Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 2,00 zł - 31,00 zł

Marka

Marka

Zaworki zwrotne

7 produktów

Wyświetlono 1-7 z 7 produktów
Aktywne filtry

Zawory zwrotne (przeciwzwrotne) to drobne elementy, które stosuje się przy uzdatnianiu wody dwutlenkiem węgla pod potrzeby roślin oraz przy tradycyjnym napowietrzaniu. Zawór kierunkowy ma za zadanie uniemożliwienie cofania się wody i tym samym ochronę reduktora bądź pompy (np.: w przypadku awarii elektryczności lub braku CO2 w butli).

Jak działa zawór przeciwzwrotny?

Zasada działania (i skuteczności) zaworu przeciwzwrotnego jest bardzo prosta. Sprzęt działa selektywnie: woda lub dwutlenek węgla jest przepuszczany wyłącznie z jednej strony, z drugiej jest to niemożliwie, gaz i ciecz są blokowane. Dlatego takie akcesoria chronią wybrany sprzęt przed uszkodzeniem w wyniku wystąpienia zdarzeń losowych.

Jak wybrać właściwy zawór zwrotny?

Przy modelu zaworu znajdują się informacje dotyczące rozmiarów gwinta, dopasowania do węża o konkretnej średnicy oraz dokładnego przeznaczenia. I głównie tymi parametrami/wskazówkami należy się kierować. Zawór przeciwzwrotny musi być kompatybilny ze sprzętem akwarystycznym. Najczęściej zbudowany jest z metalu, tworzywa sztucznego lub szkła. To kwestia estetyki, ale także wytrzymałości materiału. Za najlepsze jakościowo uważa się zawory z mocnego szkła laboratoryjnego, kolejno stawia się na zawory metalowe. Tworzywo sztuczne – podobnie jak w wielu innych przypadkach – to najtańsza alternatywa. Sposób montażu zależy od modelu zaworu (oraz zestawu).

Zawór przeciwzwrotny – obowiązkowa składowa zestawu CO2

Zawód przeciwzwrotny wchodzi w skład zestawu CO2 (wraz z butlą, reduktorem, komputerem pH, zaworem GCE, licznikiem bąbelków i dyfuzorem), coraz częściej wykorzystywanego w akwariach hobbystycznych. Dokarmianie dwutlenkiem węgla znacznie przyśpiesza wzrost roślin. To jedna z najskuteczniejszych metod na stworzenie wodnego „ogrodu botanicznego”.