Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 642,00 zł

Marka

Marka

Świetlówki do akwarium

348 produktów

Wyświetlono 1-24 z 348 produktów
Aktywne filtry

Oświetlenie akwarium należy do podstawowego i niezbędnego wyposażenia, gdyż umożliwia efektywną uprawę tropikalnych roślin i koralowców w akwarium morskim. Aby zieleń była rzeczywistą ozdobą, a przy „okazji” napowietrzała i oczyszczała zbiornik, w akwarium należy doświetlać ją przynajmniej przez co najmniej 10 godzin dziennie. Świetlówki do akwarium roślinnego powinny być wydajne i odpowiednio dopasowane (np.: połączenie światła białego i żółtego). Dopiero wtedy można myśleć o efektywnej uprawie nawet wymagającej zieleni (np.: gatunków wytwarzających bordowo-fioletowe liście). Jednocześnie oświetlenie akwarium poprawia aranżacje – ryby są lepiej widoczne, a poszczególne elementy dekoracji bardziej wyeksponowane. Wodny świat można wtedy łatwo obserwować i podziwiać.

Jaka jarzeniówka do akwarium?

Największą popularnością wciąż cieszą się tradycyjne sprawdzone jarzeniówki do akwarium T8 (26 mm). Moc świetlówek jest ściśle związana z ich długością. W akwariach dopasowuje się je pod najdłuższą ścianę zbiornika, ale także zwracając uwagę na jego wysokość. W akwariach o wysokości powyżej 50 cm powinno się stosować oświetlenie mocniejsze, o co najmniej 0,25W / 1 l. Obecnie rynek zdobywają nowocześniejsze i cieńsze świetlówki akwarystyczne T5. Mają mniejsze wymiary, większą moc przy jednocześnie mniejszej długości oraz zapewniają dłuższy czas pracy. Poszczególnymi modelami można „regulować” moc – jeśli akwarium ma nietypowe wymiary.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Świetlówka do akwarium powinna dawać światło o barwie zbliżonej do naturalnego (wskaźnik oddawania barw Ra na poziomie przynajmniej 80). Średnia trwałość świetlówek to ok. 10 tys. godzin. Warto także zwracać uwagę na temperaturę barwową, tzn. jakim kolorem świecą dane świetlówki akwariowe. Odpowiednimi zabiegami można wyeksponować akwarium, przyśpieszyć fotosyntezę, a nawet poprawić zdrowotność ryb, stymulując produkcję witaminy D. Dla przykładu w akwariach morskich bardzo często stosuje się zimne białe lub niebieskie światło, a świetlówka o barwie niebieskiej, zielonej i czerwonej maksymalizuje proces