uzyskanie idealnie czystej wody osmotycznej. Woda z filtra ro jest jałowa i taką wodę minerałami trzeba wzbogacić. W słodkowodnych akwariach używa się do tego celu specjalnego mineralizatora. Morskie zbiorniki sól jest w stanie ubogacać wodę minerałami niezbędnymi do funkcjonowania zbiornika. Świeżą solankę należy przygotować odpowiednio wcześniej przed wlaniem do zbiornika. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie sobie zbiornika, który będzie służył do przygotowywania wody na podmiany. Wode trzeba zasolić i zaczekać aż sól się rozpuści. Pomocne może okazać się podgrzanie wody, a także użycie pompy, która będzie wymuszała obieg w pojemniku. Solankę należy sprawdzić pod kątem zasolenia oraz temperatury. Niewłaściwe parametry źle wpływają na ryby i bezkręgowce. Nie można doprowadzić do zachwiania mikrosystemu wewnątrz akwarium.

Produkty do akwarium morskiego w sklepie Plantica.

Sklep akwarystyczny Plantica oferuje klientom szeroki wybór produktów do akwariów słodkowodnych i morskich. Na swojej stronie posiadamy także dział oczko wodne, w którym znajdą Państwo wszystkie niezbędne urządzenia oraz preparaty do stworzenia odpowiedniego środowiska wodnego dla ryb w swoim ogrodzie. Oferujemy fachowe doradztwo oraz pomoc w doborze zestawów filtracyjnych i pomp do oczka wodnego. Dla bardziej wymagających klientów proponujemy kompleksową obsługę polegającą na doborze sprzętu, założeniu oczka oraz jego stałej pielęgnacji. Akwarystyka także posiada w naszym sklepie swój osobny dział, który jest podzielony na produkty do akwariów słodkich i produkty do akwariów morskich. Akwarystyka słodkowodna to przede wszystkim filtry, oświetlenie, akwaria, gotowe zestawy, systemy Co2, nawozy, podłoża, a także wszystkie niezbędne preparaty do pielęgnacji i prowadzenia zbiornika. Dział słonowodny to głównie odpieniacze, pompy dozujące, falowniki, pompy obiegowe, oraz sole i pierwiastki uzupełniające. Akwarystyka morska w naszym sklepie to głównie produkty renomowanej firmy aquaforest. Oferuje ona najwyższej jakości sole, pierwiastki śladowe takie jak magnez, bor, jod, wapń. Wszystkie produkty objęte wysyłka 24H wysyłane są do klientów w ciągu doby od złożenia zamówienia. Wszystkie zamówienia na kwotę wyższą niż 99 zł wysyłamy do klientów bez kosztów przesyłki. Dostępne formy wysyłki w naszym sklepie to paczkomaty inpost, przesyłki poczty polskiej, a także firmy gls. Rejestrując się na naszym sklepie korzystają Państwo z atrakcyjnego systemu rabatowego.