Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 450,00 zł - 2 145,00 zł

Marka

Marka

Komputery akwariowe pH

5 produktów

Wyświetlono 1-5 z 5 produktów
Aktywne filtry

Automatyzacja akwarium nie jest obecnie niczym nowatorskim, to po prostu duże udogodnienie ograniczające potrzebę ciągłego sprawdzania poszczególnych parametrów wody. Przydaje się w wielu aspektach funkcjonowania – od utrzymywania temperatury po optymalną kontrolę pH. Utrzymywanie konkretnej wartości pH jest konieczne m.in. przy dozowaniu CO2. W tym zakresie dobrze sprawdza się komputer akwarystyczny.

Po co kontrolować pH wody?

Odczyn wody bywa bagatelizowany, a od niego zależy wiele „czynników”: kondycja ryb i innych żywych organizmów (każdy gatunek ma swój zakres tolerancji), a nawet skuteczność przyjmowania pierwiastków pokarmowych przez rośliny wodne. Szczególnie wrażliwe na zmiany pH (i skrajne wartości) są krewetki. W przypadku nawożenia zieleni CO2 należy na bieżąco kontrolować wskaźnik pH (ilość dodawanego CO2 do wody zależy od tej wartości). Sprzęt zabezpiecza przed nadmiernymi dawkami węgla. To najważniejsze role, jakie pełni komputer pH w akwarium.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Komputery do akwarium mogą być wyposażone w różnorodne czynniki – oprócz pH służą m.in. jako termometry. Najważniejsze elementy przy wyborze komputera pH (nie tylko przy stosowaniu CO2) to dokładność i szeroki zakres pomiaru. Dobrej jakości urządzenia dają odczyt z dokładnością do 0,1%. Odczyty są widoczne na ekranie (niektóre modele mogą komunikować się z PC lub smartfonem). Komputery pH są wyposażone w alarm – przekroczenie ustalonego parametru może wywoływać sygnał dźwiękowy.

Na pobór mocy warto zwrócić uwagę, nie jest jednak to aż tak istotne, jak przy zakupie chłodziarki do akwarium morskiego czy wysokowydajnej pompy. Z reguły komputery akwariowe pH mają niski pobór mocy.

W przypadku mniejszych zbiorników warto zwrócić uwagę na sposób montażu (w tym wypadku instalacja na szybie może być niemożliwa lub znacznie zmniejszyć estetykę ekspozycji).