Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 35,00 zł - 58,00 zł

Marka

Marka

Na ślimaki

4 produktów

Wyświetlono 1-4 z 4 produktów
Aktywne filtry

Ślimaki w akwarium dzieli się na dwie kategorie: hodowlane i niemile widziane. Te pierwsze pełnią korzystną funkcję, gdyż żywią się martwą materią organiczną (a czasem także glonami). Gorzej jest z drugimi, które rozmnażają się masowo i w szybkim czasie mogą stworzyć populację obejmującą setki osobników. Zwalczanie ich nie jest łatwe, ale można sobie z tym poradzić. Pomocne są preparaty oraz pułapki.

Przyczyny i skutki pojawienia się ślimaków

Masowe pojawienie się ślimaków można porównać do choroby, której lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zaczyna się niewinnie, pojedynczy niewielki egzemplarz zostaje niezauważony i trafia do zbiornika, np.: wraz z nową rośliną. W niedługim czasie tworzy kolonię, pokrywa większość szyb, może niszczyć zieleń i jest trudny do wytępienia. Całość wygląda nieestetycznie, a ryby zjadające ślimaki (czy drapieżne pożyteczne helenki) nie są w stanie poradzić sobie ze wzmożonym problemem. W takim wypadku warto skorzystać z bardziej skutecznych rozwiązań – np.: środków chemicznych.

Preparaty na ślimaki – szkodnikom mówimy „dość”

Preparat na ślimaki to jeden z najszybszych sposobów na uporanie się z problemem. Konkretną dawkę (zalecaną przez producenta) wlewa się do akwarium przy uruchomionym filtrze i pompie (dzięki temu szybko uruchomi się). Jednocześnie należy odłączyć lampę i nie korzystać z warstwy węgla aktywnego w filtrze. Najefektywniejsze zwalczanie zachodzi w czystej wodzie. Pożyteczne ślimaki należy przenieść wcześniej do innego zbiornika, gdyż preparat doprowadzi także do ich śmierci. Masowy pomór wiąże się z dużą ilością wydzielanego amoniaku i niekorzystnych związków, które mogą zaszkodzić rybom. Dlatego, gdy zauważy się zakończenie procesu likwidacji, akwarium należy oczyścić z resztek (w tym muszli), a potem wymienić część wody (1/3 do nawet 1/2). Środek na ślimaki nie szkodzi innym mieszkańcom akwarium, np.: rybom, krewetkom czy krabom. Jeśli kolonia ślimaków jest niewielka, być może wystarczy ustawienie pułapek na dnie.