Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 13,00 zł - 11 031,00 zł

Marka

Marka

Oświetlenie

170 produktów

Wyświetlono 1-24 z 170 produktów

Aktywne filtry

Akwarium morskie rządzi się swoimi prawami, nawet oświetlenie powinno być precyzyjnie dopasowane. Ma to znaczenie estetyczne (w końcu zbiornik z założenia jest imitacją podwodnego świata) i praktyczne (m.in. dla prawidłowego rozwoju koralowców). Bardzo często w tym celu wykorzystuje się lampy led o wysokiej temperaturze barwowej.

Lampa led do akwarium morskiego – jak wybrać najlepszą?

W akwarystyce morskiej największą popularnością cieszą się nowoczesne żarówki led. Są energooszczędne, zapewniają długi czas pracy i optymalną ekspozycję świetlną. Przy wyborze powinno się zwracać uwagę na moc (W), dopasowaną do pojemności zbiornika i potrzeb żyjących w nim organizmów. Ogromne znaczenie ma także temperatura barwowa (zwykle w akwariach słonowodnych stosuje się oświetlenie 10000+ K). Poszczególne rodzaje emitują światło zbliżone do naturalnych promieni słonecznych, światło księżycowe lub oddają efekt migotania. Dobrej jakości światło (w tym właśnie led) nie ma wpływu na temperaturę wody w zbiorniku.

Ekonomia w parze z nowoczesną technologią

Ekonomiczny aspekt (poza ceną) to żywotność oświetlenia. Dobra lampa morska led działa nawet do 50 tys. godzin. W perspektywie codziennego, długiego stosowania liczy się także wysokość poboru mocy. Pojedyncze energooszczędne podzespoły być może nie generują dużych miesięcznych oszczędności, jednakże całe wyposażenie elektroniczne w akwarium morskim robi różnice. Dlatego warto zwrócić uwagę także na ten aspekt. Najnowocześniejsze technologie są wyposażone w systemy sterujące, dzięki którym można zaprogramować, jakie światło i kiedy ma być imitowane. Lampy mogą być instalowane w pokrywie lub montowane na szybce zbiornika. W obu przypadkach asortyment zawiera sprzęt o nowoczesnym, niekiedy nawet futurystycznym, designie.