Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 87,00 zł - 2 189,00 zł

Marka

Marka

Dolewki automatyczne do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Dolewaki automatyczne do akwarium morskiego

Akwarium morskie jako złożony ekosystem.

Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu był nad morzem, niektórzy prawdopodobnie także nad tym tropikalnym, które tętni życiem, które faktycznie możemy zobaczyć, docenić jego obecność, urodzę, ale także i delikatność oraz wrażliwość. Wielu z nas widziało również akwarium morskie lub rafowe, a także i sprzęt oraz produkty niezbędne do prowadzenia takiego akwarium w domowym zaciszu, a trzeba zaznaczyć, iż sprzętu, który przychodził z pomocą w prowadzeniu takich akwariów było naprawdę dużo.

Przez wiele lat panowało przekonanie, iż do prowadzenia zbiornika morskiego potrzebna jest encyklopedyczna wiedza i zasobność połowy banku. I faktycznie, kiedy wyglądało to mniej więcej w ten sposób. Wynikało to z kilku istotnych powodów. Internet dopiero raczkował, więc przepływ informacji na temat prowadzenia zbiorników rafowych był mocno ograniczony, często kończąc się na literaturze fachowej, nierzadko w obcym języku, a nauka języków obcych nie była jeszcze tak powszechna.

Producent sprzętu do akwarystyki morskiej posiadał w ofercie ograniczony asortyment. Jego ceny były zawrotne w powodu kosztów jego opracowania, produkcji i dystrybucji. Nie każdy producent był też w stanie zaoferować urządzenie, które nadawałoby się akurat do naszego zbiornika.

To samo dotyczyło żywych organizmów, które trzyma się w takich akwariach. Ich import był trudny, ograniczony i szalenie kosztowny. Co więcej, wszelkie niepowodzenia w hodowli również wyrywały dziurę w kieszeni hodowcy.

Takich przykładów można mnożyć wiele, i większość z nich była kluczowa. Na tyle kluczowa, iż sprawiały one, iż posiadanie akwariów morskich było przywilejem zamożnych i elit, które było stać na ponoszenie kosztów i ryzyka związanego z akwarystyką rafową. Lecz jeśli już ktoś posiadał taki zbiornik w domu lub biurze, szybko wzbudzało to zainteresowanie jego znajomych, i nie tylko.

Jak możemy wywnioskować z powyższego, coś co wymaga takiego nakładu pracy, techniki i pieniędzy musi być czymś wymagającym. I tak właśnie jest w przypadku akwariów morskich i rafowych. Woda w takim zbiorniku jest kluczowa. Woda, jej odpowiednie parametry fizyko-chemiczna i czystość są kluczowe dla zwierząt w niej przebywających, w tym koralowców.

Wrażliwość akwarium morskiego na zmiany.

Pisząc o akwariach rafowych możemy skupić się najbardziej na koralowcach, bo to właśnie one spośród wszystkich zwierząt są najbardziej wymagające i najbardziej wrażliwe na zmiany, które zachodzą w naszym zbiorniku.

Niemal każdy producent sprzętu akwarystycznego dwoi się i troi aby stworzyć kolejne urządzenie, które pomoże nam zbudować i utrzymać stabilność wody jak i całego stworzonego przez nas środowiska zamkniętego w szklanych ścianach naszego zbiornika.

Każdy producent może nam zaoferować niesamowite oświetlenie LED, które będzie robić cuda nad i w naszym zbiorniku, ale nie każdy producent posiada w swojej ofercie urządzenie, które skutecznie pomoże nam w utrzymaniu naszych akwariów na stabilnym i bezpiecznym poziomie chemicznym, który docenią nasze koralowce, pokazując to swoim tempem wzrostu i kolorystyką.

Najprostszą, ale i jedną z najważniejszych rzeczy w zbiorniku rafowym jest utrzymanie odpowiedniego poziomu zasolenia. Woda, która odparowuje z akwariów morskich to woda słodka. Co za tym idzie, kiedy ubywa nam wody słodkiej, stężenie soli w zbiorniku zaczyna rosnąć. Zmienia się skład chemiczny wody. Odparowaną wodę należy niezwłocznie uzupełnić. Z pomocą przychodzi nam producent sprzętu akwarystycznego i automatyczna dolewka.

Automatyczna dolewka odparowanej wody.

Zatem, czym jest dolewka, którą każdy producent chce nam zaoferować?

Automatyczna dolewka odparowanej (choć nie tylko) wody to urządzenie, którego zadaniem jest rozpoznać ubytek wody w akwariach i niezwłocznie taki brak uzupełnić. Dolewka ma zrobić to na tylko często, i wykryć na tyle nieduże spadki poziomu wody, aby jej skład fizyko-chemiczny, w tym zasolenie, utrzymywały się cały czas na stałym poziomie. Każdy producent oferujący sprzęt do akwarystyki morskiej ma w swojej ofercie przynajmniej jedno takie urządzenie. Producent taki jak firma Aqua-Trend ma takich urządzeń kilka.

Wybierając automatyczną dolewkę do naszego zbiornika musimy kierować się kilkoma czynnikami. Pierwszym może być producent. Ważne aby był to producent o dobrej renomie. Uznany przez akwarystów. Producent, który posiada dobre opinie na temat swoich produktów, a także na temat serwisu, w przypadku, kiedy urządzenie ulegnie awarii. Istotna jest również dostępność części zamiennych, kiedy gwarancja wygaśnie. Taki producent, przeważnie odpłatnie, powinien być w stanie pomóc przywrócić nasz sprzęt do pełnej funkcjonalności.

Kolejnym kryterium jest rodzaj dolewki i precyzja jej pracy. Mogą to być urządzenia, które producent wyposażył w czujniki pływakowe/grawitacyjne lub optyczne. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. W małych akwariach, w których nie posiadamy sumpa, lepiej sprawdzą się dolewki, które producent wyposażył w czujniki optyczne. Jeśli sump znajduje się na wyposażeniu, można skorzystać z dolewki grawitacyjnej, która zdaniem wielu jest mniej zawodna.

Niektóre dolewki posiadają na wyposażeniu elektrozawór, który pozwala podpiąć filtr odwróconej osmozy RO bezpośrednio do sumpa. Kiedy urządzenie uzna, iż należy uzupełnić odparowaną wodę, otworzy zawór i uzupełni zbiornik w czystą wodę RO.

Jeśli rozbudowa własnego systemu zbiornika rafowego o automatyczną dolewkę wydała się Wam interesująca, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego plantica.pl Znajdziecie tam Państwo wiele interesujących modeli w korzystnych cenach, a wśród nich promocje cenowe na wybrane modele. Promocje mogą się zmieniać, przez co warto regularnie odwiedzać nasz sklep, aby być na bieżąco z okazjami cenowymi.