Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska pokarmy

228 produktów

Wyświetlono 1-24 z 228 produktów

Aktywne filtry

Akwarium morskie w domu i jego mieszkańcy.

Akwarium morskie i rafowe stanowi nie lada wyzwanie dla jego właściciela. Przyjmuje się, że akwarystyka morska i rafowa to najbardziej wymagające odmiany akwarystyki. Hodowla korali, ryb morskich, czy skorupiaków stawia przed jej praktykiem wiele wyzwań i dylematów. Niektóre z nich są naprawdę trudne do zrealizowania w warunkach domowych. Dla jednych z nas jest to skuteczny odstraszacz, jednak dla drugich będzie to motywacja do podjęcia wyzwania.

Akwarium morskie to nie tylko chemia wody, i konieczność utrzymywania ich na jak najbardziej stabilnym poziomie, to także umiejętne dobranie diety dla naszych podopiecznych. Pamiętajmy, że w akwarium morskich ryby i koralowce są równorzędne względem siebie, i obie grupy wymagają szczególnej opieki.

Ryby morskie vs. ryby słodkowodne. To ryba i to ryba?

Ryby żyjące w wodzie morskiej nie odżywiają się składnikami zwierzęcymi pozyskanymi z wód słodkich. Jednakże ryby słodkowodne pobierają pokarmy wykonane ze składników pochodzenia morskiego i oceanicznego. Bierze się to między innymi z ich dobroczynnego wpływu na zdrowie i kondycję rybek, które są karmione przy użyciu pokarmów, które w składzie mają kryll, artemię, plankton, czy algi morskie.

Zatem uczulamy, w szczególności młodych akwarystów, iż hodując gatunki ryb morskich, menu w naszej szafce akwarystycznej musi być dopasowane do posiadanego inwentarza. Nie możemy wychodzić z założenia, że pokarmy, które zostały nam po zbiorniku słodkowodnym nadadzą się tak samo dobrze.

Pokarm tego typu może wywołać liczne dolegliwości u naszych rybek. Począwszy od niestrawności, czy braku chęci na taki pokarm, po spadek kondycji, zdrowia, a na śnięciu ryb kończąc.

Karmienie ryb morskich oraz pozostałych mieszkańców akwarium. Jak robić to prawidłowo.

Przede wszystkim, wybierając pokarm dla naszych ryb wybierajmy możliwie jak najlepsze pokarmy. Wybierajmy produkty tak zwanych producentów premium. Taki wybór daje nam już jakąś pewność, że karma takiej firmy została skomponowana na najwyższym poziomie, z zachowaniem szczególnej uwagi na witaminy, kwasy tłuszczowe oraz wartość odżywczą.

Przeważnie karma premium jest znacznie bardziej odżywcza i kaloryczna, niż bywa to w przypadku, kiedy sięgamy po pokarm niższej jakości. Co za tym idzie, pokarmów klasy premium zużyjemy mniej niż ich tańszych odpowiedników.

Pokarm, który warto rozważyć najpierw dla naszych ryb, to na pewno produkty żywe, mrożone i liofilizowane.

Wybór optymalnego pokarmu dla zwierząt morskich.

Decydując się na karmienie ryb pokarmami żywymi, musimy być pewni co do ich wysokiej jakości i pewnego pochodzenia. W przeciwnym raz możemy przynieść do naszego zbiornika różnego rodzaju choroby, bakterie, wirusy, etc., a coś takiego stawia nasze zwierzęta w poważnym niebezpieczeństwie. Na pewno jest to pokarm bardzo wartościowy, choćby z racji świeżości, i dużo większego zaangażowania ryb w celu jego pozyskania/zjedzenia w akwariach, jedna obarczony jest wyżej wspomnianą wadą.

Bezpieczniejszym wyborem są karmy mrożone. Znajdziemy wśród nich pozycje dedykowane rybom i skorupiakom, ale znajdzie się również coś, co pokochają nasze koralowce i ukwiały. Pokarmy marki Ocean Nutrition odznaczają się świetną czystością i jakością, do tej pory nie spotykaną u innych producentów, których karmy budziły wiele wątpliwości, a w swoim składzie zawierały elementy, które zdecydowanie nie powinny się tam znaleźć.

Pokarmy mrożone zawierają w sobie mnie fosforu niż pokarmy suche. Dzięki temu unikniemy wzrostu fosforanów odpowiedzialnych choćby za glony. Dla ich wzbogacenia i urozmaicenia, po uprzednim rozmrożeniu, możemy dodać do nich suplementy witaminowe, lub dodatki zawierające czosnek, które skutecznie wesprą nas w leczeniu ryb, lub pomogą pozbyć się niechcianych pasożytów przewodu pokarmowego.

Kolejna grupa do produkty liofilizowane. Liofilizajca to specjalny proces, który polega na 'suszeniu' tego co żywe, z możliwie jak największym zachowanie składników odżywczych i smaku. Pokarm tego typu jest niewiele mniej wartościowy niż jego formy żywa i mrożona. Spośród całej trójki jest to najbezpieczniejszy wybór dla naszych ryb. Jedyną wadą jest fakt, iż często jest to karma pływająca, która nie chce schodzić to niższych partii zbiornika.

I ostatnia grupa...

Karmy suche - płatki, granulaty, tabletki, chipsy...

Suchy pokarm to najobszerniejsza grupa pokarmów dostępna na rynku. Wśród nich znajdziemy wiele różnych dostępnych form. Karma w formie płatków różnej wielkości, granulaty, tabletki, chipsy.

Pokarm tego typu to na ogół produkt komplety, dobrze zbilansowany, bogaty we wszelkie substancje odżywcze, których zawartość swobodnie możemy przeanalizować czytając etykietę na opakowaniu. W większym niż mniejszym stopniu mamy pewność, że ryby karmione takim pokarmem dostają większość, jeśli nie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym szereg minerałów, kwasów tłuszczowych i witamin, które zagwarantują im zdrowy i silny wzrost, który z pewnością pozytywnie odbije się na ich kondycji i wyglądzie.

Pamiętajmy jednak o arcyważnej zasadzie. Taki pokarm musi zostać w całości zjedzony w ciągu 2-3 minut. Pozostawiony w akwariach spowoduje wzrost ilości nutrientów, których nadmiar przysporzy nam glonów.