Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 19,00 zł - 7 901,00 zł

Marka

Marka

Lampy uv-c do oczka wodnego

115 produktów

Wyświetlono 1-24 z 115 produktów

Aktywne filtry

Lampy uv-c do oczka wodnego

Oczko wodne - najpotrzebniejsze urządzenia

Oczko wodne podobnie jak akwarium jest to zamknięty ekosystem. Oczywiście oczko wodne jest kilkanaście lub nawet kilkaset razy większe od akwarium , natomiast problemy z funkcjonowaniem jednego i drugiego zbiornika wodnego są takie same. Sprzęty ,które używamy aby poprawić funkcjonowanie oczka wodnego czy akwarium są podobne. Nie są identyczne , natomiast sama istota ich używania jest taka sama. Zarówno w oczku wodnym jak i w akwarium do optymalnego i zdrowego funkcjonowania niezbędne są filtry. Dzięki temu możemy uzyskać czystą wodę oraz optymalną ilość tlenu w wodzie. Do oczek wodnych oprócz filtrów musimy zamontować pompę , gdyż zasada działania filtra w oczku wodnym jest nieco inna niż w akwarium. Filtr do oczka wodnego nie posiada pompy i sam w sobie nie zda się na nic. Pierwotniaki czy problem z glonami to również te same problemy zarówno akwarystów jak i właścicieli oczek wodnych. Najlepszym lekiem jest lampa uv. Lampy uv są znacznie częściej używane w oczkach wodnych niż w akwarystyce. W akwarium ze względu na mniejszą ilość wody możemy znaleźć inne sposoby na pierwotniaki czy glony. W zbiorniku kilku metrowym , czy nawet w mniejszym oczku lub przydomowej sadzawce najlepszym rozwiązaniem jest lampa uv. Lampy UV są bardzo proste w użyciu. Posiadają żarnik , tubus ,który chroni całą instalację przed wodą , oraz plastikową osłonę. Często lampę UV możemy spotkać wmontowaną w filtrze ciśnieniowym. Czysta woda , bakterie chorobotwórcze w odwrocie oraz znikające glony to największe zalety używania lampy UV. Ryby poniekąd również są mniej narażone na niebezpieczne bakterie , ponieważ naświetlona woda jest bardziej sterylna a co za tym idzie, choroby naszych ryb są dużo rzadsze.

Lampa UV- montaż , specyfikacja

Lampy UV do oczek to absolutnie niezbędne urządzenie. Do podłączenia lampy potrzebujesz pompę ,która poda wodę na lampę. To bardzo proste woda z oczka dzięki pompie trafi do lampy UV. Tam żarnik rozpoczyna naświetlanie wody. Pod wpływem lampy uvc , przez naświetlanie bakterie , która są w naszej wodzie w oczku wodnym zostają zniszczone. Lampa uv c zabija również zarodniki glonów oraz inne drobnoustroje. Lampa UV do oczek wodnych musi zostać odpowiednio dobrana. Zależy to od wielkości oczka wodnego. Lampy UV do oczek wodnych posiadają moc od 7W do dużych nawet 240 W lamp. Dobór odpowiedniej lampy uvc dedykowanej do naszego oczka często ułatwia nam producent. Niemniej jednak każdy z właścicieli oczek wodnych powinien sam orientować się jaka moc lampy będzie dla niego odpowiednia. Do wyboru odpowiedniej lampy UV ze względu na różne czynniki przejdziemy w kolejnym akapicie , natomiast teraz opowiem nieco o montażu lamp uv do oczka. W filtrach ciśnieniowych bardzo często a obecnie praktycznie zawsze możemy spotkać wbudowaną lampę UV. W takim przypadku montaż lampy UVC jest banalnie prosty. Wystarczy wężem karbowanym połączyć pompę z filtrem ciśnieniowym oraz włączyć sterylizator. Źródło Uv c w takich filtrach włączamy banalnie prosto wkładając wtyczkę do gniazdka. Przypominam ,że filtry nie posiadają własnego zasilania ,więc wtyczka wystająca z filtrów z całą pewnością jest od lamp uv. Nieco inaczej sytuacja wygląda gdy lampa jest zamontowana w innym układzie , w innym zestawie filtrującym oczko wodne. Właściciel większych oczek wodnych często korzystają z ogromnych filtrów przelewowych. Filtr takiego rodzaju dość rzadko posiada wbudowaną lampę UV. Schemat połączenia takiego zestawu filtrującego wzbogaconego o lampę UV może być dwojaki. Istnieją dwa miejsca na zamontowanie lampy przed filtrem lub za filtrem. Jak jest poprawnie ? Eksperci nie są jednoznaczni w tej opinii , często logicznie argumentując swoje rację. Eksperci twierdzący , że odpowiednie jest połaczenie w kolejności pompa , lampa UV , filtr argumentują poprawność takiej konfiguracji prostą i trafną tezą. Mianowicie na wyjściu z dużego filtra często wylot ma bardzo dużą średnicę. W większości przypadków za dużą aby swobodnie wpiąć tam króćce od lampy UV. Tylko mocne i potężne lampy posiadają króćce np Fi 50 , a właśnie tak duża średnica jest najczęściej spotykana na wyjściu z filtra. Druga teoria jest taka ,że odpowiednia konfiguracja podłączenia źródła promieni UV przedstawia się następująco pompa , filtr, a dopiero na końcu lampa Uv. W takiej konfiguracji przez lampkę UV przechodzi woda ,który jest już oczyszczona mechanicznie. Takie podłączenie lampy zwiększa jej żywtoność. Subiektywnie jednak moim zdaniem jest to sprawa drugorzędna , bezsprzecznie najważniejsze aby sterylizator UV posiadać.

Od czego zależy odpowiedni dobór lamp oraz ile ich używać ?

Odpowiadając na zadaną tezę moim zdaniem nie należy przesadzać z długością używania sterylizatora Uv ( Sterylizator to słowo zamienne lampy uvc) Należy pamiętać ,że urządzenie bardzo skuteczne na glony oraz bakterie chorobotwórcze może wyjałowić wodę , pozbawić jej oraz naszego ekosystemu pożytecznych bakterii. Milinowe kolonię bakterii zamieszkują akweny wodne i spełniają tam pierwszoplanową funkcję eliminując toksyczne związki amoniaku oraz azotanów. Zbyt długie naświetlania wody może uśmiercić bakterię podobnie jako czyszczenie filtrów w kranowej wodzie. Najlepszym pomysłem jest podłącznie sterylizatora do programatora czasowego i nastawienie jedynie na kilka godzin na dobę , lub co drugi bądź trzec dzień.

Wybór odpowiednich lampu uv do oczek zależy od różnych czynników. Od roślin , a dokładniej od ilości posiadanych roślin. Pośrednią rolę odgrywa również światło słoneczne. W zbiorniku z większą ilością ryb , lub w zbiorniku wodnym z tzw przerybieniem woda automatycznie jest gorszej jakości , więc można pokusić się na zakup mocniejszej lampy. Odmienna sytuacja ma miejsce gdy w oczkach nie ma ryb a właściciel skupia sięjedynie na estetycznej hodowli roślinek. Wtedy rośliny w dużej ilości same są w stanie zadbać o odpowiednią jakość wody a lampa UVC jest jedynie profilaktyką.

Sterylizator - kupno

Na szerokim i stale rosnącym w siłę rynku zbiorników wodnych wybór lamp do oczek jest ogromny. Jeśli nie jesteś pewien jakiego sprzętu potrzebujesz , skontatkuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem maila a pomożemy Ci w odpowiednim wyborze. W naszym sklepie znajdziesz każdy rodzaj lamp , dedykowanych do różnych akwenów wodnych.