Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtry do akwarium

Oferujemy szeroki wybór filtrów do akwarystyki słodkowodnej. Nasza oferta zawiera wysokiej jakości filtry, które zapewniają czystą i klarowną wodę dla Twoich ryb i roślin. Niezależnie od rozmiaru Twojego akwarium, znajdziesz u nas odpowiedni filtr, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia i utrzymuje optymalne warunki wodne. Dzięki naszym filtrom, Twoje ryby będą zdrowe i zadowolone, a rośliny będą rozwijać się w pełni. Odwiedź naszą stronę już teraz i wybierz najlepszy filtr dla swojego akwarium! Plantica.pl - Twój partner w akwarystyce słodkowodnej.

370 produktów

Wyświetlono 1-24 z 370 produktów

Aktywne filtry

Akwarystyka to dziedzina wiedzy, dotycząca hodowania zwierząt i roślin w akwarium. To również amatorskie lub zawodowe hodowanie organizmów wodnych w akwariach. Akwarystykę możemy podzielić na słodkowodną oraz morską. Wszystko zależy od tego, skąd właśnie pochodzą organizmy, które mamy zamiar trzymać w naszym akwarium. W każdym razie jedno jest pewne- niezależnie od rodzaju akwarium jakie planujemy założyć, każde wymaga dobrego przygotowania. Jednym z wielu istotnych elementów jest dobrej jakości filtr.

Czy filtry akwariowe są niezbędne? 

Odpowiedź jest jedna: tak, filtry do akwarium, a tym samym filtracja zbiornika, są niezbędne.

W tym wątku postaramy się rozwiać wątpliwość jakie filtry do akwarium wybrać. Akwarystyka to piękne hobby, wymaga jednak cierpliwości i podstawowej wiedzy. Każdy, nawet początkujący akwarysta wie, że akwarium nie może funkcjonować bez filtra. Stanowi on istotną rolę w funkcjonowaniu zbiornika i zapewnia m.in. czystą wodę. Filtry akwariowe oczyszczają wodę z resztek pokarmu, szczątek roślin, czy substancji chemicznie niewskazanych. Oprócz mechanicznego oczyszczania wody, usuwają także trujące dla rybek związki. Filtr akwarium jest miejscem osiedlania się pożytecznych bakterii tlenowych, których zadaniem jest uzdatnianie wody. Jak to robią?- usuwają amoniak z wody oraz przetwarzają go w pobieraną przez rośliny formę azotu. Akwarystyka zna przykłady prowadzenia zbiorników bez filtra jednak nie zaleca się zakładania takich akwariów z rybami. 

Akwarystyka to pasja ale także obowiązek. 

Akwarystyka to hobby, którego często uczymy się na własnych błędach. Można jednak ich uniknąć, czerpiąc z wiedzy i doświadczenia innych pasjonatów. Starajcie się zawsze pamiętać o podstawach, a przypomnę, że jedną z takich podstaw jest filtracja. By nie zaburzać pracy, filtr akwarium musi pracować nieustannie. W trosce o zdrowie naszych ryb oraz całego ekosystemu, jaki uda nam się wyhodować, w każdym akwarium, nawet najmniejszym, muszą znaleźć się filtry akwariowe i musi zachodzić proces czyszczenia wody. Informacje na temat zakładania akwariów, znajdziecie na stronie internetowej naszego sklepu w wielu ciekawych wpisach. Akcesoria niezbędne do założenia własnego akwarium również znajdziecie w naszym sklepie internetowym. Pamiętajcie o tym, że akwarystyka to dziedzina, która cały czas się rozwija. Na rynku coraz szybciej pojawia się wiele nowości. Jeśli pomyślicie więc o swoim akwarium, warto zaktualizować wiedzę, a wszelkie nowości zawsze będą na Was czekały w naszej ofercie..

Akwarystyka wymaga cierpliwości, daje jednak jeszcze więcej satysfakcji. Warto więc czasami wykonać szereg wstępnych czynności, by uzyskać zadowalający nas efekt. I tak na przykład filtry do akwarium przed uruchomieniem, należy zasypać bakteriami. Filtry zewnętrzne do akwarium szybko pochłaniają bakterie i już po tygodniu można wpuścić pierwsze ryby. Akwarystyka szybko odwdzięczy się pięknymi, zdrowymi rybami oraz bujną i niesamowicie wybarwioną roślinnością. Pamiętajcie, że w pełni można cieszyć oczy naturalnym zachowaniem naszych żyjątek, ich spokojnym egzystowaniem, tylko przy odpowiednio prowadzonym zbiorniku. Filtr zewnętrzny znacznie ułatwi stworzenie rybom dobrych warunków. 

Jaki filtr do akwarium wybrać ?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kogo choć trochę interesuje akwarystyka. Akwarysta, który przymierza się do założenia choćby małego akwarium, odpowiedź na swoje pytania znajdzie w tekście poniżej.

Wybierając filtr do akwarium, warto wcześniej przemyśleć jaki typ zbiornika chcemy założyć. Do wyboru mamy filtr zewnętrzny lub filtr wewnętrzny. Dzięki rozwojowi dziedziny jaką jest akwarystyka, zaczęto sprowadzać coraz to nowe gatunki ryb z różnych kontynentów. To z kolei wpłynęło na zwiększenie się wymagań, jakie musi spełnić zbiornik,aby utrzymało się w nim i rozwijało życie. Do większości akwariów proponujemy filtr zewnętrzny. Jeśli fascynują nas np. duże pielęgnice z jeziora Malawi, czy dyskowce, należy wybrać filtr zewnętrzny. Posiada on dużo miejsca na media filtracyjne, dzięki czemu zadba o jakość wody w naszym akwarium. Należy pamiętać, że filtry akwariowe dobieramy do ryb, nie sugerując się informacją producenta na pudełku. Wspomniane wcześniej pielęgnice oraz dyskowce to ryby, które mają szybką przemianę materii. Filtr akwarium musi być więc bardzo wydajny. Warto wybrać taki, który posiada filtr wstępny - prefiltr. Filtry akwariowe z prefiltrem czyści się w dużo prostszy sposób. Raz na dwa tygodnie, płuczemy filtr wstępny bez konieczności otwierania całego kubła.

Miejmy na uwadze, że nie każda ryba lubi duży prąd wody. Przeglądając różne modele filtrów, oprócz pojemności samego zbiornika, należy wziąć pod uwagę predyspozycje anatomiczne naszych ryb. Zastanawiając się jaki filtr do akwarium z np. bojownikiem wybrać, weźmy pod uwagę, że jest to ryba z bardzo rozbudowanymi płetwami. Pływanie wymaga od niej wiele wysiłku. Dobierzmy więc odpowiednio mniejszy filtr akwarium, taki ze słabym przepływem wody. Tu z pomocą może przyjść nam filtr wewnętrzny. Jest stosunkowo niedrogi i łatwy w obsłudze. Minusem jest to, że zabiera nam miejsce w akwarium oraz z uwagi na małą pojemność mediów filtracyjnych, może być niewystarczający dla bardziej wymagających zbiorników

Rodzaje filtrów do akwarium.

Na rynku akwarystycznym dostępnych jest wiele różnych rodzajów filtrów. Postaram się krótko je opisać. Jaki filtr do akwarium wybrać ? 

a) filtry zewnętrzne 

Akwarystyka filtry zewnętrzne zna od bardzo dawna. Początkowo były one robione samodzielnie przez akwarystów. Pojemności takich filtrów były jednak bardzo małe, często ulegały również awariom. Jak sama nazwa wskazuje znajdują się na zewnątrz akwarium. Nie zajmują w akwarium miejsca, są większe dzięki czemu idealnie oczyszczają wodę. Dzielą się na dwa rodzaje : 

filtry kaskadowe

Filtr kaskadowy to najkrócej mówiąc pudełko przelewowe zamontowane na zewnątrz przy jednej z szyb akwarium. Filtr akwarium kaskadowy idealny będzie do zbiorników od 10-100l, czyli do małych i średnich akwariów.

 - filtry kubełkowe 

Filtry kubełkowe zwane również filtrami kanistrowymi są najbardziej popularnym wyborem wśród akwarystów. Filtr akwarium kanistrowy umieszczony jest pod szafką akwarium. Sprawia więc, że mimo swoich sporych rozmiarów jest niewidoczny. Jego ogromną zaletą jest duża pojemność mediów filtracyjnych. Filtry akwariowe kubełkowe można również połączyć z grzałkami zewnętrznymi, lampami UV oraz reaktorami. Znacznie ogranicza to ilość urządzeń wewnątrz akwarium. 

b) filtry wewnętrzne 

Dobrze sprawdzają się w małych akwariach, ale można je też stosować do średnich akwariów. Zajmują jednak miejsce wewnątrz akwarium. Filtr wewnętrzny nie maja również wkładów biologicznych. W niedużych zbiornikach filtr wewnętrzny pełni również rolę napowietrzania. Filtr akwariowy trafił na sklepowe półki dzięki firmie Aquael. Filtry tej firmy znajdziecie również w naszym asortymencie. Nadmienię , że akwarystyka wiele zawdzięcza tej firmie.

c) filtry gąbkowe 

Najczęściej wybierany filtr akwarystyczny przez hodowców krewetek. Dzięki temu, że zasilany jest powietrzem, można do podłączenia kilkunastu sztuk użyć jednego kompresora.

Jaki filtr gąbkowy do akwarium wybrać ? Sugerowałbym zdecydować się na taki, z jak największą gąbką, w końcu to ona stanowi siedlisko pożytecznych bakterii, których w akwarium nigdy za wiele ! 

d) filtry podżwirowe 

Wykorzystują żwir jako siedlisko bakterii nitryfikacyjnych. Filtry akwariowe podżwirowe napędzane są turbiną. Woda przepływa przez warstwę żwiru, w której zatrzymują się zanieczyszczenia. Z czasem są one rozkładane przez wspomniane bakterie. Akwarystyka powoli odchodzi od tego rodzaju filtrów do akwariów. Są one trudne w utrzymaniu, często trzeba restartować zbiornik. Filtr akwarium podżwirowy nie nadaje się do akwarium z podłożem aktywnym ! 

Słów kilka o wkładach filtracyjnych. 

Filtry akwariowe zewnętrze mają ogromną przewagę nad pozostałymi, właśnie ze względu na swoją pojemność. Do niektórych modeli można włożyć nawet 12l wkładów biologicznych. Jaki więc wybrać wkłady, posiadając kanistrowy filtr akwarium?

Akwarystyka dzieli wkłady na biologiczne i mechaniczne. Nie należy zapominać o gąbkach grubo i drobnoziarnistych czy też flizelinach i wacie. To właśnie na gąbkach zatrzymują się większe zanieczyszczenia. Włókniny sprawiają, że woda jest doskonale oczyszczona z drobnych zawiesin, ale szybko się zapychają. Wkłady mechaniczne umieszcza się więc w następującej kolejności : gąbka gruboziarnista, gąbka drobnoziarnista, wata/flizelina. Dopiero po mechanicznym oczyszczeniu wody możemy włożyć media biologiczne. Filtry akwariowe należy wyposażyć w wysokiej jakości ceramikę. Filtr zewnętrzny powinien zawierać przynajmniej jeden kosz wypełniony właśnie tym wkładem. Szczególnie polecana ceramika to produkt biocermax 1600 firmy Aqauel, który również znajdziecie wśród produktów jakie mamy w ofercie.

Filtry akwariowe, na co zwrócić uwagę przy zakupie ? 

Wybierając filtry akwariowe, warto pod uwagę wziąć kilka istotnych czynników. Po pierwsze pamiętajmy, że filtr to urządzenie pracujące 24h na dobę. Polecam więc wybrać taki model, który pobiera stosunkowo niewielką ilość prądu i cechuje się wysoką wydajnością, a jednocześnie spełnia swoje podstawowe zadanie. Dzięki temu nasze rachunki nie będą zbyt wysokie. Po drugie, filtr akwarium powinien być również bardzo cichy. Każdy akwarysta miło spędzony wieczór, wyobraża sobie jako taki, spędzony na kanapie, obserwując swoje piękne rośliny akwariowe oraz hodowane ryby . Nie może nam w tym przeszkodzić nadmierny hałas. Trzecią, według mnie kluczową kwestią jest sprawa awaryjności oraz dostępnych na rynku części zamiennych. Jaki filtr do akwarium więc polecamy ? Zdecydowanie warto przemyśleć kwestię zakupu filtra z prefiltrem oraz grzałką. Na prowadzenie wysuwa się firma Oase z niezniszczalnym, spełniającym wszystkie warunki filtrem biomaster. To model, który zdecydowanie można polecić wśród dostępnych na runku produktów. Łatwość obsługi, solidnie wykonane plastikowe elementy czy wreszcie bezawaryjność to jego charakterystyczne cechy.

Gdzie kupić filtry akwariowe ? 

Szeroki wybór filtrów akwariowych znajdziecie na stronie internetowej naszego sklepu plantica.pl. Oferujemy filtry wewnętrzne oraz filtry zewnętrzne, które można dopasować i umieścić we wszystkich możliwych zbiornikach.

W naszym zespole pracują ludzie, dla których akwarystyka jest pasją. Sami mają często akwaria, hodują ryby, krewetki, korale, Posiadają ogromną wiedzę i kochają to, co robią. Jeśli więc myślisz o założeniu własnego akwarium, albo masz już może pierwszy zbiornik i zastanawiasz się jak go ulepszyć, by zwierzakom i roślinom żyło się lepiej, skontaktuj się na nami, Nasi pracownicy chętnie podzielą się doświadczeniem i udzielą Ci pomocnej rady. A może warto pomyśleć o nowym filtrze? Zastanawiasz się, czy wybrać filtr wewnętrzny, czy filtr zewnętrzny? w tej kwestii również Ci pomożemy.

Nasz sklep oferuje także wygodne metody płatności. Nie musisz ograniczać się w zakupach. Jeśli potrzeby przekroczą Twój aktualny budżet, płatność za kupno produktów, możesz rozłożyć na wygodne raty.

Zapraszamy do kontaktu i życzymy udanych zakupów!