Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 17,00 zł - 678,00 zł

Marka

Marka

Leki dla ryb do oczka wodnego

Aktywne filtry

Oczko wodne podobnie jak akwarium stanowi jeden organizm. W obu przypadkach zarówno w w oczku wodnym jak i w akwarium ryby oraz inne organizmy tam żyjące są narażone na różnego typu grzyby, pasożyty czy też inne niebezpieczne organizmy wywołujące choroby. Organizmy wodne w zaawansowanym stadium chorobowym są skazane na śmierć. Z pomocą przychodzą jednak preparaty dla ryb w oczku , czy też akwarium.

Na rynku akwarystycznym oraz rynku oczka wodnego - to akwarystyka jest dużo bardziej popularna. W oczku wodnym zachodzi jednak również do pojawiania się wielu zdrowotnych problemów z naszymi rybami. Coraz częściej właściciele oczek wodnych chcą aby ich oczko było idealne. Dbają o wodę w oczku wodnym , stosują różne preparaty do oczka. W użyciu są również duże ilości bakterii , które poprawiają kondycję oraz zdrowie zwierząt. Zestawy filtracyjne do oczek wodnych w obecnych czasach nie są rzadkością. Każdy chcę dbać o oczko wodne , o jakość wody stawu , oczka czy nawet małej niecki.

Czysta i przejrzysta woda to tzw "must have" a wyjątkami od tej zasady są tylko stawy hodowlane , gdzie najważniejszą rzeczą jest zdrowie ryb. Leki dla ryb w końcowym etapie są oczywiście wlewaną chemią do wody, ewentualnie witaminami. Dla mnie osobiście leczenie ryb w oczku wodnym można i powinno się rozpocząć zdecydowanie szybciej. Porządne wykonanie oczka wodnego , może nie bezpośrednio ,ale pośrednio ma znaczący wpływ na późniejszy komfort życia naszych zwierząt.

Zatem pierwszym lekiem dla ryb do oczka wodnego może być odpowiednia głębokość naszego oczka odpowiednie wybranie miejsca wykopu oczka. Oczywiście , powyższe rzeczy możemy wykonać , możemy się nimi kierować jeżeli mamy na to możliwość. Jeśli wymiary oczka oraz miejsce jego powstania są dość sztywne , oczywiście nie stanowi to problemu nie do przeskoczenia. Nie jest to warunek konieczny a jedynie poprawiający funkcjonalność oczka w przyszłości.

Wykopując oczko wodne idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie rybom urozmaiconego dna, miejsca zimowania, czyli mówiąc prościej nasze oczko powinno mieć głębsze miejsce. Idealnie aby spad na dnie miał minimum 1,5 m głębokości. W takim wypadku mamy praktycznie 100% pewności , że w okresie zimowym możemy uchronić ryby przed przyduchą , nawet gdy nie będziemy dopowietrzać wody. W drugą stronę bardzo dobrym pomysłem jest również zbudowanie płytszych gęsto obsadzonych roślinnością półek. W takich miejscach ryby mogą zacząć się wycierać a takie środowisko w pewnym stopniu odwzorowuje ich naturalne miejsca bytowania. W oczku o takim charakterze , z miejscami głębszymi oraz miejscami płytszymi w naszym oczku wodnym ryby poczują się jak w naturze i zdecydowanie spada ryzyko zestresowania u ryb. Powielający się stres u naszych zwierząt w oczku wodnym są pierwszym krokiem do złapania przez ryby w naszym oczku chorób. Zdrowie ryb w oczku wodnym jest zależne od ukształtowania terenu w oczku. Nie chodzi mi jedynie o półki stawu/oczka czy inne głębsze miejsca ,ale również o naturalne elementy ,takie jak rośliny czy kamienie/korzenie ,które dają rybom poczucie bezpieczeństwa. Jest to swoisty łańcuszek. Jeśli ryby czują się dobrze i bezpiecznie , nie są narażone na stres. Jeśli ryby się nie stresują są dużo bardziej odporne na czynniki chorobotwórcze , które nie są w stanie siać takiego spustoszenia jak normalnie. Zatem pośrednio można powiedzieć , że pierwszym lekiem do oczka wodnego jest odpowiednie jego wykopanie i urządzenie.

Drugą ważną rzeczą jeśli chodzi o wybudowanie stawu lub oczka jest miejsce. Najlepiej wykopać oczko wodne z daleka od dużej ilości drzew. Jeśli mamy możliwość przesunąć oczko o kilkanaście/kilkadziesiąt metrów w jedną lub drugą stronę z dala od drzew może przynieść to wiele zalet w późniejszym jego funkcjonowaniu. W tym przypadku , jeśli nie mamy możliwości o zmianę miejsca wykopania oczka przychodzą nam z pomocą trzy inne możliwości o których opowiem później. Głównym powodem zabiegu zmieniania miejsca budowy oczka z dala od drzew jest zmniejszenie ryzyka gnicia opadających liści w wodzie. Jeśli oczko wodne znajdzie się pomiędzy drzewami liściastymi możemy być pewni ,że w okresie jesiennym połowa liści z drzewa znajdzie się w naszym oczku wodnym. Gnijące liście znajdujące się w oczku wodnym podnoszą fosfor do bardzo dużych stężeń. W połączeniu z brakiem zestawu filtrującego oczko / lub zestawem do oczka wodnego , który jest to bardzo poważny problem. Preparaty do oczka wodnego zbiją fosfor , tylko na jakiś czas. Bez usunięcia liści z wody , preparaty pomogą tylko doraźnie a problem nie zniknie. Zdrowie ryb , gdy woda ma złe parametry jest dużo bardziej zagrożone. Preparaty tak jak pisałem powyżej w takiej sytuacji , nie zdadzą się na wiele, dlatego odpowiedni wybór miejsca na oczko jest takie ważne. Musimy jednak pamiętać , że oczko ,które będzie na otwartej przestrzeni jest narażone na brak tlenu w wysokich letnich temperaturach. Jest to spowodowane nagrzewaniem się wody. Aby uniknąć (w takich sytuacjach ) efektu wody pozbawionej tlenu , należy wykopać odpowiednie głębokie oczko. Odpowiednie zagospodarowanie dna oczka , wyjaśniałem w powyższym akapicie. Jeśli jednak nie mamy możliwości , ogranicza nas charakter terenu aby wyczyścić oczko z liści pozostaję nam rozwiązywać te problemy na trzy sposoby o których wspominałem powyżej.

Pierwszym sposobem pozbycia się liści z oczka jest skimmer. Skimmer jest to filtr powierzchniowy. Jest w 100% bezpieczny dla ryb, podobnie jak wszystkie inne elementy filtracji dostępne na rynku. Skimmer wsysa spadające liście do kosza w który jest wyposażony. Dodatkowym atutem pływającego filtra powierzchniowego jest fakt , że posiada wbudowaną pompę i może efektywnie pomóc w napowietrzaniu oczka. Obsługa urządzenia również jest bardzo prosta , ponieważ wystarczy wyłączyć skimmer opróżnić kosz i włączyć go ponownie. Drugim rozwiązaniem problemu liści jest siatka , która można rozciągnąć nad oczkiem. Siatka poza ochroną przed spadającymi liśćmi , ochrania również mieszkańców oczka przed drapieżnikami. Ostatnim trzecim sposobem jest regularna pielęgnacja oczka wodnego za pomocą odkurzacza. Profesjonalne odkurzacze do oczek wodnych są bardzo ważne dla zdrowia ryb. Likwidują nie tylko spadające liście ,ale również muł denny ,którego nadmiar w połączeniu z gnijącymi liśćmi może drastycznie pogorszyć parametry oczka (wody w oczku wodnym ) , walnie przyczyniając się do chorób ryb.

Porządkując wypowiedź , w powyższej części tekstu opisałem Państwu jak przy samej budowie oczka możemy ograniczyć/ zminimalizować ryzyko chorób ryb ze stawu lub oczek wodnych. Pośrednio , odpowiednie dno oczka wodnego z odpowiednią głębokością oraz charakterystyką w późniejszym etapie wpływa na ryby. Ta sama zależność tyczy się z wyborem odpowiedniego miejsca do wykopania oczka , które z dala od drzew będzie funkcjonowało znacznie lepiej , minimalizując przyczyny przez które ryby w oczku wodnym mogą zachorować. Ostatnim pośrednim lekarstwem dla ryb w oczku wodnym jest odpowiedni zestaw filtracyjny. Po raz kolejny podkreślam , że w tym wypadku słowo lekarstwo musimy wziąć w cudzysłów , ponieważ wymieniane przeze mnie rzeczy wpływają na późniejszą kondycję ryb jedynie pośrednio. Pośrednio nie znaczy jednak wcale , przejdźmy zatem do zestawów filtracyjnych.

Zestawy filtracyjne do stawu lub oczka wodnego jak sama nazwa wskazuje wpływają na jakość wody. Im lepsza woda tym ryby są o wiele bardziej aktywne , lepiej pobierają pokarm , mogą osiągnąć większe rozmiary. Idealnym porównaniem jest jakość powietrza , gdy powietrze jest czyste , nieopodal lasów czy jezior , "oddychamy pełną piersią " , czujemy się lepiej , mamy więcej energii oraz chęci do życia. Oczywiście w życiu codziennym ludzie funkcjonują w wielkich aglomeracjach , oddychając powietrzem z dodatkiem smogu o niższej jakości. Tak samo ryby , (nie wszystkie gatunki ) przeżyją w niefiltrowanej wodzie , natomiast najlepszą kondycję , najlepsze kolory uzyskają w wodzie filtrowanej , bogatej w tlen. Ryba w takich warunkach mają o wiele lepszy system odpornościowy, są o wiele bardziej odporne przez co są mniej narażone na choroby.

Bardzo ważne dla ryb są również szczepy bakterii . Kilkaset różnych szczepów bakterii, które walnie przyczyniają się do t stworzenia naturalnych warunków dla ryb. Poza tym szczepy bakterii rozkładają jony amonowe , amoniak , oraz nadmiar azotu w wodzie. Oczyszczają również muł z dna oczka lub stawu. Pomoc jaką niosą ze sobą bakterię jest bardzo istotna również w kontekście chorób. Mogę to zobrazować na przykładzie akwarium , gdzie jeśli wymyjemy działający filtr wodą w kranie wszystkie bakterie obumrą i cała nasze jakże ważna biologia przepadnie. W wodzie momentalnie podwyższają się wskaźniki NO2 , trując ryby i w szybkim tempie prowadząc je do śmierci. Pomoc bakterie , pomoc potocznie zwanej biologii jest tak samo ważny w akwarium jak i w oczku wodnym , gdzie bakterie odgrywają równie istotną rolę.

W ostatnim akapicie przejdę do właściwego tematu omawianego tekstu, więc leków dla ryb do oczka wodnego. Leki do oczka wodnego są bardzo ważne i istotne jeśli widzimy po rybach zatarcia na ich skórze , czy białe kropki co tak samo jak w akwarium jest oznaką ospy rybiej. Kolejną popularną chorobą w oczku wodnym jest pleśniawka. Pleśniawka atakuje najczęściej nowe osobniki , które nie są jeszcze tak odporne oraz bardzo zestresowane zmianą otoczenia. Na zainfekowanie ryb mocno wpływają również wahania temperatury , które mogą przyczynić się do poważnych chorób ryb.

Niejeden producent preparatów akwarystycznych , widząc coraz większe zapotrzebowanie na leki dla ryb stawowych zdecydował rozszerzyć się swoją linię produkując leki do zbiorników wodnych. Poniżej przedstawię Państwu leki do oczka wodnego , które mogą Państwo zakupić w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym Plantica.

Producent Zoolek FMC PLUS - leki w postaci płynnej ,które zapobiegawczo mogą również odkażać wodę. Działają na większość chorób ryb zimnolubnych. Co ważne podkreślenia preparat jest nieszkodliwy zarówno dla ryb (co oczywiste ) oraz roślin. Poza tym wytrąca związki organiczne oraz jest bardzo wydajny , ponieważ stosujemy jedynie jeden litr na 20.000 L wody w oczku wodnym.

Producent tropical CMF POND - leki w postaci płynnej. To jedna z sytuacji , gdzie producent akwarystyczny postanowił stworzyć lek dla ryb w oczku wodnym. CMF to bardzo popularny i ogólny lek o takim samym bądź bardzo zbliżonym działaniu jak w akwarium. Leki marki tropical , konkretnie CMF pond to  to preparat o szerokim zastosowaniu, który wspomaga ryby w walce z niebezpiecznymi patogenami, takimi jak bakterie i grzyby. Jest szczególnie polecany do zastosowania w oczkach wodnych, w których pojawiła się ospa rybia spowodowana przez kulorzęska (Ichthyophthirius multifiliis). Ważną informacjom jest to , że nie powinno się go łączyć z innymi preparatami innego producent. Leki CMF dostępne są w różnych rozmiarach i na pewno dopasują Państwo odpowiedni , adekwatnie do wielkości swojego zbiornika. Leki marki tropical charakteryzują się dużą wydajnością 100ml preparatu na 2000L wody w oczku. Zatem 1L wystarcza na 20000L wody w zbiorniku wodnym.

Producent Tropical preparat ichtio pond jest bardzo podobny do powyższego preparatu CMF.

Producent Sera preparat Koi bakto tabs - jest to pokarm w tabletkach dla chorych ryb w oczkach wodnych. Producent zaleca aby podawać leki w postaci pokarmu aż do momentu całkowitego ozdrowienia ryb.. Sera to producent ,który ma bardzo bogatą ofertę leków do akwarium. Leki te cieszą się bardzo dobrymi opiniami , klienci są z nich bardzo zadowoleni. Gwarantuję Państwu ,że preparat Bakto tabs jest równie skuteczny , co leki tego producenta do akwarium.

W powyższym tekście opisałem problem chorób ryb i ich zapobiegania nieco z innej strony. Oczywiście w skrajnych wypadkach , nie mamy wyjścia i musimy podać rybom powyższe leki wymienione przeze mnie. Istnieje jednak wiele innych możliwości spróbowania minimalizowania ryzyka chorób u ryb stawowych. Odpowiedni plan i spokojne przemyślane wybudowanie oczka jest bardzo ważne i pomocne.