Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 11,00 zł - 418,00 zł

Marka

Marka

Odmulacze do akwarium

38 produktów

Wyświetlono 1-24 z 38 produktów
Aktywne filtry

Każdy posiadacz akwarium, niezależnie od jego rodzaju, a także częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych, prędzej czy później musi zmierzyć się z problemem zamulenia dnia. To naturalna kolej rzeczy. Akwarium to ekosystem zamknięty, w którym samooczyszczanie odbywa się zaledwie w marginalnym stopniu. Nieocenioną pomocą w takim przypadku jest odmulacz do akwarium.

Dlaczego dno akwarium staje się zamulone?

Zbyt szybkie zamulenie dna akwarium świadczy o pojawieniu się poważnego problemu. Może to być rezultat słabo działającej pompy z filtrem, zapchanych i nieefektywnych wkładów filtracyjnych, przekarmiania rybek, hodowli nadmiernej ilości ryb, rozkwitu glonów, a także chorób roślin. Zwykle składnikami „mułu” są szczątki roślinne (np.: rozkładające się liście), produkty przemiany materii ryb oraz resztki pokarmu. Gromadzące się brunatne warstwy nie tylko psują wygląd wizualny aranżacji, ale także pogarszają jakość wody oraz mogą być przyczyną wystąpienia chorób u ryb. Niestety nawet przy stosowaniu wydajnego filtra oraz prawidłowej hodowli ryb (czy innych grup zwierząt) z czasem dochodzi do zamulenia dna. Urządzenia, nawet te najlepsze, nie są w stanie wychwytywać wszystkich zanieczyszczeń (np.: tych, które zbierają się przy korzeniach, w żwirze i miejscach oddalonych od filtra). Dlatego niezależnie od podmian wody i pracy urządzeń oczyszczających warto regularnie korzystać z odmulacza, który pozwala prowadzić skuteczną walkę z organicznymi odpadami, a tym samym usuwa m. in. szkodliwe dla podwodnej fauny związki amonowe.

Jaki odmulacz stosować w akwarium?

W sprzedaży dostępny jest szeroki asortyment odmulaczy do akwarium. Zwykle pierwszym kryterium wyboru jest rodzaj produktu, np.: odmulacz z zaworem, grawitacyjny lub na baterie. Ten pierwszy wyposażony jest z zawór zwrotny (zapobiega szybkiemu cofaniu się wody z powrotem do akwarium) i zawór regulacji przepływu. Odmulacze grawitacyjne są wygodne w stosowaniu. Działają samoczynnie – nie trzeba ich „uruchamiać” przez zasysanie ustami (podobnie działają odmulacze z pompką). Najbardziej zaawansowane technologicznie są odmulacze na baterie. Mają moc wystarczającą do sprawnego zasysania mułu czy strzępek glonów, ale odpowiednio używane nie niszczą przy tym struktury dna oraz uprawianych roślin. Do oczyszczania trudno dostępnych miejsc czy bardzo małych akwariów przydatny jest także miniodmulacz. Niezależnie od rodzaju sprzętu warto zwrócić uwagę na modele posiadające przy nasadzie siatkę, która zabezpiecza przed wsysaniem żwiru, narybku czy mniejszych ryb.

Tanio, skutecznie i bezpiecznie

W bogatym asortymencie posiadamy odmulacze, które wyróżniają się nie tylko atrakcyjną ceną, ale przede wszystkim wysoką jakością. Są niezwykle skuteczne w działaniu (oczywiście trzeba je odpowiednio dobrać pod kątem pojemności i specyfiki akwarium) a przy tym są całkowicie bezpieczne dla hodowanych stworzeń wodnych. To podstawa, która wraz z wydajnym filtrem i regularnymi podmianami wody, pozwoli utrzymać akwarium w czystości.