Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 549,00 zł - 14 365,00 zł

Marka

Marka

Filtry do oczka wodnego 20 001 - 50 000 l

Aktywne filtry

Filtry do oczka wodnego 20 001 - 50 000 l

Na rynku dostępnych jest wiele modeli filtrów do oczka wodnego. Dzieli się je na dwie podstawowe kategorie filtry ciśnieniowe oraz filtry przelewowe. Filtr ciśnieniowy jest szczelnie zamknięty i można używać go do kaskad lub wodospadów. Zalety filtrów ciśnieniowych to przede wszystkim funkcję samoczyszczenia oraz wbudowana lampa UV. Lampa w oczku wodnym pełni bardzo ważną funkcję. Zabija zarodniki glonów oraz niebezpieczne dla ryb patogeny. Zbyt długie używanie jej w oczku zabija kolonie pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie lampy UV jedynie przez kilka godzin w ciągu doby. Zastosowana lampa zbudowana jest z zasilacza, tubusa oraz żarnika. Posiada ona prosty system otwierania. Wystarczy przekręcić korpus lampy, żeby wyjąć żarnik. Należy go wymieniać co najmniej raz w sezonie. Filtry przelewowe muszą być umiejscowione na brzegu. Ich zaletą jest to, że są dużo większe i mają więcej miejsca na filtrację biologiczną. Dzięki temu rozkładają więcej toksycznych związków azotowych, są one niebezpieczne zwłaszcza w oczkach z dużą ilością ryb hodowlanych. W filtrze przelewowym należy umieścić dużo wkładów filtracyjnych, które stanowią siedlisko baterii nitryfikacyjnych. Najlepiej wybrać medium filtracyjne o dużej porowatości. Im bardziej porowate są media biologiczne tym więcej baterii jest w stanie osadzić się na tych wkładach. Jednymi z najlepszych wkładów biologicznych do oczka wodnego są sera siporax oraz matrix firmy seachem. Często używa się także wkładów marki hydroidea, które również są bardzo wysokiej jakości. Oprócz nich do filtracji biologicznej używa się keramzytu, wkładu kaldness, lawy wulkanicznej czy ceramiki.

Filtry ciśnieniowe do oczka wodnego 20.000l - 50.000l.

Filtr do oczka wodnego musi być dobrany z odpowiednim zapasem, tak by zapewnić rybom oraz rośliną odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Zbyt mały filtr ciśnieniowy będzie się bardzo często zapychał. Filtr ciśnieniowy posiada w pokrywie filtra wskaźnik informujący o konieczności wyczyszczenia filtra. Dokładne oczyszczenie wody w oczku przy użyciu zbyt małego filtra ciśnieniowego jest niemożliwe. W mniejszych modelach montowane są także mniejsze lampy UV, które są nieskuteczne. Prawidłową filtrację oczka wodnego uzyskamy jeśli nasz zestaw będzie wyposażony w pompę, która w ciągu doby przynajmniej 5-krotnie przepompuje objętość oczka wodnego. Lampa UV powinna być dobrana w ten sposób, by na 1m3 przypadał przynajmniej 1W mocy lampy. Większość filtrów ciśnieniowych posiada już wbudowaną w obudowę lampę UV. Lampa niszczy bakterie z wody promieniami uv c. Promieniowanie uv c powoduje obumieranie komórek glonów. Dzięki temu już po kilku dniach od podłączenia w oczku tego urządzenia jesteśmy świadkami znacznej poprawy przejrzystości wody. Dzięki wbudowanemu do pokrywy filtra wizjerowi, możemy sprawdzić czy lampa UV działa prawidłowo. Filtry ciśnieniowe posiadają także funkcję czyszczenia. Przełączamy filtr z systemem samoczyszczenia za pomocą wajchy znajdującej się na pokrywie. Powoduje to wsteczny ruch wody, przepływa ona przez wkłady filtracyjne i wypłukuje z nich zanieczyszczenia. Woda z procesu samoczyszczenia nadaje się do podlewania roślin w ogrodzie. Jest bardzo bogata w azot i inne pierwiastki przyśpieszające wzrost roślin. Oprócz oczyszczenia wkładów filtracyjnych w ten sposób, co kilka tygodni należy filtr rozłożyć i wyczyścić w tradycyjny sposób. Zbyt słabo wydajny system samooczyszczenia nigdy nie będzie w stanie w pełni zastąpić tradycyjnego czyszczenia filtra. Filtracja biologiczna jest bardzo istotna w oczku wodnym. To w niej szkodliwy dla ryb amoniak przekształca się w łatwo przyswajalny przez rośliny azot. Bardzo ważne jest, by wszystkie wkłady filtracji biologicznej płukać w wodzie pochodzącej z oczka. Chlor znajdujący się w wodzie kranowej mógłby zabić pożyteczne bakterie.

Filtry przelewowe do oczka 20.000l - 50.000l.

Filtr przelewowy nie wymaga czyszczenia tak często jak jego ciśnieniowy odpowiednik. Ma więcej wkładów biologicznych oraz mechanicznych, dzięki temu lepiej wychwytuje zanieczyszczenia z toni wodnej. Do pompy znajdującej się na dnie oczka podłączamy wąż, następnie woda płynie do schowanego na brzegu filtra. Woda wpada do filtra najpierw przez media filtracji mechanicznej, następnie trafia do wkładów biologicznych. Trzystopniowy proces filtracji składa się z filtracji mechanicznej, biologicznej oraz filtracji chemicznej. Wielostopniową filtrację mechaniczną należy rozpocząć od ułożenia najgęstszych wkładów, dzięki temu nie zaszkodzimy przepływowi wody. Pierwsza warstwa filtracyjna ma zatrzymać tylko część obumarłych szczątek roślin. W jej skład wchodzą najczęściej szczotki filtracyjne. Następnie układamy matę japońską oraz matę kokosową. Bio gąbka gruboziarnista stanowi jedną z ostatnich warstw, za nią jest jedynie bio gąbka drobnoziarnista, a także wata filtracyjna. Bardzo ważne jest, by nie zamienić kolejności mediów filtracyjnych. Zwiększy to eksploatację filtra i może doprowadzić do jego uszkodzenia lub w przypadku filtrów przelewowych spowoduje wylanie się wody bez jej filtrowania. Oczka wodne oprócz mediów mechanicznych powinny być także wyposażone we wkłady biologiczne posiadają one zdolność rozkładu materii organicznej. Metoda filtracji oparta jest na przepływaniu wody przez złoża biologiczne. Proces nitryfikacji przebiega pełniej jeśli wkłady są dodatkowo napowietrzane. Dzięki przepływowi wody mogą tworzyć się kolonie pożytecznych bakterii oczyszczających wodę. Do tego celu można wykorzystać napowietrzacze do oczek wodnych lub zamontować bardzo wydajną pompę zasilającą filtr. Bakterie do tworzenia kolonii wybierają wkłady o dużej powierzchni biologicznie czynnej. Łatwiej jest im się w takich miejscach rozmnażać.

Samodzielna budowa filtra do oczek wodnych.

Budowa filtra do oczka wcale nie musi być skomplikowana. Niepodważalną zaletą takiego rozwiązania jest powierzchnia filtracyjna, która kilkukrotnie przewyższa tą oferowaną przez gotowe filtry. Nie można zapominać, że serce całego systemu filtracyjnego stanowi pompa. Należy dobrać odpowiednią moc tego urządzenia do wielkości naszego zbiornika oraz filtra jakiego chcemy wykonać. Pompa powinna być dedykowana do oczek wodnych, w przeciwnym razie nie usunie wszelkich zabrudzeń mechanicznych jakie będą pojawiać się w wodzie. Woda tłoczona jest pompą z dna oczka do wykonanego przez nas filtra z beczki. Większa zanieczyszczenia zatrzymują się na medium filtracyjne jakim są maty japońskie, kokosowe, szczotki filtracyjne oraz różnej gradacji gąbki. Żeby zapewnić maksymalną jakość filtrowania do naszej instalacji możemy podłączyć lampę UV. Działa poprzez naświetlanie przepływającej wody promieniami UV. Lampę należy zamontować na wężu przed lub za filtrem. Trzeba pamiętać o tym, że dodając do wody preparaty zawierające bakterie lampę UV należy wyłączyć na minimum 48h. Wskaźnik pracy lampy UV to mały przeźroczysty wizjer przez, który można zobaczyć różowe promienie uv. Do filtracji oczek wodnych można wykorzystać filtry zbudowane z beczek przemysłowych o jak największej pojemności. Do budowy filtra oprócz beczki będziemy potrzebować jedynie kilku kolanek, złączek oraz kleju do pvc. Nie zbudujemy jednak filtra z systemem samoczyszczenia. Do beczki możemy jednak włożyć dużą ilość keramzytu, który stanowi zamiennik dla droższych mediów biologicznych sprzedawanych w sklepach. Do zwykłych filtrów mieści się jedynie kilka litrów mediów, do beczki zaś nawet 100 litrów. Taka ilość pozwala na lepszy rozkład resztek pokarmów oraz odchodów ryb. Dobrze jest ten wkład mocno napowietrzać. Badania dowodzą, że bakterie szybciej się kolonizują na napowietrzanych wkładach niż statycznych mediach filtracyjnych. Jest to rozwiązanie znane z dużych oczyszczalni ścieków. Minusem budowy filtra samodzielnie jest to, że funkcja samoczyszczenia jest niemożliwa do zamontowania w taki urządzeniu.

Akcesoria do filtrów w sklepie akwarystycznym Plantica.

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo nie tylko filtry ciśnieniowe, przelewowe, lampy UV czy pompy. Posiadamy także żarniki, które należy regularnie wymieniać we wbudowanej lampie UV. Oprócz tego klienci znajdą u nas rurki pvc, kolanka oraz niewielkie kształtki plastikowe niezbędne do zbudowania filtra. Do zastosowanej pompy w oczku wodnym posiadamy części eksploatacyjne takie jak gąbki, wirniki czy uszczelki. Wszystkie produkty zamówią Państwo z darmową dostawą do domu po przekroczeniu minimalnej kwoty zakupów - 99 zł.