Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 8,00 zł - 1 885,00 zł

Marka

Marka

Filtry RO

Zastanawiasz się, jak zapewnić swoim rybom najczystsza wodę? Odkryj profesjonalne filtry RO (odwrócona osmoza) dedykowane dla akwarystyki słodkowodnej na Plantica.pl! W naszej ofercie znajdziesz tylko najlepsze urządzenia, które skutecznie usuwają niechciane zanieczyszczenia z wody, gwarantując zdrowe i bezpieczne środowisko dla Twoich podopiecznych. Sprawdź nasze produkty, przeczytaj recenzje ekspertów i zadbaj o doskonałą jakość wody w Twoim akwarium.

Aktywne filtry

Woda w akwarium. Co z kranówką? Zła?

Woda w akwarium jest najważniejsza, i nie podlega to żadnej dyskusji. Jeśli przygotowana spełnia wszystkie kryteria wymagane przez zwierzęta, te odwdzięczą się nam wzorową kondycją, aktywnością, wyglądem i wydaniem na świat potomstwa. Kiedyś akwarystyka nie oferowała akwarystom produktów i sposobów do samodzielnego, wcześniejszego oczyszczania wody do celów akwarystycznych. Informacje na temat tego jak przygotować taką wodę również były ledwo dostępne. Sklep nie posiadał filtrów, wkładów w odpowiedniej technologii, aby klienci mogli samodzielnie, w swoim domu przygotować wodę do specjalistycznego użytku w akwarium. Do akwarium albo lano wodę prosto z kranu, albo tzw. odstaną. Odstana woda była to woda, która była nalana do osobnego naczynia ok. 24 godziny wcześniej. Robiono to w celu złapania przez nią temperatury pokojowej i odparowania niektórych substancji szkodliwych. Ewentualnie dolewano do niej uzdatniacza wody, którego zadaniem jest przede wszystkim neutralizacja chloru i chloraminy. Oczywiście, ma on również inne funkcje, ale w tym poradniku to nie one będą przedmiotem tego poradnika.

Zatem, czym jest dobra woda do potrzeb akwarium?

Nie twierdzimy, że kranówka jest złą wodą, bo nie jest. Technologie oczyszczania wody, którą posiadamy w kranie też się zmieniają, idą do przodu. Nie zmienia to jednak faktu, iż zwierzęta poddane bezpośredniemu działaniu wody kranowej mogą doznać uszczerbku na zdrowiu. Mimo, iż w wielu miejscach woda jest już ozonowana, to wciąż zawiera niewielkie ilości chloru, chloraminy i innych związków chemicznych służących do odkażania wody kranowej/pitnej. Związki te mają szkodliwe działanie na żywe organizmy. Wracając do meritum, dobra woda to taka, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mieszkańców akwarium. Tutaj z pomocą pojawia się filtr odwróconej osmozy, tzw. filtr RO.

Ale czym dokładnie jest proces odwróconej osmozy, który przeprowadzają filtry RO.

Filtr odwróconej osmozy RO (reverse osmosis) posiada membranę półprzepuszczalną, która tę wodę rozdziela na płyny o różnym stężeniu. Najprościej rzecz ujmując, odwrócona osmoza to proces, w którym woda kranowa zostaje oczyszczona i rozdzielona. Podział następuje na dwie części. Wodę czystą i tzw. odpad. Stosując filtry RO w domu, odpad na ogół idzie do kanalizacji. Oczywiście, da się go wykorzystać do niektórych czynności. Będą to choćby takie czynności jak mycie mieszkania, samochodu, używanie tej wody jako uzupełnienie spłuczki toaletowej, podlewanie roślin (niejadalnych), budownictwo, itp.

Czy osmoza to woda idealna do akwarium?

Odpowiedź brzmi – nie. Jest ona najlepszą bazą pod idealną wodę do akwarium. Tym bardziej, kiedy nasz filtr posiada dodatkowy moduł DI. Moduł DI służy do użycia żywicy demineralizującej. Jeśli nasz filtr RO jest w pełni sprawny, a żywica wciąż zdolna do demineralizacji, wtedy pomiar jej czystości przez miernik TDS powinien nam pokazać 000. Jeśli Miernik wskaże inny wynik, oznacza to, iż nasza woda osmotyczna RO wciąż posiada w sobie zanieczyszczenia. Często okazuje się, iż są to krzemiany (silikaty), które są powodem pojawienia się w akwarium okrzemków. Załóżmy jednak, że nasz filtry RO działają poprawnie, i posiadamy tak wyzerowaną wodę. Taka właśnie woda jest idealną bazą do sporządzenia idealnej wody pod akwarium. Mamy pewność, iż jest ona idealnie czysta, wolna od bakterii, wirusów i grzybów, oraz glonów. Nie zawiera w sobie związków, które mogłyby skomplikować nam prowadzenie akwarium. Co ciekawe, i ważne, jako, iż wyzerowana woda RO jest wodą pozbawioną minerałów, nie należy jej pić. Może ona spowodować poważne powikłania wynikające z wyjałowienia organizmu. Wodę osmotyczną często poddaje się ponownej mineralizacji, ale wtedy dzieje się to już w kontrolowanych warunkach i na kontrolowanych, precyzyjnych dawkach.

Gdzie zatem filtry odwróconej osmozy RO znajdą najczęstsze zastosowanie?

Najpowszechniej są używane w akwarium morskim. Wynika to z dużo większej wrażliwości takiego ekosystemu na obecność niepożądanych związków, i komplikacji z tego płynących. Zwyczajnie, używanie osolonej kranówki jest dobrowolnym unicestwieniem swojego akwarium. Surową wodę osmotyczną mieszamy ze specjalnymi solami do akwarystyki morskiej Osiągając pożądane wartości zasolenia wiemy, iż taka woda jest odpowiednia do prowadzenia akwarium morskiego w naszym domu. Za to surowa woda osmotyczna idealnie nadaje się do bezpośredniego uzupełnienia odparowanej wody słonej. Należy jednak wykonywać ten proces powoli. Osmoza znajdzie też zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagania zwierząt lub roślin są bardzo rygorystyczne, a nasza woda kranowa znacząco od tych wymogów odstaje. Mogą to być między innymi akwarystyka biotopowia Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, Azji, i innych rejonów stricte tropikalnych. Będzie to również akwaria roślinne, gdzie znajomość składu chemicznego wody pozwala nam na jeszcze bardziej precyzyjne suplementowanie nawozów dla roślin, podając dawki, które faktycznie są wymagane.

Jak prawidłowo skompletować filtr odwróconej osmozy RO do użytku w naszym domu?

Przede wszystkim musimy określić, ile wody z filtra odwróconej osmozy RO będziemy potrzebować, i w jakim czasie. Wydajność jaką mają filtry RO odwróconej osmozy uzależniona jest od wydajności i rodzaju użytej membrany. Jej wydajność podaje się w galonach na dobę. Jedna z podstawowych membran ma wydajność  75 galonów na dobę, a to daje około 284 litry czystej wody osmotycznej RO. Jeśli potrzebujemy filtra, który szybciej przygotuje nam ilość wody odpowiednią do naszego akwarium, wtedy musimy zaopatrzyć się w filtr z membraną o wyższej wydajności. Jeśli mamy już taki filtr w domu, wtedy wystarczy wymienić tylko membranę. Dysponując niedużym akwarium, nasze zapotrzebowanie na wodę RO nie będzie duże, tym bardziej, kiedy będziemy jej używać głównie do podmian wody. Oszczędzając pieniądze na kupnie mniejszego zestawy, lepiej zainwestować w zestaw bardziej rozbudowany. Mamy tu na myśli wyżej wspomnianą demineralizację. Kupując zestaw 4 stopniowy, generalnie jesteśmy gotowi aby uzyskać wodę, która na mierniku TDS wskaże nam 000. Taki zestaw posiada wkład sedymentacyjny, węglowy, żywicę DI oraz membranę RO. Jest to idealny tzw. średniak dla każdego akwarysty. Oczywiście, filtry RO da się rozbudować jeszcze bardziej. Da się je również zubożyć. Ale naszym celem jest tutaj złoty środek. Kupując w naszym sklepie filtr RO, kupujecie Państwo cały zestaw, gotowy do podłączenia. Zestaw zawiera przyłącza, które są nam potrzebne do podpięcia się pod zimną wodę. Może to być dopływ wody do toalety, albo prysznic.

Czy warto?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie z osobna. Naszym zdaniem filtry RO to duże ułatwienie. Jest to również gwarancja, iż do dostarczamy do akwarium niechcianych patogenów, które mogłyby przyczynić się do unicestwienia naszego biotopu. Obecność takiej technologii jaką jest odwrócona osmoza, tym bardziej, kiedy jej cena jest naprawdę przystępna, zachęca do korzystania z jej pomocy. Szczególnie, iż chodzi tu o zdrowie i komfort naszych podopiecznych.