Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 28,00 zł - 1 340,00 zł

Marka

Marka

Reaktory CO2, mixery

21 produktów

Wyświetlono 1-21 z 21 produktów
Aktywne filtry

Nawożenie roślin akwariowych dwutlenkiem węgla praktykuje się na kilka sposobów. Wciąż najefektywniejsze i najbezpieczniejsze jest korzystanie z zestawu CO2. Poszczególne systemy mogą różnić się składem podzespołów. Do ważnych akcesoriów dodatkowych należą mixery (reaktory). Zwiększają skuteczność zabiegu przez silne wymieszanie gazu z wodą.

Reaktor przepływowy – sprawne rozpuszczanie CO2

Reaktor przepływowy (dyfuzor) najczęściej jest wkomponowywany w istniejący obieg wody, np. montuje się go do pompy lub filtra (np. wpięty na zewnątrz – w wąż wylotowy). To efektywne rozwiązanie, gdyż woda przelatuje przez podzespół pod ciśnieniem i miesza się z CO2. Odbywa się to bez strat dwutlenku węgla. Rozpuszczony gaz jest sprawnie pobierany przez akwariową zieleń.

Jak wybrać dobry sprzęt?

Miksery to z reguły proste urządzenia – poszczególne modele mogą się jednak różnić pod kilkoma względami. W pierwszej kolejności podzespół dopasowuje się, sprawdzając, czy będzie rozmiarowo pasował do węża filtra (lub czy posiada odpowiednie przyłącza). Z reguły przy produktach podana jest informacja, do jak pojemnych akwariów jest przeznaczony. Rozmiary (w cenie jest kompaktowość) i estetyka mają pewne znaczenie, ale nie są najważniejsze. Istotna jest natomiast technologia. Reaktor powinien we wnętrzu posiadać elementy (np. wirniki), które usprawniają mieszanie gazu z wodą. Optymalne są modele, które łatwo można wyczyścić. Z czasem będą porastały glonami, przy czym nieco bardziej „glonoodporny” jest sprzęt przydymiony.

Inne rozwiązania – tabletki CO2

Rośliny można nawozić również doraźnie dwutlenkiem węgla. W takim przypadku przydają się tabletki CO2. Dla usprawnienia zabiegu zaleca się je po prostu umieścić wewnątrz dyfuzora. Czasem są dostępne w zestawach z innymi nawozami. Tabletki CO2 to częściej praktykowana metoda nawożenia w mniejszych zbiornikach.