Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 33,00 zł - 121,00 zł

Marka

Marka

Sztuczne skały i kamienie

31 produktów

Wyświetlono 1-24 z 31 produktów
Aktywne filtry

Sztuczne skały to ciekawy dodatek do wystroju akwarium. Umieszczone w wodzie nie różnią się wyglądem od swoich naturalnych odpowiedników, dają natomiast większe możliwości aranżacyjne.

Sztuczne skały nadają się uniwersalnych akwariów tropikalnych, w tym biotopowych (np. produkty z grupy Amazonka). Oczywiście w drugim przypadku trzeba je odpowiednio dobrać, aby fakturą i zabarwieniem pasowały do tworzonego mini-świata, ściśle odwzorowującego środowisko naturalne. Są przy tym dużo lżejsze od prawdziwych skał, a więc nie powodują takiego nacisku na dno. Wszelkie dekoracje, w tym skały, nie mogą wpływać na parametry wody. I z reguły nie wpływają – są pod tym względem neutralne w przeciwieństwie do niektórych naturalnych ozdób (np.: muszli).

Jak aranżować akwarium z użyciem sztucznych skał?

Sztuczne skały warto dobierać w taki sposób, aby wtapiały się w otoczenie. Mogą nawiązywać barwą do żwiru, nadmierny kontrast (np.: czarne podłoże i jasnoszara skała) nie są wskazane. Wysokie dekoracje warto ustawiać w tylnej części zbiornika. Mogą częściowo maskować urządzenia (ważne jednak, aby nie ograniczały ich pracy, np.: nie blokowały filtra). W przypadku używania sztucznych skał można pokusić się nawet o użycie skalnego tła. Jeśli tylna część akwarium jest gęsto obsadzona roślinnością, udekorowana kamieniami, sztucznymi skałami i korzeniami, tło może nie być potrzebne. Niskie skały warto układać w środkowej części (front najlepiej pozostawić wolny). Skały warto obsadzać roślinami – wtedy ekspozycja wygląda jeszcze naturalniej. W sprzedaży dostępne są dekoracje w kształcie wodospadu – te warto wykorzystywać w magicznych akwariach dzieci, np.: ze złotymi rybkami, bojownikami, zamkami itp.

Sztuczne skały jako kryjówki

Wiele modeli skał to groty z jednym, dwoma lub większą ilością wejść. Takie dekoracje pełnią praktyczną funkcję – stanowią kryjówkę dla glonojadów, piskorków, kirysków czy nawet narybku. Ryby mogą także składać na nich ikrę (tak jak na prawdziwych kamieniach).