Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 49,00 zł - 92,00 zł

Marka

Marka

Skarpety filtracyjne do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Zanieczyszczenia mechaniczne w akwarium morskim.

Każdy kto miał możliwość obserwować choć raz w życiu zadbane akwarium morskie lub rafowe w domu, biurze, czy sklepie wie, jak piękny potrafi być to widok.

Klienci zatrzymują się za każdym razem, kiedy tylko widzą majestatycznie pływające ryby i falujące koralowce. Jednak ich ruch to jedno, kolory i forma to drugie.

Ilość kolorów, ich wyjątkowość, wielorakość form i kształtów, ciężko porównać taki widok z czymkolwiek innym.

Jednak w tym przypadku powiedzenie: nic co warte posiadania nie przychodzi łatwo znajduje swe zastosowanie.

Akwaria rafowe są najtrudniejszymi w utrzymaniu. Wymagają od akwarystów najobszerniejszej wiedzy, doświadczenia, zaangażowania, czasu, a także i nakładów finansowych.

Z racji mnogości istot zamieszkujących akwaria morskie i rafowe musimy, możemy spodziewać się dużej ilości zanieczyszczeń, które zalegają wszędzie tam gdzie tylko jest taka możliwość. Wewnątrz skały, pod nią, za nią, pomiędzy koralowcami, sprawiając, iż jakość biologiczno-chemiczna wody spada.

Największą i najbardziej upierdliwą grupę zanieczyszczeń w akwarium morskim stanowią osady i detrytus. Będą to również resztki pokarmów. Wysokie zawartości tych elementów obniża klarowność wody, jednocześnie podnosząc stężenie azotanów NO3 i fosforanów PO4, których nadmiar wywoła efekt w postaci wzrostu glonów.

Kiedy już stwierdzimy, iż w naszej wodzie znajduje się za dużo nieczystości, pyłów, etc., co wtedy zrobić?

Filtracja mechaniczna w akwarium morskim i rafowym.

Każdy zbiornik powinien być wyposażony w bardzo wydajną filtrację mechaniczną, która pomoże nam w znacznym stopniu sprawić, iż woda w naszym zbiorniku staje się krystalicznie czysta.

Sposobów aby przywrócić wodzie jej pierwotną jakość jest kilka.

Jedną z nich jest filtr, który wyposażymy w gęste gąbki i włókninę. Takie rozwiązanie pozwoli nam na wyłapanie z toni wodnej wszelkiego rodzaju zawiesin, pyłów, detrytusu i niezjedzonych resztek pokarmów.

Sam proces jest prosty. Kupujemy filtr, najlepiej zewnętrzny, wypełniamy go wybranym przez nas medium, i pozwalamy mu robić co do niego należy. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady.

Pierwszą wadą takiego rozwiązania jest potrzeba kupienia dodatkowego urządzenia. Niektórzy klienci szukają sposobów na ucinanie kosztów, a nie ich generowanie. Po zakupie filtr należy jest zaopatrzyć się w niezbędne media, które planujemy użyć w naszym filtrze mechanicznym.

Przygotowany filtr montujemy w akwarium, umieszczając rurki, wlotową i wylotową, po obu stronach zbiornika.

I tutaj zaczynają się schody. Przy produkcie tego typu musimy pamiętać, iż nieczystości zatrzymywane przez taki filtr powinny być możliwie szybko usuwane z obiegu akwarium, w innym przypadku w dalszym ciągu będą zatruwały wodę naszej rafy. A zatem musimy taki filtr odłączyć od prądu, wyciągnąć z szafki, jeśli taką posiadasz pod akwarium, a następnie poddać urządzenie czyszczeniu u wymianie wkładów na nowe.

Na krótką metę takie rozwiązanie nie wydaje się nazbyt uciążliwe. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

Innym wyjściem, dużo przyjemniejszym jest skarpeta filtracyjna.

Skarpeta filtracyjna jako prefiltr, oraz jak stosować skarpetę filtracyjną w naszych akwariach.

Skarpeta filtracyjna to idealna alternatywa dla zewnętrzne go filtra mechanicznego. Ograniczeniem jest konieczność posiadania tzw. sumpa.

Sump to rodzaj wielkiego filtra w postaci akwarium znajdującego się najczęściej pod naszym głównym, pokazowym zbiornikiem.

Sump służy do umieszczenia w nim wszelkich urządzeń technicznych takich jak pompa, grzałka, odpieniacz białek, wszelkiego rodzaju czujniki temperatury, pH, etc. Możemy robić tam wszystko to, co niezbędne do prowadzenia akwarium, bez konieczności wykonywania tych czynności w akwarium głównym.

Podobnie jak ma to miejsce w filtrze zewnętrznym, woda wypychana jest z sumpa za pomocą pomy, i za pomocą tak zwanego komina, lub przelewu, wpada z powrotem do sumpa. I w tym momencie do akcji wchodzi skarpeta filtracyjna.

Woda trafia z akwarium do sumpa przy pomocy rurki. Dokładnie pod tą rurką montujemy skarpetę filtracyjną.

Skarpeta filtracyjna jest pierwszym medium filtracyjnym, z który woda ma kontakt w procesie jej oczyszczania.

Skarpeta filtracyjna to medium typu mechanicznego. Zadaniem skarpety jest wyłapywanie zanieczyszczeń stałych, których nie chcemy posiadać na dalszych etapach filtracji. Zapobiega to zbytniemu zapychaniu się następnych wkładów filtracyjnych, które nie powinny mieć kontaktu z bezpośrednimi zanieczyszczeniami.

Zastosowanie skarpety, i odsianie największych zanieczyszczeń odciążą tym samym cały nasz system.

Zanieczyszczenia, które wpadły do skarpety nie muszą być poddane dalszemu rozkładowi o oczyszczaniu, gdyż nie znajdują się już bezpośrednio w wodzie. Choć to akurat zależy od sposobu montażu skarpety w sumpie.

Skarpeta filtracyjna z wyglądu przypomina worek wykonany z bardzo gęstej włókniny. Worek ten może być częściowo zanurzony w wodzie, ale może również być zawieszony. Skarpeta filtracyjna zawieszona w powietrzu, przez którą woda z akwarium jedynie przelatuje, ma tę przewagę, że zabrudzenia nie mają już ciągłego kontaktu z wodą. Są omywane przez spadającą wodę, ale nie leżą w niej przez kolejne dni.

Skarpeta filtracyjna to również doskonałe miejsce do wsypani doraźnego wkładu filtracyjnego. W łatwy i szybki sposób możemy tam umieścić węgiel aktywny, czy inny absorbent, i tak samo łatwo go usunąć, kiedy już spełni swoje zadanie. Węgiel aktywny dodatkowo pomaga nam uzyskać idealnie klarowną wodę w akwarium.

Wyżej opisaliśmy, jak wygląda czyszczenie filtra mechanicznego, i zwróciliśmy uwagę, jak czasochłonny i irytujący potrafi być to proces.

Skarpetę czyści się w dużo szybszy, prostszy i mniej skomplikowany sposób...

Wszyty pierścień usztywniający dla naszej wygody.

Skarpeta filtracyjna posiada wszyty praktyczny pierścień, który umożliwia łatwy montaż wszędzie tam, gdzie został przewidziany uchwyt do mocowania skarpet filtracyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie w kilka sekund przeprowadzić instalację i demontaż skarpet do mycia.

Kiedy dojdziemy do wniosku, iż nasza skarpeta wymaga czyszczenia, wtedy ściągamy takie skarpety z uchwytów i poddajemy procesowi płukania w wodzie.

Skarpety nie są medium biologicznym, więc nie musimy martwić się o to, iż unicestwimy pożyteczne bakterie filtracyjne.

Są akwaryści, który regularnie piorą swoje skarpety filtracyjne w pralkach mechanicznych. W takich i podobnych sytuacjach warto mieć na wyposażeniu 2-3 skarpety na podmianę. Kiedy jedna ulegnie zabrudzeniu, zakładamy nową, świeżą, a brudną oddajemy do mycia. Nie jesteśmy wtedy uzależnieni sytuacyjnie i czasowo przez posiadanie tylko jednej skarpety.