Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Sondy pH

Aktywne filtry

Sonda (elektroda) pH to sprzęt, który pozwala na precyzyjny pomiar odczynu wody. Wykorzystuje się go w dwóch celach: do maksymalnej optymalizacji parametrów wody pod potrzeby ryb i roślin oraz do kontrolowania ilości uwalnianego gazu przy nawożeniu CO2. Przy wyborze sprzętu należy sprawdzić, z jakimi modelami komputerów pH jest kompatybilny.

Sonda pH niezbędna przy dozowaniu CO2

W połączeniu z komputerem pH elektroda zapewnia aplikowanie optymalnych dawek dwutlenku węgla dla uprawianej zieleni, a przy tym nie dopuszcza do „przenawożenia”, które może być niekorzystne dla hodowanych stworzeń. Gdy pH wzrośnie powyżej ustalonej granicy, komputer uruchomi elektrozawór, tym samym włączając dozowanie CO2. Gdy na skutek dostarczania dwutlenku węgla odczyn osiągnie określoną wartość, elektrozawór zostaje odłączony, a aplikowanie gazu zablokowane.

Jak wybrać właściwą sondę pH?

Pierwszym kryterium wyboru elektrody pH jest dopasowanie do komputera pH. Model powinien być kompatybilny z wyżej wymienionym sprzętem. Wysokiej jakości sonda pH pasuje do wielu popularnych modeli komputerów pH. Standardem jest oczywiście wysoka precyzja pomiaru. Dla wygody użytkowania warto wybierać sprzęt wyposażony w długi kabel (np.: 1,5 m). To zapewnia komfort i dobrą manewrowość zwłaszcza w dużych zbiornikach ustawionych na wysokich półkach.

Jak przechowywać elektrody?

Zakup elektrody pH to nie wszystko – trzeba ją przechować w odpowiednich warunkach. Optymalny do tego celu jest roztwór chlorku potasu (KCl). Warto przy tym pamiętać, że roztwór KCl nie służy do czyszczenia sond.

Co wpływa na odczyn pH?

Dwutlenek węgla ma kolosalny, ale nie jedyny wpływ na odczyn wody. Duże znaczenia mają także naturalne procesy fizjologiczne zachodzące w zbiorniku, a także działania człowieka (karmienie ryb, przycinanie roślin, stosowanie nawozów i leków) i niektóre dekoracje (muszle, szyszki, korzenie).