Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 81,00 zł - 437,00 zł

Jonizatory do akwarium

Jonizatory to urządzenia, które zapewniają utrzymanie równowagi biologicznej w akwarium poprzez bezpośrednią i pośrednią dezynfekcję. Jonizator wpływa również na efektywny wzrost roślin w akwarium. Poniżej prezentujemy bogatą ofertę znanych marek jonizatorów.

Aktywne filtry

Jonizatory do akwarium

Akwarium słodkowodne jako zamknięty ekosystem.

Kiedy zaczyna interesować nas akwarystyka i decydujemy się na posiadanie akwarium w domu musimy sobie zdać sprawę z jednej, ale jakże kluczowej kwestii. Życie ryb, roślin, krewetek, ślimaków, wszystkich organizmów żywych zamieszkujących akwarium w 100% zależy od nas. Od naszego zaangażowania, naszych działań, posiadanej wiedzy, przygotowania. Akwarystyka jest niezwykle obszerną dziedziną.

Akwarium to osobny świat zamknięty w pięciu taflach szkła. Jeśli z jakiegoś powodu zaniedbamy codzienne obowiązki związane z prowadzeniem akwarium, rybki, krewetki, ślimaki, rośliny mogą to przypłacić swoim istnieniem. Akwarystyka to żywe organizmy zamknięte w szkle.

Inaczej niż w przypadku zwierząt takich jak pies, kot czy chomik, które żyją w naszym środowisku, oddychają tym samym powietrzem, tak w przypadku akwariów cały świat musimy stworzyć my, a jednocześnie sprawić, aby warunki w nim panujące były jak najbardziej korzystne, zbliżone do naturalnych.

Równowaga biologiczna kluczem do sukcesu naszego zbiornika.

Równowaga biologiczna - co kryje się pod tym pojęciem? O równowadze biologicznej możemy mówić wtedy, kiedy ekosystem, który działa w trybie ciągłym, ulega ciągłemu rozwojowi, jest zdrowy, i w dużej mierze samowystarczalny. Mikroorganizmy w tym podwodnym świecie odpowiadają za jego prawidłowe funkcjonowanie. Oczyszczanie wody, przemianę materii, natlenienie, zdrowy wzrost zwierząt i roślin.

Jeśli któryś z czynników, który ma wpływ na tę równowagę zostanie zachwiany, zaczną dziać się niedobre rzeczy, które w wyraźny sposób dadzą nam znać, iż robimy coś źle lub wewnątrz akwarium stało się coś złego, co determinuje zły stan naszego akwarium i jego mieszkańców.

Niechciani goście w naszych akwariach. Wzrost glonów, bakterie, grzyby, pleśnie, patogeny chorobotwórcze i wiele innych - bio-wskaźniki naszego ekosystemu.

Zwiększona ilość glonów jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem, który informuje nas o tym, iż w naszym akwarium nie ma ustanowionej równowagi biologicznej, lub ją utraciliśmy. Pojawienie się glonów w akwarium mówi nam, iż konkurencja pokarmowa pomiędzy roślinami wyższymi a glonami jest nierówna, i to właśnie glony zaczynają w niej wygrywać. Rośliny dostają coraz mniej składników odżywczych, których większość konsumują glony. Proces ten zaczyna się pogłębiać, aż dochodzimy do momentu, w którym rośliny nie mają szans konkurować z glonami. Wtedy rozwój roślin zostaje zatrzymany.

Kiedy rośliny zanikają, pojawiają się problemy z przetwarzaniem materii, w wodzie zaczynają się kumulować składniki toksyczne pod postacią różnych form azotu i fosforu, które w nadmiarze są toksyczne i śmiertelne dla ryb, krewetek i roślin.

Chwilę potem bakterie chorobotwórcze, które możemy na przykład przynieść z nowymi mieszkańcami do naszych akwariów, powodują, iż nasi podopieczni zapadają na choroby, z którymi nie są w stanie walczyć z powodu złej kondycji środowiska, w którym żyją, złej kondycji ich samych.

Scenariusze tego typu możemy mnożyć jeszcze chwilę i wszystkie one są całkiem realne, jednak warto skupić się na tym, co zrobić, aby żaden z nich nie miał prawa zawitać do naszych akwariów.

Jonizator do akwarium - po co i dlaczego.

W poniższym poradniku skupimy się na urządzeniu, który służy swoją pomocą. Jonizatory są relatywnie nowym urządzeniem na rynku akwarystycznym. Nie każdy wie, że takie urządzenie istnieje, jak pracuje, oraz jakie korzyści płynące z jego posiadania zagwarantował nam jego producent.

Jonizator to niewielkich rozmiarów plastikowe urządzenie z metalową siateczką i przyssawkami, które mocujemy wewnątrz akwarium. Jonizator połączony jest z modułem sterującym jonizatory, który zasilany jest przez zasilacz dołączony do zestawu.

Jonizatory pracują dosyć widowiskowo. Jonizator swą pracą przypomina duży dyfuzor CO2, gdyż generuje on mgiełkę, która zostaje rozprowadzona po całym akwarium.

Jonizator posiada bardzo szerokie właściwości, które akwarystyka może wykorzystać. Przede wszystkim działa on w wodzie poprzez bezpośrednią i pośrednią dezynfekcję.

Badania i testy potwierdzają, iż posiada on bardzo silne właściwości sterylizujące, które sięgają 99,9% skuteczności tego urządzenia. W przeciwieństwie do sterylizatorów UV, jego bezpośrednie działanie nie zagraża zdrowiu ludzi i mieszkańców akwarium.

Mgiełka, która zostaje rozprowadzona po całym zbiorniku poprzez prąd wody, powoduje, iż uszkadzana jest błona komórkowa glonów, a te w konsekwencji obumierają. Badania jednak dowodzą, iż jonizator wykazuje największą skuteczność przy zapobieganiu nowych glonów, aniżeli w walce z glonami, które znajdują się w zbiorniku w chwili instalacji urządzenia.

Najnowsze wersje jonizatora opracowane zostały w taki sposób, aby być efektywnymi w przypadku ok. 90% ogólnodostępnych pojemności akwariów. Zatem, jeden jonizator nada się zarówno do nano-akwarium o pojemności 20 litrów, jak i zbiornika wielkości 200 litrów. Specjalny sterownik połączony z aplikacją przeznaczoną do zarządzania jonizatorem, po wprowadzeniu wymaganych danych, odpowiadają za efektywną sterylizację zbiornika.

Jonizator a wzrost roślin w akwarium.

Jak można słusznie wywnioskować z powyższego, jonizator jest również odpowiedzialny za efektywniejszy wzrost roślin w akwarium. Poprzez zahamowanie wzrostu glonów lub ich całkowite wyeliminowanie, jednocześnie rozwój roślin zostaje znacząco promowany. Rośliny uzyskują pełny dostęp do składników odżywczych dostępnych w wodzie i glebie akwarium.

Czy muszę martwić się o pożyteczną florę bakteryjną - mikroorganizmy obecne.

Jonizatory to urządzenia, które w znaczącym stopniu poprawiają zdrowie całego zbiornika, bez względu czy jest to akwarium przeznaczone dla krewetek, zasiedlone rybami, czy wyłącznie roślinami. Jego działanie nie wpływa w jakikolwiek niekorzystny sposób na ich funkcjonowanie. Identycznie sprawa ma się z bakteriami filtracyjnymi. Testy wykazały, iż jonizatory marki Chihiros dostępne na rodzimym rynku akwarystycznym gwarantują nam bezpieczne zakupy dedykowane dla naszych podopiecznych. Działanie jonizatora w żaden sposób nie redukuje pożytecznej flory bakteryjnej naszego akwarium, tak ważnej dla stabilności naszych zbiorników. Akwarystyka jest łatwiejsza, kiedy posiadamy jonizator.

Jaki jonizator do akwarium wybrać?

Jeśli zamówienie odpowiedniego urządzenia nastręcza Państwu problemu, zachęcamy, aby taki zakupy wykonać osobiście w siedzibie naszego sklepu plantica.pl lub telefonicznie. Nasi doradcy zawsze chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące zakupu odpowiedniego urządzenia.

Akwarystyka to nasza pasja. Akwarystyka to Plantica.