Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 19,00 zł - 30,00 zł

Mechaniczne wkłady filtracyjne do akwarium

Zastanawiasz się, które wkłady filtracyjne będą najlepsze dla Twojego akwarium słodkowodnego? Odkryj pełen asortyment wkładów filtracyjnych konfekcjonowanych na Plantica.pl. W naszej ofercie znajdziesz wkłady filtracyjne mechaniczne, zaprojektowane z myślą o optymalnej filtracji wody w akwarium. Są one kluczem do utrzymania czystej i zdrowej wody dla Twoich ryb i roślin wodnych.

Aktywne filtry

Akwarium słodkowodne w domu.

Akwarystyka słodkowodna to doskonałe hobby, które może nam posłużyć jako odskocznia od trudów codzienności. W szybki i prosty sposób możemy posiadać kawałek dzikiej natury w naszym zaciszu domowym lub biurze.

Chwila patrzenia na majestatycznie pływające ryby, i hipnotyzująco falujące, soczysto zielone rośliny może dać nam chwile zapomnienia i odpoczynku naszym oczom, które codziennie spędzają po kilka godzin przez ekranami, które swym promieniowaniem skutecznie je męczą.

Posiadanie akwariów to również doskonała okazja do pogłębienia wiedzy z zakresu biologii, geografii, i wielu innych dziedzin nauki o otaczającym nas świecie.

Woda - podstawa zdrowego akwarium.

Nie jest żadną tajemnicą, a jest wręcz oczywistym, iż bez zdrowej wody nie osiągniemy zdrowego akwarium. To samo tyczy się jego mieszkańców.

Nie inaczej jest w naszym świecie. Kiedy wdychamy zanieczyszczone powietrze, jemy niezdrowe jedzenie, nasze zdrowie na tym ucierpi. Będzie to widoczne również po nas samych. Naszej aparycji, kondycji, samopoczuciu. Jeśli jednak zadbamy o siebie i otoczenie, w którym żyjemy, tylko pozytywnie odbije się to na nas i tym jak się czujemy.

Nie oczekujmy, iż nie poświęcając akwarium dostatecznie dużo uwagi i pracy osiągniemy akwarium, które swą urodą będzie zapierało dech w piersiach. Do pewnego stopnia akwarium to ekosystem, który potrafi sam o siebie zadbać, ale jest szereg czynności, z którymi sobie nie poradzi, i wtedy polega właśnie na nas.

Filtracja w akwarium słodkowodnym.

Filtracja w akwarium jest procesem szalenie ważnym, który pomaga nam utrzymać nasz zbiornik w należytej kondycji. Wykorzystanie filtrów akwariowych, których objętość, wydajność, rozmiar, ale i rodzaje użytego wkładu filtracyjnego zostały odpowiednio dobrane do naszego akwarium może mieć decydujący wpływ na powodzenie i urodę naszego zbiornika.

Filtr nie przyczynia się jedynie do ogólnego czyszczenia zbiornika. Różnego rodzaju wkłady odpowiadają za różnego rodzaju procesy, które zachodzą wewnątrz samego filtra i jego wkładów.

Pierwsza z podstawowych funkcji jaką realizuje filtr to wytworzenie ruchu i biegu wody, aby ta nie stała w naszych akwariach. Gdyby woda nie była poddawana ciągłemu ruchowi, szybko by skisła, tworząc nieprzyjazne środowisko do życia zwierząt i roślin.

Skoro mamy wygenerowany ruch wody, następuje wtedy wymiana gazowa pomiędzy wodą a powietrzem. W ten sposób woda się natlenia, oddając dwutlenek węgla do atmosfery.

Ruch nadany wodzie sprawia również, iż nie występuję okładanie się nieczystości w niektórych strefach zbiornika.

Zanieczyszczenia zebrane z akwarium trafiają w końcu do samego filtra, który poddaje wodę wieloetapowemu oczyszczaniu.

Rodzaje filtracji wody wykorzystywane w akwarystyce.

Aby filtracja była wydajna i skuteczna musi posiadać pewne parametry, nazwijmy to - moc przerobową. Przede wszystkim przepływ wody musi być na odpowiednio wysokim poziomie. Pompa filtra musi przerzucić wodę przez filtr min. 3-4 razy na godzinę, aby można było mówić o spełnieniu podstawowych kryteriów skutecznego filtra.

Aby filtry były efektywne muszą także pomieścić odpowiednią ilość wkładów filtracyjnych. Jeśli posiadamy duże akwarium, ale same filtry są małych rozmiarów, nie możemy mówić o efektywności takiego rozwiązania.

Zasada jaka nam się rysuje w tym miejscu jest zasadniczo prosta: duże akwarium, wtedy należy sięgać po odpowiednio duże i wydajne filtry. Mały zbiornik, wtedy możemy pomyśleć o odpowiednio mniejszym filtrze.

Następnym czynnikiem, który ma wydajność naszej filtracji jest stosowany przez nas wkład filtracyjny.

Wyróżniamy trzy rodzaje filtracji. Filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną. Każda z nich wymaga użycia dedykowanych wkładów, w optymalnej ilości. To właśnie one będą decydowały, czy jakość wody po jej przejściu przez filtr poprawiła się, czy wymaga dalszej obróbki.

Następnie bakterie filtracyjne. Obecność bakterii w filtrze jest kluczowa. Sam obecność filtrów i jakiegoś wkłady jest niewystarczająca. Potrzebujemy jeszcze aby media filtracyjne zasiedliły bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne (jeśli posiadamy odpowiednie wkłady filtracyjne).

Filtracja mechaniczna ma zadanie wstępne przygotowanie wody do dalszej jej obróbki.

Materiałem filtracyjnym wykorzystywanym jako wkłady mechaniczne są gąbki i włókniny. Gąbka filtracyjna wszystkim jest doskonale znana. Same gąbki występują w wielu kształtach i rozmiarach. Każdy producent posiada gąbki idealnie dopasowane do ich filtra. Są również gąbki, których zadaniem jest nie tylko filtracja mechaniczna, ale i biologiczna lub chemiczna, a to za sprawą swojej budowy, lub dodatkowych substancji, które producent naniósł na gąbkę.

Gąbką wewnątrz filtrów akwariowych ochraniamy również kolejne wkłady przed przesadnym zanieczyszczeniem z powodu osadzania się na nich detrytusu, mułu, czy martwych części roślin i niezjedzonych resztek pokarmu. Proces tego typu nazywamy prefiltracją.

Filtrację biologiczną prowadzą wewnątrz filtra bakterie filtracyjne. Jednak same bakterie to nie wszystko, muszą jeszcze mieć gdzie osiąść i się namnażać. Do tego celu służy ceramika. Ceramika to złoże biologiczne o ogromnej porowatości. Filtracja biologiczna zachodzi w chwili kiedy woda ma kontakt z ceramiką. Wtedy obecność bakterii, i ich liczebność odgrywa decydującą rolę. Woda przepływająca przez otoczenie bakterii zostaje przez nie oczyszczona z azotanów i fosforanów. Proces ten pozwala aby woda stałą się biologicznie czysta i zdatna do dalszego trzymania ryb i roślin w akwarium.

Wkłady biologiczne mają tym większą skuteczność, czym większa ich porowatość w przeliczeniu na metr sześcienny wkładu. Więcej porów na M3 = się większa skuteczność = czysta woda.

Filtracja chemiczna to ostatni rodzaj filtracji wykorzystywany w akwarystyce. Wkłady chemiczne najczęściej używa się doraźnie, kiedy zachodzi taka potrzeba. Nadają się one do tak zwanych zadań specjalnych.

Kiedy prowadziliśmy leczenie ryb w akwarium, i nie chcemy aby nastąpił odkładanie się leków w naszym akwarium, warto sięgnąć po węgiel aktywny, który skutecznie pomoże wyciągnąć z wody resztki leków.

Węgiel aktywny to również świetny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów wody z akwarium, a także aby nadać jej jeszcze większą klarowność.

Wkładów chemicznych wykorzystywanych w akwarystyce jest znacznie więcej, i mają różnego rodzaju cele. Niektóre pomagają nam skutecznie walczyć z glonami poprzez obniżenie zawartości azotanów NO3 w zbiorniku, a inne wyciągają z wody fosforany PO4, które w dużym stężeniu są trujące dla ryb.

Woda kranowa w akwarium, a proces filtracji biologicznej?

Bieżącą wodą, czyli tak zwana kranówkę, powinniśmy pomijać w pracach wykonywanych przy akwarium. Wynika to z kilku zagrożeń dla stabilności naszego akwarium.

Woda kranowa posiada w sobie pewne ilości szkodliwych substancji. Związku te są całkowicie nieszkodliwe dla człowieka. Jednak użycie wody kranowej aby wypłukać media filtracyjne w naszych filtrach, a więc i narażenie bakterii filtracyjnych na bezpośrednie działanie tych szkodliwych substancji (chlor, chloramina, miedź, metale ciężkie) może doprowadzić do unicestwienia bakterii w naszym akwarium i filtrach.

Ponownie, wkłady chemiczne takie jak węgiel aktywny pomagają nam na przywrócenie wodzie zdatności do użytku w akwarium.

Jakie mechaniczne wkłady filtracyjne do filtrów akwariowych?

Wkłady filtracyjne i ich wybór do filtrów to bardzo ważny etap projektowania przemyślanego i dobrze rokującego akwarium.

Warto zatem poświęcić trochę więcej czasu na ich odpowiedni dobór do potrzeba naszego zbiornika, aby uniknąć później ewentualnych niepowodzeń.

Jeśli decydujemy się na akwarium, w którym będą hodowane niemal wyłącznie ryby, mogą to być biotopy jezior Malawi, Tanganika, Wiktorii lub rzeki Amazonki, do tematu filtra, oraz tego jaki wkład zastosujemy podejdziemy zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku akwarium stricte roślinnego, takiego jak akwarium japońskie, czy holenderskie.

Akwaria poświęcone w największej mierze rybom narażone są na bardzo duże obciążenie filtracji biologicznej naszego filtra akwariowego. W akwarium tego typu na ogół nie ma zbyt wiele żywych roślinek, które aktywnie wspierałyby biologię akwarium, i naturalne oczyszczanie wody naszego zbiornika.

Jasnym jest, iż mając dużo rybek, ryby te dużo jedzą i dużo wydalają. A zatem, musimy wybrać taki wkład do filtra, który zapewni nam idealne wstępne przygotowanie wody do procesu filtracji biologicznej. Mając na myśli przygotowanie takiej wody, chodzi nam o usunięcie z niej jak największej ilości zanieczyszczeń stałych, które widzimy gołym okiem, aby do ceramiki dotarła możliwie sama ciecz.

Skutecznym rozwiązaniem jest gęsta gąbka lub włóknina. Gąbka to wkład, który możemy regularnie płukać w wodzie odlanej z akwarium, i używać dalej. Włóknina natomiast, kiedy posiada oznaki zanieczyszczenia, wyrzuca się ją do śmietnika. Niewątpliwie włóknina filtracyjna stosowana jako wkład mechaniczny daje dużo lepsze efekty w postaci klarownej wody wychodzącej z filtra.

Branża zoologiczna oferuje nam również akcesoria do naszego filtra, które mają za zadanie przygotować wodę do procesu oczyszczania w filtrach.

Są to tak zwane prefiltry. Ich zadaniem jest odsianie większych nieczystości zanim te dojdą jeszcze do samego filtra.

W przypadku akwariów roślinnych, filtracja mechaniczna jest również bardzo ważna, lecz nie jest tak nadwyrężana, dlatego w przypadku akwarium roślinnych więcej miejsca wewnątrz filtrów przeznaczamy mediom biologicznym. W przypadków akwariów typu 'fish only' dużo musi być zarówno mediów mechanicznych i biologicznych, aby nasi podopieczni mogli rozwijać się zdrowo.