Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 5,00 zł - 19 900,00 zł

Marka

Marka

Akwaria i zestawy

1059 produktów

Wyświetlono 1-24 z 1059 produktów
Aktywne filtry

Wybór akwarium to pierwszy dylemat, jaki pojawia się przy rozpoczęciu przygody z akwarystyką słodkowodną. Najważniejsza jest pojemność, w dalszej kolejności zwraca się uwagę na rodzaj akwarium. Nie bez znaczenia jest też cena akwarium, która rośnie wraz z kolejnymi „litrami”. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i wybrać szklany zbiornik, który będzie pasował do wnętrza, a jednocześnie pozwoli na wykreowanie przepięknego podwodnego świata?

Akwarium domowe a dostępne miejsce

Akwarium z reguły dobiera się tak, aby swoją wielkością pasowało do danego pomieszczenia. Z reguły stawia się na tradycyjne prostokątne zbiorniki, chociaż narożne akwaria zajmują jeszcze mniej miejsca. Oczywiście może to być główna "atrakcja" pomieszczenia, np. przestronnego salonu. Wtedy rozmiary powinny być znacznie większe. W takim wypadku można również postawić na akwarium profilowane z łukowatą przednią szybą, co jeszcze lepiej podkreśla walory aranżacji.

Akwaria – domy dla ryb

Jeszcze ważniejsze jest dopasowanie zbiornika względem hodowanych ryb. Warto przemyśleć już wcześniej, które gatunki nas interesują. Wiele ryb (zarówno tropikalnych, jak i zimnowodnych) może być hodowanych w akwariach o różnorodnej wielkości. Są jednak gatunki, takie jak skalary, dyskowce czy pielęgnice, które będą czuć się dobrze tylko w dużych zbiornikach. Niektóre stworzenia, takie jak krewetki czy poskoczki mułowe, mają specyficzne wymagania i akwarium domowe pod nie trzeba dostosować ze szczegółami. Zasady obliczania pojemności akwarium są różne. Absolutne minimum to 3-4 l na jedną niewielką rybę. Istnieje nawet zasada, która mówi, że na każde 1 cm ryby powinien przypadać 1 l wody (jest to sensowne, niestety rzadko praktykowane). Jasną sprawą jest, że im akwarium większe, tym ryby lepiej będą się czuły. W zbiornikach o znacznej długości nawet szybko pływające ryby będą mieć przestrzeń do poruszania się. Takie akwarium łatwiej utrzymać w czystości i można je śmielej aranżować, wykorzystując większą liczbę roślin, efektowne korzenie i inne dekoracje.

Małe a duże akwarium domowe – zalety i wady

Małe akwarium domowe (np. 20-25 l) ma kilka zalet. Zajmuje niewiele miejsca i można je ustawić nawet na regale (bez potrzeby zamawiania dedykowanej półki). Można w nich hodować pojedyncze ryby (np. bojownika), parki (np. złote rybki), krewetki lub odłowiony z większego akwarium narybek. Niestety utrzymanie czystości takiego zbiornika jest trudniejsze i trzeba częściej podmieniać wodę. Małe akwarium daje niewielkie możliwości uprawy roślin, tworzenia kryjówek, oraz maskowania sprzętu. Latem może się przegrzewać, zimą należy pilnować temperatury (stosując grzałkę z termostatem). Często z braku wiedzy (a także ze szczerej chęci uszczęśliwienia dzieci) akwaria domowe są mocno przepełniane. Szybko pojawiają się problemy. Mętna woda, choroby i śmierci ryb, a także glony. Rozpoczęcie hobby od takiego „kompaktowego” zbiornika nie jest więc wskazane. W takim wypadku lepiej postawić na trochę większe i łatwiejsze w utrzymaniu akwarium, w którym uda się uzyskać stan zbliżony do równowagi biologicznej.

Zestawy akwariowe – czy warto?

W sprzedaży dostępne są gotowe akwaria, które mają dobrze zrównoważone wymiary (długość, wysokość, głębokość), a przy tym można dopasować do nich pokrywę i szafkę. To ostatnie to konieczność w przypadku średnich i dużych akwariów (zwykłe meble nie wytrzymają obciążenia zbiornika). Oferujemy także wybór produktów pod względem grubości użytego szkła, wzmocnień czy ciekawego zabarwienia, poprawiającego efekt przestrzenny.

Cena akwarium

Małe akwarium domowe w naszym sklepie możesz kupić już za kilkadziesiąt złotych (od około 40 zł wzwyż). Duże akwarium domowe – co najmnej 100 l – to koszt zaczynający się w okolicach 200 zł. Cena akwarium jest także uzależniona od wyposażenia – zestawy z pokrywą oraz oświetleniem będą odpowiednio droższe niż podstawowe zbiorniki.