Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Testy do akwarium morskiego

124 produktów

Wyświetlono 1-24 z 124 produktów

Aktywne filtry

Testy do akwarium morskiego

Akwarium morskie i rafowe dla amatorów.

Przyjęło się mówić, iż przygodę z akwarystyką należy rozpocząć od niewielkiego akwarium słodkowodnego, zanim zaczniemy eksperymentować z akwarium morskim, tudzież rafowym. Generalnie nie ma w tym sformułowaniu nic niepoprawnego. Jest to scenariusz możliwie najbardziej bezpieczny. Jest jednak jedno ale. Przekonanie to jest z nami spokojnie od dwóch-trzech dekad. Co za tym idzie, spokojnie można uznać, iż delikatnie się zdezaktualizowało. Wynika to z kilku istotnych zmian, które zaszły przez te wszystkie lata.

Pierwszą, kluczową zmianą jest dostęp do informacji. Jeszcze 20-30 lat temu akwaryści swoją wiedzę na temat prowadzenia akwarium rafowego czerpali od innych, bardziej doświadczonych akwarystów, bądź z literatury fachowej, która była nieliczna i trudno dostępna, często w języku obcym. Teraz, kiedy Internet jest ogólnodostępny, pełen wiedzy na temat biologii akwariów morskich, tego jak je prowadzić, więcej osób może wejść w to hobby z przekonaniem, iż w trudnej sytuacji, którą zastanie podczas prowadzenia swojego własnego akwarium, znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytania na stronie WWW lub forum internetowym poświęconym tematyce akwarium morskiego.

Druga kwestia to dostępność sprzętu, akcesoriów, testów, preparatów oraz życia dedykowanego do akwarium morskiego. Teraz każdy akwarysta może zamówić dowolny sprzęt, który go tylko interesuje, bez wychodzenia z domu, i otrzymać go na drugi dzień od zamówienia. Co jeszcze bardziej istotne, zmieniły się ceny. Ceny sprzętu stały się osiągalne dla niemal każdego akwarysty. Nie tylko ceny spadły, co na rynku akwarystycznym pojawiła się rzesza nowych producentów, którzy wprowadzili swojego rozwiązania, których ceny zaczęły być mocno konkurencyjne.

Testy do akwarystyki morskiej również stały się dużo bardziej popularne, bardziej osiągalne, i tańsze. Zmieniła się również świadomość akwarystów. Przekonali się oni, iż znajomość parametrów fizyko-chemicznych wody w akwarium daje nam przewagę nad niechcianymi zdarzeniami. Pozwala lepiej panować, a wręcz kontrolować zbiornik.

Woda w akwarium morskim.

Woda w akwarium morskim ma kluczowy wpływ na kondycję całego zbiornika. Jej jakość będzie widać po zdrowiu i urodzie korali, ryb, skorupiaków, bezkręgowców, a także po tym, na ile efektywnie odbywają się w naszym akwarium procesy biologiczne takie jak rozkład amoniaku, na ile wysokie mamy azotany, azotyny, fosforany, i wiele innych.

Można uznać, iż w akwarium morskim najważniejsza jest woda i światło. W obu przypadkach kluczowa jest stabilność. Pod pojęciem stabilności kryje się stałość w odczycie parametrów. Zależy nam na tym aby wahania zasolenia, temperatury, i całej reszty wyników były jak najmniejsze, i utrzymywały się jak najdłużej na stałym poziomie.

Kiedy porównać akwarium słodkowodne do akwarium morskiego, granice dopuszczalnych błędów są skrajnie różne. Dopuszczalne, bezpieczne stężenie szkodliwych związków jest na zdecydowanie niższym poziomie aniżeli w akwarium słodkowodnym.

Za jakością wody morskiej w akwarium stoi szereg urządzeń technicznych, których zadaniem jest utrzymać wyniki pomiaru na zadanych przez akwarystę poziomach. Rozwój technologii stosowanej w akwarystyce poszedł tak daleko i skutecznie do przodu, iż branża oferuje rozwiązania, które pozwalają na automatyczną korekcję parametrów wody, bez bezpośredniej ingerencji samego akwarysty. Konieczne jest jedynie okresowe wykonanie testów, aby mieć pewność, iż urządzenie spełnia swoje zadanie prawidłowo.

Jak kontrolować parametry wody w akwarium rafowym.

W akwarystyce morskiej testy wody powinny zawsze być na podorędziu akwarysty. Do podstawowych wartości mierzonych w akwariach rafowych należą takie parametry wody jak twardość węglanowa KH, para Ca Mg, odczyn wody pH. Dodatkowo należy regularnie kontrolować temperaturę i zasolenie w wodzie akwariowej. Ubytek poprzez odparowanie wody słodkiej w akwarium słonowodnym powoduje wzrost zasolenia, co może wywołać niepożądany impakt na życie w całym akwarium. W skrajnych przypadkach, kiedy wykrycie podwyższonego, lub obniżonego stanu tej wartości nastąpiło zbyt późno, efektem mogą być masowe zgony naszych podopiecznych, koralowców w szczególności.

Jak pisaliśmy wyżej, wykonywanie testów wody pomaga nie tylko utrzymać równowagę w zbiorniku, ale i kontrolować składniki chemiczne wody, które mogą powodować występowanie plag w naszym zbiorniku. Przykładowo, test na krzemiany pozwoli nam na określenie jaki jest stan wody pod kątem jej zawartości silikatów, które niejako są odpowiedzialne za pojawienie się w akwarium cyjanobakterii, czy tak zwanego dino. Obie przypadłości są niemile widziane w akwarium morskim, relatywnie problematyczne do usunięcia, a zatem warto zabezpieczyć się przed ich pojawieniem. Tym bardziej, iż nie dąży się do ich eliminacji z wody pitnej, przez co należałoby założyć, iż pewne ich ilości znajdują się w naszym ujęciu wody, z której przygotowujemy solankę.

Testy wody - jakie wybrać, testy kropelkowe, czy elektroniczne.

Branża akwarystyczna oferuje nam testy do pomiaru niemal dowolnego parametru, czy pierwiastka. pomiar może odbyć się na trzy różne sposoby. Każdy z nich postaramy się pokrótce opisać. W śród nich znajdziemy mierniki elektroniczne, które służą do testow o najwyższej dokładności, którą możemy osiągnąć samodzielnie w warunkach domowych. Szczególnie przydatne przy mierzeniu związków, których zawartość znajduje się w dolnej dopuszczalnej granicy, na przykład test na zawartość fosforanów. Kolejną grupą testów są testy kropelkowe. To najbardziej popularna forma testów w akwarium. Sprzedawcy oferują nam wiele różnych testów, różnych producentów, o różnych dokładnościach samego testu. Ostatnie testy, o których wspomnimy to testy ICP. Taki test posiada najwyższą możliwą dokładność pomiaru stężenia wielu różnych pierwiastków zawartych w wodzie na raz.

Zacznijmy od testu kropelkowego. Jak wskazuje sama nazwa, test kropelkowy wykonuje się przy pomocy strzykawki, wkrapiając specjalnie odczynniki chemiczne. Pobieramy próbkę wody, którą posłużymy się w naszych testach. Aby wykonać taki test wody dodajemy kolejno odpowiednie odczynniki, w odpowiednich ilościach. Pod koniec pomiaru woda zaczyna zmieniać kolor, który porównujemy ze skalą barwną, którą producent dołączył do opakowania. Często kluczowym jest pilnowanie czasu wykonywania testu i odczytywania wyniku. Niedopilnowanie tych kwestii może prowadzić do przekłamania podczas odczytywania pomiaru jaki pokazują nam wykonane testy. Źle odczytane stężenie wapnia, twardości węglanowej, czy fosforanów może popchnąć nas do wykonania niepotrzebnych zakupów, czy podania do akwarium preparatów, których nasz zbiornik nie potrzebuje. Co za tym, idzie, stężenie tych związków może osiągnąć niepożądane wartości, niebezpieczne dla zbiornika. W śród najlepszych produktów znajdziemy testy Saliferta, AquaForest, RedSea, Colombo, i wiele innych. Każdy producent posiada swoje receptury na testy, zatem wodę bada się nieco inaczej każdym z nich. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, który test jest najskuteczniejszy i najbardziej precyzyjny. Jak przy wielu innych kwestiach, każda marka, każdy test ma tylu samo swoich zwolenników jak i przeciwników.

Drugą grupą są testery elektroniczne. Mierniki elektroniczne to niewielkie urządzenia, które w łatwy i szybki sposób dokonują pomiaru za nas. Akwarysta musi jedynie pobrać próbkę wody, dodać do niej odczynniki, a miernik elektroniczny zajmie się precyzyjnym odczytaniem wyniku testu. Niemal cały czas słyszymy to samo, nieustannie przewijające się pytanie: czy ten kolor to wynik dający 5, czy 7 mg/l. Nierzadko odczytanie wyniku na skali barwnej jest dużym wyzwaniem, ale jest też dużą odpowiedzialnością. Za niepoprawnie odczytane parametry odpowiadamy my sami, a nie test. Jednakże jest to kwestia, która dotyczy włącznie testów kropelkowych. Zalecamy wtedy odczyt w jasnym świetle dziennym. Czasem pomoc kobiecego oka może okazać się nieoceniona. W przypadku kiedy posługujemy się testem elektronicznym, sam miernik odczytuje za nas wynik i podaje go na wbudowanym wyświetlaczu. Ściąga to z nas odpowiedzialność za problematyczne odczytanie koloru, a tym samym i wyniku testu.

Ostatnim sposobem na wykonanie pomiarów wody w akwarium, ale i nie tylko, jest test ICP. Testy ICP pozwalają na bardzo szczegółową analizę składu chemicznego badanej wody. Jednak nie jesteśmy w stanie wykonać takiego testu samodzielnie. Wynika to z faktu, iż konieczna jest niezwykle kosztowna aparatura, która pozwala na takie pomiary. Jednakże coraz więcej producentów z branży akwarystycznej umożliwia wykonanie takich testów w ich firmie. Sprzedają oni gotowe pakiety przygotowane do pobrania próbek wody, które pakujemy według wytycznych producenta, i odsyłamy je do siedzimy firmy. Kiedy próbka dociera do siedziby producenta, poddają oni ją szczegółowej analizie, a wyniki pojawiają się w Internecie, dostępne do wglądu dla konkretnego klienta. Dzięki analizie ICP możemy skutecznie zbadać próbki wody z akwarium jak i wody kranowej. Ryby na pewno odwdzięczą nam się za włożony przez nas trud w zapewnienie im możliwie najlepszych warunków bytowych.