Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtry

275 produktów

Wyświetlono 1-24 z 275 produktów
Aktywne filtry

Filtr do akwarium należy do podstawowego wyposażenia, bez którego w zbiorniku szybko doszłoby do zanieczyszczenia wody, a nawet drastycznego zmniejszenia ilości tlenu. Naturalnie taki stan rzeczy prędzej czy później skończy się chorobą lub nawet śmiercią hodowanych zwierząt. Dlatego urządzenie jest wykorzystywane zarówno w akwariach tropikalnych, zimnowodnych jak i krewetkariach. Sprzęt przede wszystkim należy dostosować do potrzeb konkretnego akwarium.

Jak działa filtr akwariowy?

W naturalnych zbiornikach wodnych występuje stan równowagi biologicznej, przez co filtracja odbywa się samoczynnie. W akwariach, zwłaszcza tych o mniejszej pojemności, osiągnięcie takiego stanu nawet w pewnym stopniu jest bardzo trudne. W takim wypadku trzeba postawić na ogromną ilość roślin przy jednocześnie niewielkiej ilości ryb. Aby „wyrównać” te proporcje i cieszyć się zróżnicowaną fauną wykorzystuje się filtry akwariowe. Sprzęt montuje się w taki sposób, aby powodował duży ruch wody i napowietrzał ją. Jednocześnie (zależnie od rodzajów wkładów filtracyjnych) oczyszcza ją z zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych, a także biologicznych. Aby filtrowanie akwarium było skuteczne, filtr powinien być uruchomiony przez co najmniej kilkanaście godzin dziennie (dotyczy to zwłaszcza niewielkich akwariów). Filtry do akwarium powinny być regularnie czyszczone (co najmniej raz na kilka tygodni). Warto przy tym używać wody akwariowej (a nie kranowej), dzięki temu nie zniszczy się pożytecznej flory bakteryjnej. Optymalnym rozwiązaniem jest także czyszczenie selektywne wkładów filtracyjnych (np.: połowy za jednym razem). Takie działanie jest pracochłonne, dlatego nie zawsze jest praktykowane.

Jak wybrać filtr do akwarium?

W pierwszej kolejności przy wyborze sprzętu trzeba zwrócić uwagę na wydajność filtra i porównać ją z pojemnością akwarium. Optymalny przelicznik to pojemność pomnożona przynajmniej przez trzy (np. do zbiornika 112 l dobiera się sprzęt o wydajności 300-400 l/h). Producenci często podają informację, w jakim zakresie pojemności ich produkt jest efektywny. To duże ułatwienie, którym również można kierować się przed podjęciem decyzji o zakupie. Kolejne z kryteriów wyboru dotyczy umiejscowienia filtra: wyróżnia się filtry zewnętrzne oraz wewnętrzne. Z reguły pierwsze wykorzystuje się do większych zbiorników (chociaż nie jest to żelazną regułą). Są o tyle wygodne, że ich największa część znajduje się na zewnątrz zbiornika (co pozwala oszczędzić miejsce w środku i łatwiej zamaskować urządzenie). Można podzielić je na kaskadowe (urządzenie montowane jest na zewnętrznej stronie szyby) i kubełkowe (pojemnik z wkładem filtracyjnym układa się na półce akwariowej lub w pobliżu). Jednakże obecnie dostępne na rynku filtry wewnętrzne są na tyle zróżnicowane, że wiele modeli z powodzeniem można wykorzystywać także w dużych akwariach. W przypadku akwaterrariów lub zbiorników z niewielką ilością wody (np.: dla poskoczków mułowych) zaleca się także sprawdzić, na jakiej głębokości filtr może pracować. Te nowoczesne działają już na głębokości zaledwie 5 cm.