Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 6,00 zł - 290,00 zł

Marka

Marka

Temperatura w akwarium morskim

189 produktów

Wyświetlono 1-24 z 189 produktów

Aktywne filtry

Temperatura w akwarium morskim.

Temperatura wody w każdym akwarium odgrywa kluczową rolę. Jej nagłe zachwianie doprowadza do wielu problemów. Tak więc w akwariach zawsze należy mieć podłączoną grzałkę z termostatem, która zapewni nam odpowiednią temperaturę wody. Grzałka wody w akwarium jest niemal tak samo ważna jak odpieniacz czy chłodziarka. W akwarium każda ryba czy każdy ukwiał źle znosi wahania temperatur. Wszyscy akwaryści spotkali się z ospą rybią, która jest najczęściej wywołana stresem ryb spowodowanym przez nagle skoki temperatury. Ryba, która zostanie zarażoną ospą powinna zostać leczona przy użyciu odpowiednich preparatów. W leczeniu bardzo pomaga podniesienie temperatury o 2-3 stopnie. Po zakończonej kuracji w wodzie należy umieścić węgiel aktywny, który wyciąga z wody pozostałości leków. Następnie co tydzień obniżamy temperaturę wody o 1 stopień aż uzyskamy temperaturę wyjściową. Nie należy tego robić zbyt gwałtownie, ponieważ znów moglibyśmy doprowadzić do zachorowania naszych ryb. Ryby po zakończonej kuracji są bardziej narażone na choroby, dlatego wskazane jest podawanie im witamin. Witaminy ryby przyjmują w postaci pokarmów, a także w postaci płynów, które należy dodawać do wody. Należy je podawać regularnie, co tydzień po każdej podmianie wody. Taki zabieg pozwoli nam uchronić ryby od potencjalnych chorób i bakterii.

Jak zadbać o temperaturę w akwarium ?

W porównaniu do akwarium słodkowodnego w morskim akwarium temperatura nie może być zbyt wysoka. Woda zwłaszcza latem szybko się nagrzewa do temperatury mieszkania. Zbyt ciepła woda w akwarium powoduje powolne umieranie korali. Do małych zbiorników z reguły wystarczy użycie wentylatorów. Takie rozwiązanie jest dobre jeśli chcemy obniżyć temperaturę o kilka stopni. W dużych akwariach temperaturę należy kontrolować za pomocą chłodziarek, które montowane są na zewnątrz zbiornika. Grzałkę w akwariach morskich najczęściej chowa się w sumpie. Sump jest to filtr znajdujący się poniżej głównego akwarium, który również wykonany jest ze szkła. Zbiornik podzielony jest na komory filtracyjne, w których umieszcza się wkłady. Wodę do akwarium podaje się przy użyciu pompy obiegowej zamontowanej w ostatniej komorze sumpa. Akwarium morskie wymaga bardzo wydajnego filtrowania, dlatego właśnie montuje się sumpy. Ten rodzaj filtra charakteryzuje bardzo duża pojemność mediów filtracyjnych. Media filtracyjne są także łatwo dostępne do czyszczenia. W filtrze można także schować odpieniacz, grzałkę, pompy obiegowe, reaktor wapnia. Sumpy często wykonane są ze starych zbiorników akwariowych, które przerabia się na filtry. Są zbudowane, w ten sposób, że nawet jeśli pompa przestanie pracować, woda nie przeleje się i nie zaleje nam domu. W dzisiejszych czasach, w dobie cyfryzacji dostępne są urządzenia w pełni zautomatyzowane. Praktycznie każde akwarium morskie posiada zbiornik na dolewkę. To rozwiązanie sprawia, że cały dzień poziom wody w głównym akwarium jest kontrolowany przez pływak. Obniżenie się poziomu wody automatycznie załącza pompę, która dolewa wodę do akwarium. Woda morska musi być odpowiednio zasolona, w związku z tym poziom zasolenia należy regularnie kontrolować. Do tego celu służy urządzenie zwane refraktometrem.

Optymalna temperatura w akwarium.

Jaka jest prawidłowa temperatura wody w akwarium? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego przed wpuszczeniem żywych zwierząt do zbiornika należy sprawdzić czy między planowaną przez nas obsadą nie dojdzie do konfliktu temperatur. Jest to niestety częste zjawisko pośród początkujących akwarystów. Dla przykładu kardynałek chiński jest rybką, która nie wymaga grzałki. Temperatura na poziomie 20-21 stopni jest dla niego jak najbardziej wystarczająca. Nie należy więc łączyć go z rybami pochodzącymi z Ameryki Południowej, ponieważ ryby te wymagają znacznie wyższych temperatur wahających się od 24 do nawet 28 stopni. Ryba przetrzymywana w zbyt niskiej lub w zbyt wysokiej dla siebie temperaturze jest bardzo podatna na choroby. Temperatura wody wpływa także niekorzystnie na jej zachowania. Ryby często są apatyczne, niechętnie pobierają jedzenie i pływają przy powierzchni lub jeśli woda jest dla nich zbyt chłodna, w okolicach grzałki. Najlepiej jest więc nie łączyć ze sobą ryb pochodzących z różnych kontynentów. Przed ich wpuszczeniem do zbiornika należy także zasięgnąć informacji na temat temperatury i parametrów wody jakich wymagają. Łatwiej będzie im zaadoptować się do nowych warunków jeśli będą one zbliżone do tych, z których pochodzą. Akwarium morskie jest pod tym względem jest nieco łatwiejsze, większość organizmów z akwarium morskiego ma takie same wymagania dotyczące temperatury. Trudniejsze organizmy pod tym względem to korale, a także ukwiały. Nie tolerują one zbyt wysokiej temperatury. Optymalna temperatura w akwarium wynosi 24 stopnie.

Chłodzenie akwarium morskiego.

W akwarystyce morskiej należy zaopatrzyć się nie tylko w grzałkę. Zwłaszcza latem do niektórych zbiorników konieczne może okazać się zainstalowanie systemu chłodzenia wody. Wiele koralowców nie toleruje temperatury przekraczającej 24 stopnie. Należy więc zainstalować w zbiorniku chłodziarkę lub wentylatory. Do akwariów o większej pojemności wentylatory mogą okazać się nie wystarczające. Jeśli do akwarium morskiego nie zamontujemy odpowiedniego systemu chłodzenia, możemy pewnego dnia się niemiło rozczarować obserwując umierające organizmy w akwarium. Chwilowo pomóc w schłodzeniu wody w akwarium pomoże wrzucenie butelki z zamarzniętą wodą. W zależności od wielkości zbiornika powinniśmy wrzucić jedną lub kilka butelek zmrożonej wody. Temperatura akwarium tymczasowo się obniży. Nie sprawdzi się to jednak jeśli wielkość zbiornika przekracza 200l. Jedyne rozwiązanie, żeby schłodzić wodę w takiej wielkości akwarium jest chłodziarka. Do jej podłączenia potrzebna jest jednak pompa, która zapewni obieg wody. Z reguły wystarczy pompa o mocy 1000l/h. Powinna pracować bez żadnych przerw 24h na dobę. Chłodziarka ma wbudowany termostat, który włącza i wyłącza urządzenie po uzyskaniu przez niego zadanej temperatury. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie grzałki oraz chłodziarki do jednego termostatu, który będzie odpowiadał za uzyskanie odpowiedniej temperatury w zbiorniku. To rozwiązanie pozwala także zlikwidować wahania temperatury jakie występują w zbiornikach.

Oświetlenie do akwarium.

Akwarium morskie wymaga silnego oświetlenia. Do tego celu najczęściej używa się lamp ledowych. Wciąż jest jednak wielu akwarystów, którzy wierni pozostają klasycznym świetlówkom. Świetlówki to dobre rozwiązanie, jednak to oświetlenie, które ma też kilka wad. Świetlówki pobierają dużo więcej prądu niż belki ledowe, są także znacznie mniej trwałe. Świetlówki należy wymieniać nie rzadziej niż raz w roku, oświetlenie ledowe wystarcza nawet na 7-10 lat. Wbrew pozorom światło nie służy temu, by w akwarium dobrze było widać ryby. Dla ryb oświetlenie akwarium nie ma większego znaczenia. Najważniejszą funkcję pełni ono dla ukwiałów i korali. Tylko przy dobrej lampie uzyskamy piękne kolory naszych ryb oraz pozostałych organizmów. Przyjęło się, że minimum jeśli chodzi o oświetlenie to 1W na litr wody w akwarium morskim. Nie jest to jednak lepsze tłumaczenie. Łatwiej jest przeliczyć sobie ilość lumenów, ponieważ lampy na świetlówki pobierają dużo energii, a nie dają więcej światła w porównaniu do lamp led. Każdy kto zajmuje się akwarystyką morską zdaje sobie sprawę, że dobór wysokiej jakości lampy to podstawa. Ryby i korale przy słabym oświetleniu wyglądają po prostu niekorzystnie, są blade i nie oddają w pełni swoich kolorów.

Produkty dostępne do regulacji temperatury w sklepie Plantica.

Sklep akwarystyczny Plantica posiada w swojej ofercie wszystkie niezbędne produkty do utrzymania prawidłowej temperatury wody w akwarium. Oferujemy najwyższej jakości grzałki do akwariów słodkowodnych i morskich, wentylatory do chłodzenia, a także specjalne chłodziarki oraz pompy do ich zasilania. Oprócz tego w naszej ofercie dostępne są także bakterie do prowadzenia akwariów, nawozy dla roślin, witaminy dla koralowców i ukwiałów. Znajdą Państwo pokarm dla ryb oraz żółwia. Sprzedajemy także sprzęt najwyższej jakości do prowadzenia zbiornika taki jak odpieniacz, falownik, który powoduje, że cyrkulacja w zbiorniku jest odpowiednia. Na naszych aukcjach dostępne są także akwaria z szyby optiwhite lub float, szafki i pokrywy, a także drobniejsze rzeczy takie jak: grzałka, filtr odwróconej osmozy, pompy cyrkulacyjne, szczotki do czyszczenia pomp, siatki na krewetki, wkłady do filtracji. Można powiedzieć, że posiadamy praktycznie wszystko do prowadzenia akwarium poza żywymi organizmami. Nie znajdą Państwo u nas glonów, krewetek, ślimaków, ryb. Z żywego inwentarza w ofercie mamy jedynie rośliny. Zarówno w koszyczkach, jak i w hodowlanej formie in vitro. Wszystkie zamówienia wysyłamy do klientów w ciągu 24h od ich złożenia. Paczki wysyłane są po całej Polsce. Składając zamówienie przez stronę naszego internetowego sklepu otrzymują Państwo wysyłkę produktów z koszyka po przekroczeniu kwoty 99 zł zupełnie za darmo.