Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Nawożenie akwarium

338 produktów

Wyświetlono 1-24 z 338 produktów
Aktywne filtry

Zakładając akwarium trzeba uwzględnić nie tylko wyposażenie czy lubiane gatunki ryb, ale także rośliny. Dzięki nim ekspozycja wygląda efektownie i naturalnie, ponadto pełnią rolę filtrów wody, stanowią schronienie dla narybku i ryb, a także miejsce rozrodu. Aby prawidłowo się rozwijały, należy zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych. Jednym z ważniejszych aspektów jest regularne dostarczanie składników pokarmowych. Czym i jak nawozić rośliny w akwarium?

Nawożenie akwarium ogólnego – najlepsze nawozy do akwarium

Na rynku dostępne są różnorodne nawozy do akwarium, dotyczy to zarówno ich składu jak i postaci. Popularne są nawozy akwariowe w płynie oraz w proszku, oprócz nich można stosować kulki i tabletki, które umieszcza się w podłożu w pobliżu roślin. Postać nawozu wpływa głównie na wygodę i sposób użycia. Natomiast to zawartość składników pokarmowych decyduje o ich skuteczności.

Jakie nawozy stosować do akwarium?

  • Należy stosować umiarkowane dawki nawozów. Nie można przesadzać z ich wysokością. Nawożenie roślin w akwarium z rybami wciąż jest bezpieczne, ale poszczególne związki pokarmowe mogą się wzajemnie blokować. Poza tym prowadzi to do niepotrzebnych strat nawozu.
  • Najlepsze, kompletne nawozy do akwarium roślinnego zawierają także często niedoceniane mikroelementy. Nie tylko azot decyduje o rozwoju roślin. W przypadku uprawy roślin o fioletowych bądź czerwonych liściach lepiej podawać więcej fosforu.
  • Nawożenie akwarium roślinnego często uwzględnia stosowanie CO2.
  • Warto stawiać także na zestawy nawozowe. To nawozy akwarystyczne – niezbędniki, które można bez problemu łączyć. Zawierają najważniejsze mikroelementy.

Nawozy do akwarium dopasowane do potrzeb

Nawożenie roślin akwariowych jest o tyle trudne, że trzeba dopasować dawkowanie do całej grupy, a nie poszczególnych sadzonek. Dobry nawóz dla roślin akwariowych ma możliwie najbogatszy skład. Zróżnicowanie makro- i mikroelementów jest ważniejsze od stężenia dawek. Nawóz akwarystyczny zapewnia harmonijny wzrost roślin wodnych. Jednocześnie należy pamiętać, że samo dostarczenie zieleni składników pokarmowych nie wystarczy. Trzeba połączyć je z regularnym, codziennym doświetlaniem.