Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 275,00 zł - 13 808,00 zł

Marka

Marka

Oczka powyżej 200L

Aktywne filtry

Ogród i oczka wodne.

Kiedy posiadamy piękny, przydomowy ogród, jedną z form na jego dodatkowe dopieszczenie jest urządzenie oczka wodnego. Oczko wodne to idealna propozycja dla osób, które szum i widok wody darzą szczególnym uwielbieniem. To doskonała forma spędzania wolnego czasu po ciężkim dniu w pracy. Niewielka sadzawka w formie oczka wodnego znakomicie uzupełni przydomową zieleń. Posiadanie oczek wodnych to również możliwość bliższego obcowania z naturą, obserwacji roślin i zwierząt zamieszkujących oczko ogrodowe w naszym ogrodzie. Zdecydowanie jest to temat wart naszej uwagi, który odwdzięczy nam się pięknym uzupełnieniem naszej działki.

Czym jest oczko wodne?

Najprościej rzecz ujmując, gotowe formy oczka wodnego są niemal tym samym co domowe akwarium. Różnica objawia się jedynie w skali przedsięwzięcia, poprzez kształt, oraz mieszkańców oczka. Niemniej jednak, należy się odpowiednio przygotować do rozpoczęcia swojej przygody z obecnością oczka wodnego w ogrodzie. Gotowe formy to łatwe wejście do posiadania oczek wodnych, które upiększą nasze ogrodowe zacisze, a korzystanie  z nich jest dziecinnie łatwe, a przy tym nie zmuszają nasz do korzystania z usług firm, które przygotują nam odpowiedni dół pod sadzawkę.

Jak zacząć przygodę z oczkiem wodnym?

Kiedy zdecydujemy się na posiadanie oczka wodnego w naszym ogrodzie, musimy zastanowić się, z jakiej opcji chcemy skorzystać. Jeśli decydujemy się na oczko o pojemności kilku tysięcy litrów, wtedy możemy takie oczko ogrodowe wykopać i wybetonować, na ogół korzystając z usług wyspecjalizowanych firm. Drugą opcją jest, aby wykopaną dziurę wyłożyć specjalną folią do oczek wodnych. Kolejna opcja to  tzw. staw kąpielowy. Ta opcja łączy w sobie funkcjonalność basenu z urodą oczka wodnego. Ostatnią z tych możliwości jest forma oczka wodnego. To właśnie formy z tworzywa będą przedmiotem tego poradnika.

Czym jest forma z tworzywa?

Gotowa forma oczka wykonana z tworzywa to wytłoczka, która posłuży nam jako swego rodzaju akwarium w naszym ogrodzie. Taka gotowa forma pozwoli nam w najszybszy i najprostszy sposób wejść w posiadanie przydomowego oczka, i uzupełnić nasz ogród w kawałek wody. Formy tego typu na ogół wykonane są z czarnego (niektóre niebieskiego bądź zielonego), grubego tworzywa, najczęściej polietylenu, niekiedy wzmacnianego włóknem szklanym, i mają odgórnie nadany finalny kształt. Wytrzymałość takiej  formy oczka wodnego sięga kilku-kilkunastu lat. Gotowa forma oczka wodnego tego typu pozwoli nam na komfortowe  i bezpieczne postawienie niewielkiego rezerwuaru wodnego, który przyozdobi nasz ogród lub taras. Forma z tworzywa posiada odpowiednią sztywność, przez co nie będzie ona poddawana niepotrzebnym odkształceniom w trakcie jej użytkowania. Wykonanie jest na bardzo wysokim poziomie. Takie oczko możemy wkopać w nasz ogród, tak aby znajdowały się na poziomie gruntu. Ale możemy również postawić je na tarasie, jako zbiornik wolnostojący. Kiedy zdecydujemy się na ten drugi  wariant, należy zaopatrzyć się w dodatkowe elementy, a takie oczko ogrodowe obudować dookoła, aby stworzyć tym samym swego rodzaju ramę dla naszej formy. Formy oczek wodnych występują w wielu dostępnych wariantach. Możemy wybierać spośród oczek wodnych o pojemności zaledwie 200 litrów, kontynuując przez oczka wodne o pojemności 400-500 litrów, aż po oczko wodne mieszczące przeszło 1000 litrów wody. Taki litraż pozwala nam już na pewną swobodę  działania. Daje nam to również niemały przedsmak posiadania oczka wodnego z prawdziwego zdarzenia.

Praktyczna strona oczka wodnego wykonanego jako formy z tworzywa.

Niektórzy mogliby powiedzieć, iż oczka o pojemności kilkuset litrów to nie prawdziwe oczka wodne. Nic bardziej mylnego. Co więcej, wykonywanie regularnego serwisu pielęgnacyjnego takiego zbiornika jest dużo szybsze, i łatwiejszego, dla jego posiadacza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, których  możliwości fizyczno-manualne mogą być w pewnym stopniu ograniczone. Takie formy oczek wodnych posiadają rozmaite  kształty i rozmiary. Pozwala to na łatwiejsze dopasowanie oczka wodnego do wielkości i kształtu naszego ogrodu. Bardzo popularne są formy, które posiadają w swojej budowie niewielkie tarasy. Tarasy w oczku wodnych to idealne miejsce do sadzenia roślin przeznaczonych do oczka wodnego. To również łatwy sposób na wyjście z oczka zwierząt, które niechcący do niego wpadły. Nie zapominajmy, iż rośliny do oczek wodnych to nasi zieloni sprzymierzeńcy. Rośliny pełnią nie tylko funkcję estetyczną, to także naturalne filtry, które wspomagają proces naturalnego oczyszczania oczka wodnego w ogrodzie. Oczka wykonane z takich form, i pojemności do 1000-1300 litrów, mają również dużo mniejsze wymagania co do tego, jakie filtry wykorzystamy do ich obsłużenia. 

Posiadając niewielkie oczko, którego wykonanie opierało się o gotowe formy oczek, chcąc wprowadzić jakiekolwiek zmiany, w już istniejącym oczku, takie zmiany możemy przeprowadzić dużo łatwiej, bez konieczności wchodzenia do sadzawki.

Formy do oczka wodnego w pigułce.

Chcąc rozpocząć swą przygodę  z oczkiem wodnym, jednocześnie wyposażając nasz ogród w rezerwuar wodny, możemy zacząć od gotowych form do oczek wodnych. Wykonane z twardego tworzywa, gwarantują nam długie lata bezproblemowego użytkowania, pod warunkiem  możliwie dokładnego dopasowania do wcześniej wykopanego otworu pod taką właśnie formę. Filtry przeznaczone dla takich oczek wodnych również mają naprawdę  nieduże gabaryty, co pozwala na ich łatwe ukrycie. Często wystarczy sama pompa z gąbką, którą instalujemy wewnątrz oczka. W razie jakichkolwiek problemów z wodą, łatwiej też sobie poradzić z ewentualnymi glonami, etc. Musimy jednak pamiętać, iż formy tego typu posiadają niewystarczającą głębokość do przezimowania ryb tak, aby mogły one bezpiecznie przejść okres letargu.

Gdyby posiadali Państwo pytania odnośnie tego, jakie elementy będą nam potrzebne, jaki kształt będzie najlepszy, nasza obsługa zawsze służy pomocą. Nie świadczymy usług zakładania oczek, ale na pewno wykażemy się  pomocą w rozwiązywaniu trudniejszych kwestii, które dotkną Państwa sadzawki ogrodowe. Temat oczka wodnego  to zdecydowanie kwestia warta rozważenia w naszym ogrodzie. Zlecając wykonanie firmie  zewnętrznej, korzystając z ich usług, w szybki i przyjemny sposób wejdziemy w posiadanie własnego stawu.