Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtracja

386 produktów

Wyświetlono 1-24 z 386 produktów

Aktywne filtry

Czym w zasadzie jest oczko wodne? 

Oczko wodne to niewielki, sztuczny zbiornik wodny. Idealnie wkomponuje się w każdy ogród.  Z racji swojej objętości wymaga filtracji. Filtry do oczka wodnego służą oczyszczaniu wody w sposób mechaniczny oraz biologiczny. Dodatkowo we współpracy z pompą wymuszają ruch wody w oczku. Filtry do oczek wodnych są niezbędnym wyposażeniem każdej sadzawki. Z racji tego, że w filtrze rozmnażają się między innymi pożyteczne bakterie tlenowe - filtry do oczka wodnego muszą pracować 24h na dobę. Filtry do oczek wodnych należy zdemontować jedynie na czas zimy, gdy ryby zapadają w letarg.  Zamarzająca woda mogłaby uszkodzić nasz filtr do oczka wodnego. Po ponownym podłączeniu filtra do oczka wodnego należy wsypać na wierzchnią warstwę bakterie startowe. Ich zadaniem jest zaszczepienie bakterii na wkładach biologicznych - w znaczny sposób pomagają one w oczyszczaniu oczka. Posiadasz oczko wodne i nie wiesz jaki wybrać filtr ? W tym artykule podpowiemy jaki filtr do oczka wodnego będzie dla Ciebie odpowiedni. 

Czy jeśli mam mały ogród mogę mieć oczko? 

Dla klientów posiadających niewielki ogród w swojej ofercie przygotowaliśmy gotowe formy do oczek wodnych. Największa z nich forma oczka wodnego 3000l pozwala rybom przezimować. Cena formy to jedyne 1999 zł. Do oczka polecamy filtr ciśnieniowy. Jest jednym z niezbędnych produktów. Cena filtra do takiej formy to ok 1000zł. Małe oczko to idealne miejsce dla wielu gatunków roślin. Ogród zyska dzięki temu niezwykłą i żywą ozdobę. Produkty do pielęgnacji roślin znajdą Państwo na stronie www.plantica.pl. 

Jakie filtry do oczek wodnych polecamy? 

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w  zakładaniu i pielęgnacji oczek wodnych. Sugerujemy zakup sporo większego filtra niż zaleca producent. Filtr do oczka wodnego o objętości 10.000 litrów powinien mieć przynajmniej 50l pojemności. Jeśli zdecydujemy się na większe filtry do oczka wodnego unikniemy w ten sposób problemu z nadmiernie zapychającymi się gąbkami. Również czyszczenie odpowiednio dobranego filtra do oczek wodnych będzie znacznie prostsze. Polecamy filtry do oczek wodnych niemieckiej marki Oase. Firma ta specjalizuje się w produkcji sprzętu do ogrodu oraz filtracji zbiorników. Filtry do oczka wodnego Oase są znacznie dłużej żywotne. Często służą klientom nawet 15 lat! Na rynku dostępne są wszystkie części zamienne, nie ma więc problemu z ich serwisem. Filtry do oczek wodnych, które również z czystym sumieniem możemy polecić to produkty marki Aquael. Jest to produkt na kieszeń każdego posiadacza oczka. Jakość wykonania, trwałość oraz cena wyróżnia tą firmę na rynku. 

Czym różni się filtr do oczka wodnego ciśnieniowy od przelewowego? 

Filtry do oczka wodnego dzielą się na dwa rodzaje : przelewowe zwane również przepływowymi oraz filtry ciśnieniowe. Podstawową różnicą jest fakt, że filtr do oczka wodnego ciśnieniowy jest szczelnie zamkniętym pojemnikiem. Woda wpływająca do niego pod wpływem ciśnienia przepływa przez wkłady. Na zewnątrz wydostaje się za pomocą umieszczonego na górze filtra króćca. Ogromnym plusem filtrów ciśnieniowych jest fakt, że woda z filtra może zasilać strumyk czy kaskadę. Następną zaletą tych modeli jest możliwość zakopania filtra. Nie szpeci więc naszego ogrodu czy też skalniaka. Filtry do oczek wodnych przelewowe działają na zasadzie grawitacyjnie przelewającej się przez nie wody. Rurka wlotowa umieszczona jest na górze filtra. Woda przepływając w dół przelewa się przez warstwy gąbek. Wypływa przez zawór umieszczony nieco powyżej dna filtra do oczka wodnego. Filtry do oczek wodnych tego typu należy umieścić na samym brzegu. Nie ma możliwości połączenia go z kaskadą czy strumieniem. 

Jakie wkłady wybrać, by filtry do oczek wodnych spełniły swoje zadanie? 

To pytanie wymaga złożonej odpowiedzi. Nie da się wybrać jednego dobrego wkładu. Do uzyskania czystej wody w oczku należy wybrać dwa rodzaje wkładów. Filtry do oczek wodnych zbudowane są w ten sposób, że brudna woda przepływa przez nie od górnej warstwy. Należy więc  zastosować tam gąbkę o dużych porach lub świetnie sprawdzającą się matę japońską. Jej głównym celem jest zatrzymanie dużych zanieczyszczeń jak np. liście czy igły drzew iglastych. Filtry do oczka wodnego są następnie wyposażone w drobną gąbkę, niżej we włókninę. Obie warstwy wychwytują mikro zanieczyszczenia i sprawiają, że woda jest krystalicznie czysta. Pod nimi umieszczamy wkłady biologiczne. Ich głównym zadaniem jest namnażanie się w nich bakterii nitryfikacyjnych. Filtry do oczek wodnych warto wyposażyć we wkłady biologiczne o dużej wydajności. Najbardziej polecanym jest Matix Pond firmy Seachem. Dzięki swojej budowie wystarczy zastosować 2l tego wkładu na każde 5 tysięcy litrów pojemności oczka ! Filtry do oczek wodnych wykonane samodzielnie można wypełnić np keramzytem bądź zeolitem. Wspomagają usuwanie szkodliwych substancji oraz toksyn z wody. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie filtra do oczka wodnego? 

Wybierając filtry do oczek wodnych należy wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie czy woda z filtra ma bezpośrednio wracać do oczka. Jeśli zależy nam na uzyskaniu kaskady, wybierzmy filtr ciśnieniowy. Jeśli w oczku mamy duże problemy z mułem osadzającym się na dnie lepiej wybrać filtr do oczka wodnego przelewowy. Jest większy, oraz prostszy w obsłudze. Mając problem z zieloną wodą konieczny oprócz filtra do oczka wodnego będzie zakup lampy UV. Chcąc uniknąć problemów z montażem dodatkowego urządzenia polecamy kupno filtrów ciśnieniowych z wbudowaną lampą UV. Lampy UV do oczka wodnego dzięki swoim właściwością zabijają bakterie i zarodniki glonów. Filtr ciśnieniowy jest już fabrycznie wyposażony w odpowiedni rodzaj lampy. Cena filtra z lampą jest niższa, łatwiej ukryć filtr w ogrodzie. Do oczek o pojemności 20m3 najlepszym rozwiązaniem jest filtr ciśnieniowy. 

Filtr, którego nie trzeba czyścić. 

Dla bardziej wymagających klientów, producenci przygotowali filtry samoczyszczące. Filtry do oczka wodnego z funkcją samoczyszczenia to spore ułatwienie. Nie trzeba otwierać pojemnika by wypłukać wkłady. Filtry do oczek wodnych posiadają trzy króćce. To właśnie jeden z nich odpowiada za wylewanie brudnej wody. Należy przekręcić wajchę na funkcję czyszczenia. Od tego momentu woda zmienia kierunek przepływu. Dzięki temu zanieczyszczenia wypływają przez wąż filtra.  Możemy ich użyć jako naturalnego nawozu podlewając swój ogród. Unikamy paprania się w brudzie oraz stresu związanego ze skręcaniem filtra. Jest on wygodny także dla osób starszych nie mogących dźwigać. 

Co musisz wiedzieć posiadając filtr w  oczku wodnym? 

Filtr ciśnieniowy wymaga regularnego serwisu. Lampa UV do oczka wodnego znajdująca się wewnątrz filtra posiada żarnik. Należy go wymieniać przynajmniej raz w sezonie. Cena nowego żarnika to koszt rzędu 20-60 zł. Filtr ciśnieniowy składa się także z gąbek i wkładów biologicznych. Ich cena waha się od  100-400 zł. Katalog produktów zamiennych znajdą Państwo na stronie w zakładce twój ogród. Następnie należy wybrać kategorię - części zamienne. Teraz wystarczy wpisać filtr oraz model i gotowe ! 

Podsumowanie

Każde oczko wodne jest indywidualne i nie ma jednego modelu dla wszystkich. Filtry do oczka wodnego stanowią obowiązkowy element wyposażenia. Dzięki nim możemy cieszyć się czystą wodą i zdrowymi rybami.  Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz wątpliwości co do wyboru filtra do oczka wodnego - skontaktuj się z obsługą sklepu. Chętnie odpowiemy na pytania oraz doradzimy zakup. Wszystkie omawiane produkty dostępne są na stronie www.plantica.pl. Znajdziesz tam również produkty, które pomogą oświetlić ogród nocą. W swojej ofercie produktów posiadamy akcesoria do naprawy filtra czy sklejenia rozdartego oczka wodnego. Jeśli zakupisz produkty za kwotę 500 zł lub więcej, dostawa jest zawsze darmowa !