Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 17,00 zł - 230,00 zł

Marka

Marka

Żarniki do Lamp UV

Szukasz wydajnych żarników do lamp UV? Znajdziesz je u nas! W ofercie Plantica dostępne są żarniki do lamp UV, które skutecznie wspomagają filtrację w akwariach słodkowodnych. Nasze produkty to gwarancja jakości oraz bezpieczeństwa dla Twoich ryb.

Aktywne filtry

Światło UV. Czym jest, jak nam może pomóc?

Światło UV jest to rodzaj promieniowania, niewidocznego dla człowieka. Długość fali UV mieści się w zakresie od 10 do 400 nm. Promieniowanie tego typu posiada bardzo mocne właściwości sterylizujące. Otoczenie i przedmioty poddane naświetlaniu promieniami UV C stają się wolne od pleśni, grzybów, glonów, pasożytów, pierwotniaków, bakterii, wirusów. Zdarza się, iż w akwarium zachodzi potrzeba skorzystania z terapii, w której korzystamy z lampy UV. Wykorzystując te właściwości lampy UV w akwarium, dostajemy rzeczy wolne od tych wszystkich szkodliwych patogenów i pasożytów. Sytuacje tego  typu zachodzą, kiedy wprowadzimy do akwarium chore zwierzęta, lub zwierzęta, które nie posiadają oznak choroby, lecz są nosicielami wirusa, bakterii, pleśni, grzyba lub pasożyta. Mogą to być również zainfekowane rośliny, które dodatkowo mogą mieć na sobie strzępki glonów, lub tylko ich zarodniki. Wtedy właśnie lampa UV staje się naszym sprzymierzeńcem.

Lampy UV w akwarium, jak to ugryźć?

Lampy UV to proste produkty. Na ogół składają się z obudowy z przewodem i żarnika UV. Ich montaż w akwarium jest dziecinnie prosty, a potrzebny czas do ich założenia to zaledwie kilka minut.  Zanim jednak kupimy lampę, musimy ustalić kilka kwestii. Moc żarnika dobiera się do wielkości akwarium, a tak konkretnie do ilości wody w akwarium. Należy pamiętać, iż wszystkie produkty do akwarium należy dobierać na podstawie tzw. objętości akwarium netto. Jest to ilość samego wody w akwarium, po odjęciu szacunkowej objętości wszystkich innych elementów, które znajdą się wewnątrz zbiornika. Będą to żwir, filtry, grzałki, kamienie, korzenie, inne elementy dekoracji. W innym poradniku pisaliśmy o dwóch rodzajach lamp UV C. Pisaliśmy również, iż produkty mocowane na wylot filtra charakteryzują się znikomo efektywnością, i nie zalecamy brania ich pod uwagę. Czas potrzebny do skutecznej sterylizacji wody jest zupełnie niewspółmierny z uzyskanymi efektami. Filtry z nasadką UV C tracą również w ten sposób na wydajności. Naszą uwagę skupimy wyłącznie na zewnętrznych lampach UV C.  Zewnętrzne lampy UV C montujemy na wylocie filtra zewnętrznego. Nigdy na stronie ssącej filtra. Przefiltrowana, czysta woda zostaje wtedy poddana sterylizacji promieniami UV C. Oczywiście, taka woda zostaje w ten sposób pozbawiona również pożytecznych bakterii, gdyż lampa UV C nie działa selektywnie, a zabija wszystko co zostaje poddane działaniu jej żarnika UV.

Czym jest żarnik UV C?

Żarniki UV to nic innego jak odpowiedniki tradycyjnych żarówek. Z tą właśnie różnicą, że emitują odmienne światło od tego, które emitują żarówki. Inne jest również mocowanie żarnika UV. Mamy na myśli tu gwint. Żarniki UV stosowanie do lampa UV do akwarium korzystają z gwintów/trzonków. W przypadku żarników UV są to trzonek G23 i 2G11. Sam żarnik nie podlega bezpośredniemu kontaktowi z wodą. Takie działanie mogłoby spowodować pęknięcie żarnika wywołane dużą różnicą temperatur szklanej obudowy żarnika i wody. Aby uniknąć takiego scenariusza, żarniki wkłada się w tzw. tubus. Tubus to swego rodzaju kwarcowy klosz, które oddziela żarnik od przepływającej wody. To właśnie żarniki UV, a konkretnie ich moc i wielkość decydują o skuteczności sterylizacji, i dopuszczalnym wolumenie wody, który żarniki są w stanie obsłużyć. Decydując się na zakup lampy UV, warto uwzględnić delikatne przewymiarowanie żarnika, pozwoli to  na szybszą i skuteczniejszą sterylizację wody w akwarium. Starajmy się nie patrzeć bezpośrednio na świecące żarniki UV C. Nie Ani ludzie, ani zwierzęta nie mogą być poddawani naświetlaniu promieniami UV C.  Aby potwierdzić działanie żarnika UV, obudowy lampy mają specjalny wizjer, który pozwala kontrolować poprawność działania produktu. Należy również pamiętać, iż woda poddania działaniu światła z żarnika UV C jest biologicznie martwa. Należy wtedy ponownie zaszczepić w niej pożyteczne bakterie filtracyjne. Oczywiście, bakterie filtracyjne nie żyją jedynie w toni wodnej, ale i w podłożu, na kamieniach, korzeniach, roślinach, innego rodzaju dekoracjach, na mediach filtracyjnych filtra wewnętrznego. Niemniej jednak, poprzez sterylizację UV populacja tych drobnych organizmów zostaje do pewnego stopnia zdziesiątkowana. Warto wtedy mieć w domowym ekwipunku produkty zawierające żywe szczepy bakterii, które uzupełnią straty.

Żarówki się przepalają. Jak to jest z żarnikami UV?

Tutaj żarniki do lamp UV nie odbiegają podobieństwem do żarówki, czy świetlówki fluorescencyjnej. One również ulegają zniszczeniom, przepaleniom, z czasem tracą na swojej wydajności. Wtedy należy żarniki UV wymienić na nowe żarniki. Nasz sklep, plantica.pl, posiada w swojej ofercie całą gamę produktów do lampy UV. Niemal każdy producent zaopatruje nas w możliwy do kupienia w naszym sklepie żarnik pasujący do ich lampy. Czy to będzie firma Osa, SunSun, czy JBL, posiadamy je w swojej ofercie. Można by z tych produktów uczynić osobnie podkategorie. Taki fakt świadczy tylko o tym, iż nie ważne co, nie zostaniemy na tzw. lodzie z półsprawną,  lub niesprawną lampą UV. W ofercie znajdziemy nie tylko żarnik, ale również tubusy do wymiany, jeśli nasz uległ uszkodzeniu. Opcje wyboru lampy, żarnika i tubusu są liczne. Cena nowego, zapasowego żarnika lub tubusu jest tak samo przystępna jak i cena całej lampy. Pamiętajmy, iż cena, którą może przyjść nam zapłacić za przyniesienie do akwarium zwierząt lub roślin z niepewnego źródła, może być dużo wyższa niż cena nowej lampy i żarnika UV C. Warto mieć taką lampę na tzw. trudny czas, kiedy jej obecność może okazać się nieoceniona.

Jak długo używać lampy, aby działanie było skuteczne?

Czas jaki żarniki UV powinny świecić aby woda w akwarium została oczyszczona należy dobrać na podstawie obserwacji. Na początku zalecamy używać lamp 2-4 godzin dziennie. Czas ten można wydłużyć jeśli nie zauważymy wystarczających efektów. Można wtedy używać lampy spokojnie do 8 godzin. Nie do końca jednak uważamy, iż żarniki UV C używane 24 godziny na dobę to dobry pomysł. Może to doprowadzić do nadmiernego biologicznego wyjałowienia wody w akwarium. Efekty działania jakie przynosi żarnik UV są najlepiej widoczne w przypadku zakwitu wody w akwarium, zarówno na kolor biały jak i zielony.  Geneza obu zakwitów jest nieco odmienna. Jednakże działanie takich żarników UV C będzie wyraźnie widoczne w postaci oczyszczania się wody, i jej klarowania się. Wtedy wiemy, iż lampa UV do akwarium działa prawidłowo, a czas naświetlania jest odpowiedni.

Lampy UV do akwarium w sklepie plantica.pl

Jeśli lampa UV do akwarium, i żarniki do lamp UV wydały się Państwu interesujące, zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu stacjonarnego lub internetowego, obsługi sklepu chętnie pomoże Państwu w wyborze producenta i produktów odpowiednich dla Państwa akwari