Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 18,00 zł - 2 334,00 zł

Marka

Marka

Pompy dozujące do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Pompy dozujące do akwarium morskiego

Akwarium morskie w domowym zaciszu.

Żyjemy w czasach, kiedy ludzie przykładają dużą większą wagę do posiadania pasji, która pozwoli im się oderwać od codzienności, obowiązków, zrelaksować się, pozbywając się nadmiaru stresu. Te same osoby nierzadko przykładają olbrzymią wagę do tego jak urządzone jest ich mieszkanie. Czy dobrze się w nim czują, czy aby mogą się w nim zrelaksować, znaleźć chwilę odosobnienia. A co gdyby dało się zgrabnie połączyć te dwie rzeczy? Owszem, pasji, które pozwolą na taki ruch jest wiele. Sztuka, botanika, wzornictwo. To z tych bardziej oczywistych. Podobny, jeśli nie jeszcze bardziej efektowny efekt uzyskamy dzięki akwarystyce. Niewiele rzeczy jest tak ujmujących jak eleganckie, modernistyczne wnętrze, w którym umieszczone jest wspaniale kolorowe i biologicznie urozmaicone akwarium rafowe.

Mnogość kształtów, kolorów i form ryb, skorupiaków, czy bezkręgowców. Koralowce to kolejna grupa organizmów, które zapiera dech w piersi. Odpowiednio wyeksponowane, hodowane w optymalnych warunkach, oraz oświetlone dopasowanym światłem, pokazują nam barwy, których nigdy byśmy nie przypisali zwierzętom, jakimi są koralowce.

Urządzenie takiego akwarium to nie tylko woda i zwierzęta, to również sprzęt taki jak filtr, pompa, lampa, odpieniacz, i wiele, wiele innych, które producent opracował tak, aby obsługa akwarium była jeszcze łatwiejsza i bardziej efektywna.

Poziom piękna idzie w parze z wymaganiami.

Ktoś kiedyś powiedział: nic co piękne, lub warte posiadania nie przychodzi łatwo. I trudno się z tym nie zgodzić. Są jednak sposoby aby drogę do osiągnięcia celu delikatnie skrócić, lub ją sobie ułatwić. Wtedy właśnie na przeciw wychodzi nam producent sprzętu akwarystycznego do akwarium morskiego i rafowego. Każdy producent często ma swoje indywidualne rozwiązania. Jak w wielu dziedzinach, zazwyczaj jeden producent oferuje nam rozwiązania bardziej praktyczne i skuteczne aniżeli inny, tańszy producent, lecz wtedy pojawia się aspekt ceny, którego też nie możemy bagatelizować, czy wręcz pomijać. Najlepiej jest znaleźć złoty środek, w którym spotkają się takie czynniki jak: renomowany producent, którego serwis pomoże nam w przypadku awarii, uczciwa cena, wysoka jakość i równie wysoka wydajność sprzętu.

Akwaria morskie, a konkretnie rafowe, to jedne z najtrudniejszych akwariów do prowadzenia. Wymagają one od akwarysty najwyższego stopnia profesjonalizmu i precyzji w prowadzeniu takiego zbiornika. Jakość wody, a także jej parametry chemiczne są tutaj kluczowe. Koralowce do prawidłowego funkcjonowania, dobrej kondycji i zachwycającego wybarwienia potrzebują w wodzie odpowiedniej dawki magnezu, wapnia, twardości węglanowej oraz wielu innych mikroelementów. Jednakże trzy pierwsze są kluczowe dla ich prawidłowego wzrostu. Następnie swoją uwagę skupiamy na azotanach i fosforanach. Podaje się, iż optymalna wartość azotanów NO3 to ok. 2-5 mg/l, natomiast fosforanów PO4 to ok. 0,03mg/l. Jak łatwo się domyślisz, utrzymanie tak precyzyjnej zawartości tych związków w akwarium stanowi nie lada wyzwanie. Dlaczego? Akwarium rafowe kocha stabilność, brak wahań parametrów. Każde duże wahanie parametrów to powód do stresu dla koralowców i reszty zwierząt w akwarium.

Mamy jednak XXI wiek, a branża akwarystyczna słucha o naszych problemach i potrzebnych rozwiązaniach, które z chęcią widzielibyśmy w naszych domowych rafach. Każdy producent chce oferować akwarystom skuteczne, przejrzyste rozwiązania dla akwarystyki. Na rynku wśród nich znajdziemy takie firmy jak Red Sea, Ecotech, czy nasz rodzimy producent firma AquaForest, czy producent z Łodzi - Aqua-Trend. Każda z tych firm dąż do tego aby zaoferować swoim klientom produkt, komputer, pompę, odpieniacz, grzałkę, płyn, czy akcesoria innego rodzaju, których używanie pomoże wszędzie tam, gdzie wymagana jest od nas precyzja pracy urządzenia, czy regularność dawki płynów niezbędnych aby rafa mogła rozkwitać w swej urodzie i kondycji.

Nie zawsze chodzenie na skróty jest czymś złym...

Technika jest po to by z niej czerpać i aktywie korzystać. Każdy rozwój danej dziedziny ma w założeniu przynosić coś dobrego, co poprawi skuteczność, efektywność, a przy tym poprawi nasz komfort obsługi danej rzeczy, w naszym przypadku akwarium i urządzeń, z których pomocą prowadzimy akwarium.

Oprzyjmy się jednak na przykładach z życia. Zacznijmy od oświetlenia. Najnowszym trendem w akwarystyce jest urządzenie typu smart. Co to dla nas oznacza? Na ogół jest to produkt, do którego producent w swojej ofercie ma program lub aplikację na smartfona, z pomocą której sterujemy danym akcesorium. Lampa, która posiada moduł umożliwiający jej sterowanie daje nam niema nieograniczone możliwości, które były niedostępne dla urządzeń bez takiej użyteczności. Niemal z dowolnego miejsca w domu możemy sterować jasnością oświetlenia, jego mocą, barwo, czasem świecenia, symulować zachmurzenia i burze. Producent pozwala nam nawet na ściągnięcie ustawień, które będą symulować tryby dnia i nocy zgodne z danym, faktycznym miejscem na ziemi, jak n a przykład Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii.

To samo dotyczy pomp. Zarówno pomp obiegowych jak i pomp cyrkulacyjnych. Każdą z tych pomp możemy regulować przy pomocy aplikacji na smartfona. Jeśli dotyczy to pompy obiegowej, kiedy stwierdzimy, iż nasze pompy pracują zbyt intensywnie, mamy możliwość ustawienia wydajności pompy bez konieczności moczenia rąk. Ba! Nie musimy się nawet zbliżać do akwarium. Pompy i ich moduły Wi-Fi lub Bluetooth łączą się z naszym telefonem, i w ten sposób dostają wytyczne co do ich pracy. Sytuacja ma się analogicznie jeśli chodzi o pompy cyrkulacyjne.

Nie rozwodząc się nad każdym urządzeniem z osobna, zasada działania mniej więcej jest identyczna. W dobie cyfryzacji każdych urządzeń, i nadawania im funkcjonalności typu smart, możemy obsługiwać całe akwarium jednym kciukiem.

Urządzenia wspomagające nasz w obsłudze akwariów.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, akwarium rafowe bardzo źle znosi wahania parametrów. Skoki temperatury, odczynu pH wody, twardości węglanowej KH, nagłe spadki i skoki poziomów wapnia Ca, magnezu Mg, i wielu innych są natychmiast odczuwalne przez korale. Ryby znoszą to dużo lepiej, co nie znaczy, iż należy je narażać na taki stres. Stres u żywych organizmów nigdy nie jest czymś, co przechodzi bez echa na zwierzęciu czy roślinie. W koralowców można to bardzo łatwo zauważyć. Kiedy koralowiec jest otwarty, pięknie wyeksponowany niejako na światło, gdyż w największej mierze jest fotosyntetyczny, a my podamy do wody w akwarium płyny korygujące jej parametry, jeśli podamy taki płyn w dużej ilości, koralowce natychmiast to odczują, zestresują się i zamkną swe podrażnione polipy. Dlatego wszelkie zmiany fizyko-chemiczne dotyczące wody należy wykonywać powoli, stopniowo. Płyny podawać w małych, ale częstych dawkach, jeśli jest to większa ilość, którą musimy podać do zbiornika. Tutaj pojawiają się nasi pomocnicy - pompy dozujące do akwarium.

Pompa dozująca - niezbędne akcesorium akwarysty morskiego.

Pompy dozujące do akcesoria, które producent stworzył tak, abyśmy nie musieli podawać płynów ręcznie, a żeby to właśnie pompa dozująca, poprzez specjalnie zaprojektowany dozownik odmierzała potrzebne dawki, które zaaplikuje bezpośrednio do wody akwariowej.

Pompy dozujące najczęściej stosuje się w akwariach gdzie akwaryści decydują się na tzw. metodę Ballinga. Stosując metodę Ballinga podajemy do akwarium wapń, magnez, preparat podnoszący twardość węglanową, a także SBS, czyli sól bez soli, która ma za zadanie utrzymać stałe stężenie minerałów w akwariach rafowych.

W wielkim skrócie wygląda tak, iż robiąc testy wody przez kilka dni, ustalamy dziennie spożycie danego elementu przez nasze akwarium. Na podstawie tych wyników obliczamy, ile płynów należy codziennie wlać do akwariów aby wapń, magnez i KH był na stabilnym, żądanym przez nas i nasze koralowce poziomie. Jeśli po kilku dniach od rozpoczęcia podawania płynów okaże się, iż wartości nie są takie jaki tego chcemy, korygujemy dawki, aby pompy podawały odpowiednio więcej lub mniej płynów niż zakładaliśmy na początku. Tak wygląda teoria wielkim skrócie, ale możemy sobie wyobrazić ogólną zasadę prowadzenia akwariów metodą Ballinga.

Pompa dozująca do urządzenie, które producent opracował tak, aby mogło pracować całą dobę, przez 365 dni w roku, abyśmy pracować nie musieli właśnie my. Wyobraźmy sobie sytuację, w której musimy podawać do naszych zbiorników po 200 ml każdego płynu, a w metodzie Ballinga na ogół są to trzy płyny. Wlanie 600 ml na raz nie wchodzi w grę. W grę nie wchodzi nawet podanie 100, czy 50 ml na raz. Coś takiego może skutecznie uprzykrzyć życie naszym zwierzętom.

Dlatego producent zaprojektował pompę tak, aby mogła ona podawać nawet niewielkie dawki w dowolnych interwałach czasu. Pompa dozująca czołowego producenta jest zdolna odmierzać dawkę wielkości jednej kropli. Tak precyzyjna potrafi być pompa dozująca, którą producent stworzył na potrzeby akwariów. Zatem, możemy dowolnie rozbić dawkowanie tychże 600 ml płynów, które musimy podać do naszego zbiornika, z tą różnicą, że teraz nie wyrządzi to żadnej szkody naszym podopiecznym.

W śród pomp dozujących znajdziemy urządzenia od różniej ilości głowic dozujących, poczynając od jednej do nawet pięciu na jednym urządzeniu. Producent pozwala również na łączenie ze sobą pomp dozujących jeśli zachodzi taka potrzeba. Najczęściej jedna pompa robi za tak zwaną pompę master, a druga za slave.

W ostatnich latach producent tego typu sprzętu nadał pompie dozującej również inne funkcjonalności niż dozowanie płynów. Producent pozwala nam na użycie jednej z głowic jako automatycznej dolewki odparowanej wody w zbiorniku.

Co więcej, najnowsze urządzenia producent zaprojektował tak, aby informowały o braku płynów, które miałby być podane do akwariów.

Dozownik akwarystyczny Doser AT-1, AT-1, i wiele innych.

Decydując się na zakup pompy dozującej, i wykonując temu podobne wyszukiwania na stronie naszego sklepu plantica.pl szybko zaważymy, iż producent producentowi nierówny. Każdy producent oferując swoje urządzenia ma nam do zaoferowania urządzenia o różnym wyglądzie, różniej ilości głowic dozujących. Każdy producent oferuje odmienne funkcjonalności, odmienną precyzję pracy i podawanych dawek. Oczywiście, wiąże się to z tym, iż producent, który oferuje pompy dozujące a największej ilości głowic i udogodnień, to również producent najdroższy. Bazując jednak na doświadczeniu, firmy tego typu doskonale dbają o swojego klienta, i kiedy ten napotka na swojej drodze problem z urządzeniem, producent jego urządzenia wychodzi mu naprzeciw z pomocą serwisową.