Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 21,00 zł - 269,00 zł

Marka

Marka

Korzenie do akwarium

11 produktów

Wyświetlono 1-11 z 11 produktów
Aktywne filtry

Korzeń w akwarium to jedna z najpiękniejszych i efektownych dekoracji. Dzięki takiej ozdobie odnosimy wrażenie, że podwodny zminiaturyzowany świat jest jeszcze bardziej naturalny. To element służący nie tylko stworzeniu niesztampowych aranżacji, ale mający także bardziej praktyczne funkcje.

Jaką funkcję pełnią korzenie do akwarium?

Korzenie w akwarium to jedna z najpiękniejszych ozdób, dzięki której łatwiej jest stworzyć imitację naturalnego akwenu. Nadaje się do dekoracji każdego akwarium słodkowodnego, a w akwariach biotopowych „dla wymagających” bywają nieocenionym dodatkiem. W dodatku brązowa barwa (różne odcienie) efektownie podkreśla barwy roślin, a także ryb. W sprzedaży dostępne są również (chociaż znacznie rzadziej) pożądane korzenie piaskowane (pozbawione zewnętrznej kory o zabarwieniu jasnobrązowo-żółtym). Korzeń może służyć jako kryjówka dla ryb, miejsce składania jaj, a także „platforma” do mocowania roślin. Wybierając cienki korzeń o wielu rozwidleniach, można stworzyć przepiękne bonsai, np.: z użyciem mchu lub anubiasów. W tym ostatnim przypadku mocowanie nie sprawia żadnych problemów. Początkowo używane gumki recepturki można z czasem zdjąć, gdyż ich funkcję stabilizującą przejmują rozrastające się korzenie roślin.

Dlaczego warto kupić korzenie do akwarium?

Korzenie do akwarium muszą być odpowiednio preparowane, aby drewno topiło się wodzie, a jednocześnie nie wydzielało związków czy substancji szkodliwych dla ryb. Jednym z najlepszych materiałów są fragmenty drewna i korzenie wydobywane z pokładów torfu. Kupno gotowych produktów jest często o wiele lepszym rozwiązaniem, gdyż zdarza się, że własnoręcznie przygotowywane korzenie nie tylko pływają po nawierzchni, ale mogą także psuć się, pokrywać śliską wydzieliną lub wydzielać przykry zapach. W akwariach raczej wykorzystuje się korzenie i drewno z drzew liściastych, gdyż iglaste wydzielają szkodliwą dla ryb żywicę.

Korzeń do akwarium – jak aranżować?

Korzenie w akwarium mogą być jedną z najważniejszych, dominujących dekoracji. Te największe z reguły umiejscawia się w tylnej lub środkowej części zbiornika. Warto ich używać do maskowania sprzętu (ale nie tak, aby ograniczyć działanie filtra). Trzeba przy tym pamiętać, aby zostawić w części akwarium wolne strefy (na całej lub niemal całej długości zbiornika), to umożliwi swobodne pływanie ruchliwym lub dużym rybom. Mniejsze, płaskie korzenie warto ustawiać przy roślinach (często służą jako kryjówki dla glonojadów, piskorków lub narybku). Dodatkowo to ważny element dekoracyjny w niewielkim krewetkarium. Korzenie o powyginanych kształtach (tak jak było powyżej wspomniane) dobrze nadają się do obsadzania zielenią. Wielkość korzenia dobiera się oczywiście względem rozmiarów akwarium. Nie wolno tu przesadzić, gdyż osiągnie się efekt odwrotny od zamierzonego, a przy tym pozbawi ryb wymaganej przestrzeni.

Korzenie kupione w sprawdzonym punkcie sprzedaży nie mają negatywnego wpływu na ryby. Mogą lekko zakwaszać wodę i nadawać jej nieco brązowawej barwy (zawierają garbniki), ale to nadaje aranżacji jeszcze bardziej naturalnego charakteru.