Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 17,00 zł - 495,00 zł

Marka

Marka

Skały i podłoża akwarium morskiego

125 produktów

Wyświetlono 1-24 z 125 produktów

Aktywne filtry

Skały i podłoża akwarium morskiego

Skały i podłoża do akwarium morskiego - ogólne wyjaśnienie

Podłoże do akwarium morskiego w porównaniu z podłożem do akwarium słodkowodnego ma mniejsze znaczenie. Dużo częściej obserwując akwaria morskie możemy zauważyć tendencję akwarystów do rezygnacji z jakiegokolwiek podłoża. W akwarium morskim kluczową rzeczą jest dbanie o parametry. Organizmy morskie są dużo bardziej narażone na nawet najmniejsze zawahania parametrów. Oczywiście przy prowadzeniu akwarium roślinnego również często słyszy się o parametrach wody jako o czymś absolutnie najważniejszym , jednakże przy np. zachwianej proporcji fosforu do azotu w akwarium roślinnym w najgorszym wypadku napotkamy problem z glonami , o tyle w przypadku akwarystyki morskiej jeśli parametry nawet pierwiastków śladowych zaczną odbiegać od normy może spotkać nas przykra niespodzianka jaką będzie śmierć ryb czy korali. Skały naturalne są dużo ważniejsze niż podłoże. Sucha skała , czy tak zwana skała dojrzała są to podstawowe elementy, można powiedzieć fundamenty zbiorników morskich. Skały są potrzebne min. do mocowania korali na podstawkach. Podstawki są oczywiście umiejscowione w dowolnym miejscu na skale.

Skały

Sucha skała czy skała dojrzała to dwa główne rodzaje skał z którymi mamy do czynienia na początku swojej przygody z akwarystyką morską. Sucha skała to nic innego jak zwykła skała , którą kupujemy w sklepie. Zasadniczą różnicą pomiędzy skałami jest to , że skałka sucha nie posiada bakterii ,której zamieszkują jej porowatości. Skałę dojrzałą możemy sprzedać za o wiele większą cenę jest to skała ,która przez odpowiedni czas była moczona w dojrzałym akwarium słonowodnym. Przez co start nowego zbiornika morskiego jest dużo łatwiejszy a przede wszystkim szybszy. Tak jak wspominałem w poprzednim akapicie parametry w akwarium słonowodnym to klucz. Przez to dojrzewanie zbiornika trwa o wiele dłużej niż w akwarium słodkowodnym, gdzie po 4tygodniach bez obaw możemy zarybiać zbiornik. Akwarystyka morska jest bardziej złożona i o dojrzałym akwarium możemy mówić po upływie 3 miesięcy. Oczywiście dojrzałym na tyle aby ryby i koralowce mogły w tak owym zbiorniku zamieszkać. Całkowicie dojrzałe akwarium to kwestia kilku czy nawet kilkunastu miesięcy. Dla przykładu oczko wodne co wiosnę trzeba aktywować od nowa. W okresie zimowym populacja bakterii spada przez wyłączane zestawy filtracyjne oraz dużo gorsze warunki. Na wiosnę oczko wodne jest rozchwiane ,dlatego większość oczek z ograniczoną florą bakteryjną po zimie zaskakuje nas zieloną wodę oraz mało atrakcyjnym widokiem.

Podłoże

Tak jak wspominałem na początku tekstu podłoże w akwarystyce morskiej nie ma zbyt dużego znaczenia. W akwariach morskich nie hodujemy roślinności , które czerpią związki odżywcze z podłoża. Koralowce , korale są montowane na podkładkach nie potrzebują bytować w podłożu. Piasek biały czy innego rodzaju piaski mogą być przekopywane oraz służyć jako schronienie dla ryb. Moim zdaniem jest to najważniejsza rola piasku. Żadne akcesoria nie są schowane w piasku , dlatego piasek nie jest maskownicą. Dekoracje akwarystyczne również w zbiornikach morskich nie są potrzebne. Piaski są mogą stanowić również pierwszą a zarazem jedyną warstwę chroniącą szybę przed skałami. Fachowe doradztwo akwarystyki morskiej radzi aby z dużą ostrożnością układać skały na czystym szkle. Akwarystyka być może nie jest zbyt niebezpieczną pasją , natomiast dekoracje naturalne często znajdujące się w naszych akwariach stanowią pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Chąc stworzyć możliwie najbardziej naturalną scenerię w wodzie znajdują się duże i ciężkie głazy skalne. Mała chwila gapiostwa może skutkować uszkodzeniem akwarium co stanowi bardzo duży problem. Woda to kolejne niebezpieczeństwo , szczególnie gdy mieszka się na piętrze a nasz podwodny świat ma kilkaset litrów.

Podsumowanie ogólne

Między skałami suchą a żywą różnica jest tylko jedna. Żywa skałka co możemy wywnioskować po samej nazwie - żyje. Jest po prostu dojrzała bakteryjnie , ponieważ sprzedawcy zaszczepili do niej bakterie. Podczas momentu sprzedaży żywa skałka jest wyciągana bezpośrednio z dojrzałego zbiornika morskego , przez co mamy pewność ,że po włożeniu takiej skamieliny do swojego świeżego akwarium , okres adaptacyjny znacząco się skróci.

Podłoże akwarystyczne w porównaniu ze zbornikiem słodkowodnym a przede wszystkim roślinnym nie jest tak ważne. Zachęcam do zapoznania się z powyższym akapitem , gdzie rozszerzyłem swoją myśl. W bazie wykorzystywanych podłoży do akwariów morskich są przede wszystkim piaski. Piasek może być niestety nośnikiem odchodów oraz detrytusu. Przez co tak ważna czystość w akwariach morskich może zostać zachwiana. Im mniejsza grubość piasku , tym mniejsza szansa na zalegające tam zanieczyszczenia. Dużo ważniejszym czynnikiem niż podłoże w akwarystyce morskiej jest odpowiednie oświetlenie oraz specjalistyczne sprzęty takie jak odpieniacze , czy chłodziarki w letnich miesiącach.

Sklep Plantica

W naszym sklepie akwarystycznym plantica.pl mogą Państwo zakupić zarówno skałę jak i żywy piasek. Ponadto w ofercie sklepu znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy to odpowiedniego prowadzenia zbiorników morskich.