Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 31,00 zł - 123,00 zł

Marka

Marka

Świetlówki T5

89 produktów

Wyświetlono 1-24 z 89 produktów
Aktywne filtry

Tylko akwarium, które zostało wyposażone w oświetlenie, pokazuje pełnię swojej krasy. Światło pozwala uwypuklić i uwidocznić jego największe atuty – ryby i inne stworzenia, rośliny oraz dekoracje. Nierzadko akwarium traktuje się przy okazji jako... lampkę nocną, np.: w pokoju dziecięcym. To wbrew pozorom tylko dodatkowa zaleta: świetlówka LED T5 ma znacznie ważniejsze funkcje.

Światło a rośliny

Oświetlenie akwarium jest konieczne dla prawidłowego wzrostu zieleni akwariowej. Światło słoneczne jest niewystarczające, akwarium nie można jednocześnie ustawiać zbyt blisko okna, gdyż trzeba będzie ciągle borykać się z glonami. Dlatego funkcje pobudzania roślin do fotosyntezy pełni światło sztuczne. Zimą umożliwia wydłużenie „dnia” do 14-16 godzin, co jest niezbędne do uprawy większości roślin tropikalnych. Akwarium powinno się doświetlać minimum 10 godzin dziennie. Dobrze dobrana świetlówka LED T5 w akwarium pozwala na stworzenie wodnego „ogrodu botanicznego”, jednocześnie ograniczając wystąpienie skutków ubocznych (zaglonienie, przegrzanie zbiornika). W akwariach morskich oświetlenie jest niezbędne dla rozwoju koralowców i bezkręgowców.

Jak dobierać świetlówki LED T5?

W akwariach tropikalnych, których wysokość nie przekracza 50 cm przeznacza się średnio 0,5-0,75W na każdy litr (np.: w akwariach 30 l wystarczy 24W). W pojemniejszych zbiornikach o wysokości przekraczającej 50 cm potrzeba mocniejszego oświetlenia (0,75-1W na 1 l), dzięki czemu światło dotrze także do niskich roślin porastających dno. Ważny jest rodzaj akwarium, gdyż wiele z nich – biotopowych – wymaga znacznie słabszego oświetlenia. Akwaria morskie natomiast powinny być mocniej naświetlone (przynajmniej 1W na 1 l wody).

Przy wyborze produktów trzeba oczywiście zwrócić uwagę na długość świetlówki, zgodnej z pokrywą. Kolejny istotny parametr to współczynnik oddawania barw (ok. 80 jednostek RA), dzięki czemu wszystkie elementy akwarium wyglądają naturalnie. Aby osiągnąć konkretny efekt można łączyć kolory świetlówek – np.: białe i żółte światło intensyfikuje fotosyntezę.