Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Na glony

128 produktów

Wyświetlono 1-24 z 128 produktów

Aktywne filtry

Zielona woda w oczku

Zielona woda w oczku jest największą zmorą posiadaczy niewielkich stawów w ogrodzie.
Wszystkie osoby marzą o krystalicznie czystej wodzie, aby podziwiać podwodny świat swoich oczek oraz, aby móc bez problemów obserwować żerownie ryb. Najczęstszym powodem problemów z zieloną wodą w oczku jest brak wydajnej filtracji w oczku. W momencie gdy woda jest całkowicie stojąca , pozbawiona jakiegokolwiek ruchu wody, glony z dużą intensywnością atakują przydomowe oczka wodne. Zielona woda w oczku to nic innego jak rodzaj glonu tak samo jak np. glony nitkowate, dlatego oprócz dobrego zestawu filtracyjnego bardzo pomocna będzie lampa UV. Zielona woda w oczku lub glony nitkowate mogą być również spowodowane złymi parametrami wody w oczku wodnym. Kilku producentów preparatów do oczka wodnego znalazło rozwiązanie również na złe parametry wody oferując wiele różnych płynów stabilizujących PH wody,które poniekąd przyczynia się do likwidacji glonów. Glony nitkowate zanikają a efekt zielonej wody przeradza się w czystą wodę. Pozbycie się glonów za pomocą preparatów np. firmy hydroidea jest jak nabardziej możliwe. Warunkiem jest jednak regularnie zastosować preparaty niezależnie od charakterystyki oczek wodnych. Inną łatwodostępną pomocą np. do zbijania Ph wody jest torf. Warto zastosować torf aby zachować równowagę w oczku, usunąć problem wysokiego PH a co za tym idzie w znacznym stopniu usunąć problem jakim jest wzrost glonów w oczku wodnym.

Filtr a najlepiej zastosowanie większej ilości filtrów jest jednak kluczem aby mieć czystą wodę w oczku. Dobrze aby jeden z zastoswanych filtrów posiadał duzą powierzchnię. Najczęściej duże powierzchnie filtracyjne posiadają duże filtry przelewowe lub filtry przepływowe. (Filtry ciśnieniowe są podłączane ,ponieważ mogą podnieść wodę na kilka metrów w górę. Dzięki temu w łatwy sposób możemy zasilić np. kaskadę,która pomaga zaopatrzyć ryby w większą ilość tlenu). Jedną komorę filtra przelewowego należy wypełnić wkładem biologicznym. W dużym zbiorniku wodnym należy zadbać o nagromadzenie bakterii. Bakterie najszybciej rozmnażają się mając dużą ilość tlenu,dlatego dodanie napowietrzacza w zbiorniku z wkładem biologicznym zwiększy jego efektywność. Dobrym sposobem na utrzymanie dużej ilości bakterii jest ich dokarmianie za pomocą składników odżywczych. W okresie jesiennym gdy woda w oczku jest chłodniejsza należy dodać szczepy bakterii przystosowane do niskich temperatur, kiedy woda nie przekracza 8stopni.
Trzeba pamiętać ,że płytsza woda jest zazwyczaj cieplejsza niż woda głębsza. Dzieje się tak ponieważ promienie słoneczne szybciej ogrzeją miejsca, gdzie woda jest płytka i nie przekracza np. metra głębokości. W miejscach głębszych musimy założyć ,że temperatura wody nie będzie taka sama a woda zdecydowanie zimniejsza.

Zielona woda w oczku może ustąpić w okresie jesiennym. Nie oznacza to jednak braku tego samego problemu następnego roku. Niestety przy braku ingerencji właściciela zielona woda w oczku dalej będzie naszą przeszkodą. Zielona woda w oczku jest niczym boomerang, praktycznie zawsze wraca. Woda w oczku jest niejako świadectwem wiedzy właściciela. Zielona woda niesie za sobą duże ryzyko występowania innych glonów a także rozwój glonów. Poniżej wymienię wszystkie znan

Rozmiary oraz przede wszystkim zbyt mała głębokość oczka wodnego również może być przyczyną zielonej wody w oczku wodnym.
Gdy właściciel oczka wodnego za wszelką cenę chcę wyeksponować żerowanie ryb często popełnia duży błąd i nie tworzy urozmaiconej struktury dna oczka. Ryby potrzebują zarówno głębszych jak i płytszych miejsc bytowania. Płytka woda szybko się nagrzewa. W lecie temperatura w słońcu często przekracza 30 stopni celcjusza. Wysoka temperatura stanowi bardzo dobre środowisko dla rozwoju bakterii glonotwórczych w oczku wodnym a co za tym idzie również glonów i zielonej wody. W tego typu przypadkach nawet zestaw filtracyjny nie gwarantuje nam skutecznej ochrony przed zieloną wodą w oczku.

Dla osób ,które zdecydowały się na takie rozwiązanie niezbędne będą specjalnie wyselekcjonowane środki likwidujące glony oraz zieloną wodę w oczku. Preparaty marki hydroidea składają się w 100% z naturalnych składników. Środki takie jak :
Algostopper hamujący oraz zapobiegający rozwój glonów,
Pondclarin preparat, którego głównym przeciwnikiem jest zielona woda w oczku wodnym, Algosplit preparat likwidujący każdy rodzaj glonów ,jednak głównie pomaga pozbyć się glonów nitkowatych w zbiorniku wodnym, wspiera rozwój tlenu w wodzie
Bioalnus środek zakwaszający wodę w zbiorniku oraz pomagający pozbyć się glonów, wspiera rozwój pożytecznych bakterii,
Algoless preparat pozwalający pozbyć się glonów jednokomórkowych, pozbyć się glonów zawiesinowych. Redukuje glony zielenice, glony nitkowate, hamuje metabolizm glonów znajdujących się w wodzie. Jako jeden z nielicznych na rynku skutecznie usuwa wszystkie glony jakie mogą znaleźć się w wodzie także zieloną wodę.
PhosBinder preparat zapobiegający wzrostowi glonów w oczku wodnym. Wiąże fosforany oraz pozwala pozbyć się metali ciężkich występujących w wodzie.
Phossorb preparat wiążący fosforany w oczku wodnym. Phossorb jest również idealnym rozwiązaniem na glony nitkowate w oczku wodnym. Służy również do przygotowania zbiornika na zimę.

Bardzo ważną informacją jest to ,że wszystkie powyższe preparaty nie tylko skutecznie działają  na redukcję glonów nitkowatych , glonów zielenic , glonów zawiesionowych. Zielona woda w oczku również ustępuję po użyciu powyższych środków , jednak tak jak wspomniałem ważne jest to, że są przyjazne dla ryb, roślin wodnych oraz innych organizmów wodnych.

Dodatkowym atutem w walce z zarodnikami glonów w oczku wodnym będzie intensywne napowietrzanie wody. Idealnym rozwiązaniem na przypadłość zielonej wody w oczku będzie skrupulatne planowanie budowy oczka. Począwszy od wybrania dobrego miejsca ,oczywiście w miarę możliwości zależnych od ukształtowania terenu. Najlepiej zachować naturalność oczka wodnego. Często ładnie wyglądające wybetonowane oczka wodne sprawiają właścicielom sporo problemów. Beton z czasem zacznie oddawać substancje , które pogorszą jakość oraz parametry wody. Najlepiej aby oczko wodne nie było wykopane bezpośrednio w towarzystwie drzew. Podczas jesieni spadające liście, które spadną do oczka zaczną się rozkładać zdecydowanie podnosząc fosfor. Zbyt duża wartość tego pierwiastka w wodzie w znaczny sposób  podnosi ryzyko glonów co przekłada się na zieloną wodę w naszym oczku. Jeśli nie mamy możliwości wykopania oczka zdala od drzew z pomocą przychodzi nam skimmer. Jest to nic innego jak filtr powierzchniowy ,który jak sama nazwa wskazuje czyści taflę wody. Jest bardzo prosty w użytku a jedynym dodatkowym obowiązkiem ze strony właściciela oczka będzie systematyczne opróżniane koszyka filtra powierzchniowego. Oczko wodne powinno mieć głęboką strefę , która zapewni rybom spokojne przetrwanie podczas zimy a także spowolni nadmierne ogrzewanie się wody , co przełoży się na mniejsze problemy z glonami w oczku. Ważną rzecz rozgrywa rybostan jaki zamierzamy trzymać w naszym oczku. Zarybienie powinno być przemyślane , ponieważ każdy gatunek ryby posiada rózne wymagania. Najważniejsze jest jednak zachowanie równowagi i nie wpuszczanie zbyt dużej ilości ryb. Przerybienie grozi nadmiarem azotu a co za tym idzie pogorszeniem jakości wody. Nadmiar azotu to kolejna przyczyna powstawania zielonej wody w oczku wodnym. Rośliny wodne są bardzo dobrym i potrzebnym elementem aranżacji naszego każdego oczka wodnego. Rośliny wodne do wzrostu wykorzystują w większości tych samych pierwiastków co glony. Azot, fosfor czy potas są podstawowym budulcem roślin wodnych. Rośliny absorbują te pierwiastki z wody przez co glony w oczku wodnym mają mniejsze szanse na rozprzestrzenianie się w oczku.

Zielona woda w stawie

Stawy są dużo większym ekosystemem niż przydomowe oczka wodne. Z racji swoich dużych rozmiarów odpowiednie napowietrzenie oraz filtrowanie jest cięższe niż w mniejszych oczkach wodnych. Pozbycie się zielonej wody w stawie hodowlanym jest bardzo cięzkim zadaniem. Utrzymanie klarowności wody w stawie lub w wielkim oczku wymaga sporych nakładów finansowych. Filtry powinny mieć dużą pojemność filtracyjną. Lampy UV zabijające efekt zielonej wody w stawie muszą mieć dużo większą moc. Z tego powodu zielona woda w stawie jest czymś często spotykanym. Do uzyskania odpowiedniego natlenenienia wody niezbędne są mocne napowietrzacze.

Do naturalnych sposobów walki z zieloną wodą w stawie należy zaliczyć strumyki, które ewentualnie mogą przepłwać przez staw. Powodują one naturalny ruch wody. Woda w stawie bogata jest w tlen, który skutecznie zapobiega efektowi zielonej wody w stawie. Tatarak jest jedną z najłatwiejszych roślin i kolejną z naturalnych metod walki z glonami w stawie. Rozrasta się bardzo szybko pochłaniając ogromne ilości składników odżywczych z wody. Każda z roślin wodnych jest bardzo dobrą metodą na glony. Stawy z racji swojej wielkości często są dużo głębsze niż oczka wodne. Jest to duże ułatwienie w walce z glonami w stawie.
Kolejnym istotnym naturalnym czynnikiem są ryby,które jedzą glony. Do dużego stawu możemy wpuścić kilka gatunków ryb glonożernych. Glony w stawie są przysmakiem dla amurów i tołpyg. Co więcej ryby te są w stanie skutecznie zreduować każdy rodzaj glonów. Glony nitkowate, glony zielenice, czy nawet glony zawiesinowe. Fontanny powodujące stały ruch tafli wody są bardzo przydatne w stawie , który nie ma żadnego dopływu. Sam ruch tafli wody napowietrza ją w dużym stopniu. Dobrym sposobem walki z glonem jest regularne badanie parametrów wody w stawie. Kontrolując oraz utrzymując parametry wody w normie zmniejszamy ryzyko zielonej wody w stawie. Inne glony w stawie nie tylko te zielone również możemy utrzymać pod swoją kontrolą.

Glony w stawie

Glony w stawie mogą być bardzo różne.Glony Zielone, glony brązowe , glony nitkowate lub glony zawiesinowe ,które objawiają się zieloną wodą. Jest dużo sposbów walki z glonami. Pozbyć się ich można mechaniczne poprzez urządzenia do czyszczenia stawu takie jak odkurzacze do stawu lub do oczka. Systematyczne odkurzanie glonów w stawie pomaga pozbyć się inwazji glonów na nasz staw. Kolejnym sposobem wspomnianym przeze mnie wcześniej jest również obsadzenie roślin wodnych. Taki zabieg pozwala nam pozbyć się nadmiaru związków odżywczych zawartych  w wodzie.Szczególnie lilie wodne pomogą pozbyć się ogromnych nadmiarów związków odżywczych,które mogą być główną przyczyną pojawiania się glonów brązowych,glonów nitkowatych, glonów zielenic oraz glonów zawiesinowych. Kolejnym sposobem walki z glonami w stawie są preparaty. Bakterie do oczka przysłużą się zbudowaniem odpowiedniego środowiska dla ryb oraz  większą przejrzystością. Preparaty profilaktyczne zadbają o rutynową kontrolę walki z glonami. Preparaty o mocniejszym działaniu również w znacznym stopniu zahamują inwazję glonów w stawie.

Na sam koniec każdemu przyszłemu założycielowi,który planuje stworzyć ładne oczko polecam skorzystanie ze sprawdzonego forum o oczku wodnym. Takie strony jak np oczko wodne pomogą zebrać niezbędne doświadczenie w tematyce o oczkach wodnych. Przy wyborze forum lub grupy na FB należy kierować się przede wszystkim ilością członków grupy. Zielona woda , odpowiednia woda w oczku przestaną być dla nas zagadką. Oczywiście nie twierdzę,że po napisaniu posta na forum o oczku wodnym zielona woda sama zniknie ,natomiast z pewnością nasze działania mogą być bardziej przemyślane. Zielona woda w oczku czy zielona woda w stawie to powszechne problemy i na pewno znajdziemy o tym sporo informacji.

Reasumując cały tekst kilka słów odemnie.
Woda w oczku stanie się krystaliczna z pomocą środków naturalnych, środków na bazie torfu, czy też środków na bazie ekstraktów ze słomy jęczmiennej. Zielona woda w oczku nie będzie dużym problemem przy odpowiednim zestawie sprzętów do oczka. Zielona woda to nie koniec świata i nie wolno zaprzestawać walki z zieloną wodą. Uporczywa walka z zieloną wodą będzie łatwiejsza w momencie odpowiedniego umiejscowienie zbiornika wodnego. Przemyślmy wykopanie zbiornika zdala od drzew , załóżmy ,że głębokość zbiornika powinna mieć przynajemniej ok 1m.

Najlpiej aby położenie zbiornika było choć częściowo zacienione. Zielona woda w oczku to rodzaj glonów. Zielona woda w oczku kwitnie najczęściej przy wysokich temperaturach. Pamiętajmy ,że w momencie pozbycia się glonów glony mogą się odradzać,dlatego stałe używanie wspomaga nasze oczko. Oczko wodne może być naszą wizytówką naszego ogrodu jeśli uda nam się zrobić wszystko jak należy. Najlepie zrobić internetowy rekonesans po stronach internetowych. W ostateczności zawsze możemy zrobić badania wody, które pomogą uratować nasze oczko.