- PRODUKTY
-
Akwarystyka słodkowodna
- Akwaria i zestawy
- Filtracja
-
Technika CO2
-
Zestawy CO2 do akwarium
-
Komputery akwariowe pH
-
Butle CO2 do akwarium
-
Elektrozawory CO2
-
Reduktory
-
Reduktory - zestawy
-
Sondy pH
-
Płyny kalibracyjne
-
Reaktory CO2, mixery
-
Dyfuzory CO2 do akwarium
-
Zaworki i dławiki
-
Kolanka
-
Liczniki bąbelków
-
Zaworki zwrotne
-
Złączki, nyple, redukcje
-
Wężyki
-
Środki czyszczące
-
Indykatory
-
Zestawy CO2 do akwarium
- Oświetlenie akwarium
- Napowietrzanie
- Nawożenie akwarium
- Preparaty
- Podłoże do akwarium
- Pokarmy
- Pompy i głowice
- Produkty dla krewetek
- Rośliny akwariowe
- Temperatura
- Testy do wody
- Aquascaping
- Dekoracje do akwarium
- Czyszczenie akwarium
- Akcesoria do akwarium
- Pozostałe produkty
- Akwarystyka morska
- Oczko wodne
- Produkty na wymiar
- Outlet
- Promocje
- INFORMACJE
- O firmie
- Dostawa i płatność
- Rabaty
- Raty
- Blog
- Kontakt
Akwarystyka słodkowodna
Akwarystyka słodkowodna
-
- Akwaria i zestawy
- Filtracja
- Technika CO2
- Oświetlenie akwarium
- Napowietrzanie
- Nawożenie akwarium
- Preparaty
- Podłoże do akwarium
- Pokarmy
- Pompy i głowice
- Produkty dla krewetek
- Rośliny akwariowe
- Temperatura
- Testy do wody
- Aquascaping
- Dekoracje do akwarium
- Czyszczenie akwarium
- Akcesoria do akwarium
- Pozostałe produkty
- Akwaria i zestawy
Filtruj według
Dostępność
Dostępność
Cena
Cena
-
1,00 zł - 10 603,00 zł
Marka
Marka
Lampy LED
359 produktów
Aktywne filtry
Oświetlenie typu LED staje się w akwariach coraz popularniejsze i powoli wypiera konkurencyjne technologie (nawet „wszędobylskie” świetlówki). To pewien powiew świeżości w akwarystyce. O wyjątkowej funkcjonalności i dużych walorach estetycznych. Dawniej służyły głównie do doświetlania akwarium jako oświetlenie dodatkowe, dzisiaj dobrze sprawdzają się także jako główne światło. Czym powinna charakteryzować się lampa LED w akwarium?
Taśma LED do akwarium – największe zalety
Ledy do akwarium nie bez powodu zdobywają rynek akwarystyczny: posiadają wszelkie atuty, które powinny cechować oświetlenie akwariowe. Przede wszystkim dają duże wrażenia wizualne. Z ich użyciem łatwo można podkreślić kompozycje. Wszystkie elementy w akwarium od żywych (ryby, rośliny) po kamienie, korzenie czy żwir prezentują się okazalej, a więc obserwacja wodnego świata sprawia jeszcze więcej przyjemności. Z estetycznego punktu widzenia nie bez znaczenia jest także nowoczesny i modny design oświetlenia, dzięki czemu akwarium z oświetleniem LED pasuje do każdego wnętrza. Poza tym LED dają światło odpowiednie dla prawidłowego rozwoju roślin (tu oczywiście trzeba dopasować model do skonkretyzowanych potrzeb). Nadają się do oświetlenia różnych typów akwarium – słodkowodnych (tropikalnych i zimnowodnych), morskich, a także krewetkarium. Można je dowolnie dobierać nawet do zbiorników o niestandardowych rozmiarach. Jednocześnie oświetlenie LED jest energooszczędne (większy jednorazowy wydatek szybko się wróci, gdyż większość modeli zużywa nawet o połowę mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami), długotrwałość (służą przez lata – do 50tys. godzin pracy), nie powodują nagrzewania się wody (niska emisja ciepła) i nie zwiększa w niej zawartości CO2 (tak jak na przykład oświetlenie żarowe). Jednocześnie po zużyciu oświetlenie LED jest łatwiejsze do utylizacji od świetlówek.
Jak wybierać lampy LED?
Przy wyborze światła LED do akwarium należy zwrócić uwagę na kilka głównych parametrów technicznych. Moc dopasowuje się do wielkości zbiornika. Często jest powiązana z długością – im dłuższy zbiornik, tym większa moc. Duże znaczenie ma temperatura barwowa (mierzona w stopniach Kalwina). Oznacza kolor, w jakim świeci dany model. Warto tutaj zdecydować się na połączenia różnych barw. Moduły są dostępne w asortymencie w czterech wersjach. Oprócz światła żółtego korzystne jest światło niebieskie (rośliny lepiej się krzewią). Jednoroczne światło czerwone powodowałoby nadmierny wzrost roślin przy tworzeniu jednocześnie wiotkich pędów, jednak dobrze sprawdza się w połączeniu ze światłem żółtym i niebieskim. W akwariach można stosować także mniej intensywne światło nocne (niebieskie lub księżycowe). Akwaria słodkowodne wymagają światła mieszczącego się w zakresie 6000 do 7000 K, morskie nawet 10000 K. O jakości oświetlenia LED świadczy również współczynnik oddawania kolorów (im większy, tym konkretna barwa jest lepiej oddawana), oraz jasność (lumeny są często niedoceniane, chociaż jest to również ważny parametr). W praktyce im jest większa długość fali w widmie świetlnym, tym światło wydaje się jaśniejsze.
Gdzie kupić światła LED?
LED ze względu na swoją uniwersalność jest coraz łatwiej dostępna w sklepach akwarystycznych. Plantica może pochwalić się szerokim asortymentem oświetlenia, w tym właśnie LED z wykorzystaniem różnych rozwiązań (np.: belek i lamp) pochodzących od renomowanych producentów.