Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 229,00 zł - 36 999,00 zł

Marka

Marka

5001-20000l

Aktywne filtry

Filtry do oczka wodnego 5 001 - 20 000 l

Filtracja

Filtracja w oczku wodnym jest niezwykle ważna, aby cały ekosystem był zdrowy, a ryby czuły się komfortowo. Filtr do oczka wodnego ma za zadanie mechaniczną filtrację zabrudzeń (resztek pokarmu, materii organicznej i szczątek rośliny), ale również pełni rolę filtracji biologicznej - to w skrócie złoża porowatych materiałów na których znajdują się żywe kultury bakterii, które rozkładają materie organiczną, dbają o klarowność wody oraz przemieniają toksyczne dla zwierząt wodnych związki amonowe. Bakterie powinny być stosowane przez cały okres funkcjonowania oczka wodnego, aby biologia wody na terenie stawu była w nienagannym stanie. Jest to gwarancja że woda będzie czysta, bezpieczna dla ryb, a glony będą unikać stawów. Oczka wodne przy starcie nie mają jeszcze dobrze wytworzonej biologii, dlatego zaleca się użycie produktów zawierających kultury bakterii, aby wprowadzić szczepy bakterii w dużym stężeniu. Następnie zaczną się rozmnażać w dobrze natlenionym środowisku, ponieważ podobnie jak większość organizmów niezbędnym im jest tlen do życia. Właśnie z tego powodu sztuczny ekosystem wodny wyposażony jest w filtry ciśnieniowe, filtry przelewowe czy filtry przepływowe. Ich zadaniem jest oczywiście wyżej wspomniana filtracja, ale także wymuszenie obiegu wody, rozbicie lustra wody i wymianę gazową, czyli napowietrzenie oczek wodnych. Tlenu do życia potrzebują bakterie oraz zwierzęta wodne, dlatego ważne żeby w oczku zapewnić wydajną filtrację.

Filtr do zbiorników wodnych dobiera się biorąc pod uwagę przepływ wody przez urządzenie w ciągu godziny (l/h), moc oraz pojemności filtra na media filtracyjne. Oczko wodne bez ryb wymaga mniejszego filtra niż w porównaniu do zarybionego zbiornika. Wydajność filtra należy dostosować do rozmiaru oczka wodnego, lepszym wyjściem jest zdecydować się na zakup mocniejszego urządzenia z możliwością regulacji przepływu niż, gdy filtr okaże się zbyt słaby i czyszczenie wody przez niego będzie niewystarczające. Warto pamiętać że po dołożeniu do filtra mediów filtracyjnych jego przepływ zmniejszy się za sprawą oporu, który stworzą. Filtr nie może również powodować efektu "pralki", ponieważ wpłynie to negatywnie na życie zwierząt. Informację o wydajności i innych danych technicznych muszą znajdować się w opisie produktów na naszej stronie internetowej, powinna widnieć tam wzmianka do jakiej wielkości oczka wodnego jest przeznaczony dany filtr. Uprości to Państwu wybór urządzenia i zakupy w sklepie.

Rodzaje filtrów. Filtr ciśnieniowy czy filtr przelewowy?

Filtr przelewowy to pojemnik z wkładami filtracyjnymi. Ten typ filtracji zalecany jest do średnich i dużych oczek wodnych. Filtr przelewowy ma bardzo dużą pojemność na media filtracyjne, jednak wymogiem jest umieszczenie go powyżej tafli wody, aby doszło do efektywnego wykorzystania przyciągania ziemskiego, dzięki któremu woda przepływa przez wkłady. Filtr zazwyczaj posiada kilka komór na media filtracyjne. Za pomocą pompy woda z oczka tłoczona jest do pierwszego przedziału, następnie grawitacyjnie przepływa kolejno przez wkłady filtracyjne i na samym końcu czysta woda wpada do akwenu.

Filtr ciśnieniowy to sporych rozmiarów kubeł na media filtracyjne, do którego pompa tłoczy wodę pod ciśnieniem. Wewnątrz pojemnika znajdują się wkłady do filtracji mechanicznej, biologicznej i chemicznej. Brudna woda wpada przez króćce, pierwsze czyszczenie następuje przy użyciu mediów mechanicznych ułożonych od najrzadszych do najgęstszych np. gąbek, włókniny lub maty japońskiej, następnie jest sekcja filtracji biologicznej, odpowiadającej za przekształcanie trującego amoniaku w azot pobierany jako nawóz przez masę roślinną. Kolejnym medium mogą być produkty do filtracji chemicznej, która za zadanie ma usuwanie danych związków oraz poprawę jakości wody. Filtr ciśnieniowy zasilany jest za pomocą pompy, która podaje wodę do kubła pod ciśnieniem. Należy dopasować pompę do rodzaju filtra - najczęściej producent podaje wymagany przepływ wody (l/h). Filtry ciśnieniowe to bardzo wydajny rodzaj filtracji do akwenów w ogrodzie, dodatkowo można łatwo go zamaskować, aby pozostał niewidoczny. Zasilany jest pompą, a więc kubeł można wkopać w grunt niedaleko oczka, a na wierzchu pozostawić jedynie króćce.

Akcesoria do walki z glonami w wodzie - Lampa UV

Lampę UV-C w oczku stosuję się jako urządzenie do sterylizacji wody. Niszczy wszelkie drobnoustroje, pierwotniaki, glony pływające, grzyby i bakterie chorobotwórcze. Świetnie sprawdza się w likwidowaniu dokuczliwych zakwitów wody (efekt zielonej wody). Lampa nie powoduje zmian parametrów wody w akwenie. Pompa nie jest wbudowana w lampę UV. Do działania konieczna jest pompa wody, urządzenie UV zazwyczaj montuje się na wylocie z filtra.

Przykładowe propozycje filtrów w kategorii - Filtry 5001 - 20000l

Aqua Nova NPF-30 - Filtr ciśnieniowy z lampą UV i kompletem wkładów.

Oase FiltoClear 20000 - Filtr ciśnieniowy firmy Oase znanej na całym świecie ze swoich wyśmienitej jakości artykułów. Filtr z lampą UV do stawów o maksymalnej pojemności 20m3. Ekspert w dziedzinie czystej wody: filtr ciśnieniowy z pierwszorzędną wydajnością i funkcjami specjalnymi, dostępny pojedynczo lub w zestawie z odpowiednią pompą. Firma Oase daje gwarancję czystej wody: efektywny rozkład składników odżywczych dzięki dużej powierzchni filtracyjnej i zintegrowanemu sterylizatorowi UVC do usuwania patogenów, pływających glonów i zmętnienia. Wszystkie elementy są zintegrowane z pokrywą. Dzięki temu filtr można zanurzyć w ziemi na poziomie gruntu i harmonijnie wtapia się w każdy krajobraz ogrodowy wystarczy jedynie przygotowanie dołka pod filtr.

Happet Happet BIOpress 8000 UV - Filtr ciśnieniowy z lampą UV 9 W. Posiada wkłady filtracyjne gąbkowe, bioballe oraz wbudowaną lampe UV. Zapewniona filtracja mechaniczna i biologiczna pozwoli na utrzymanie najwyższej czystości w akwenie. Oba typy filtracji pełnią kluczową rolę podczas procesu filtrowania wody na terenie oczka umiejscowionego w ogrodzie.